W. Nagy Ágota szerk.: A magyar mezőgazdasági, kertészeti, erdészeti és vadászati szaknyelv kialakulása. (Bpudapest, 2003)

Szabó T. Attila: Az örökléstan (genetika) nevének és szakszókincsének előtörténete Váradi Lencsés György, Apáczai Csere János és Festetics Imre munkáiban

Már a bevezetőben tisztázandó, hogy az átöröklés (heredity) és az örökléstan vagy genetika (genetics) ugyanazzal az életjelenséggel - az örökletes tulajdon­ságok nemzedéksorokon átívelő jelenlétének törvényszerűségeivel - kapcso­latos tudás két, időrendben egymást követő megközelítése. Az átöröklés vizs­gálatára már az asszír-babiloni és az ezt követő bibliai időkből is vannak rajzolt vagy írott adataink. Az örökléstan (genetika) történetét a Mendel-féle kutatások újrafelfedezése (1900) óta hagyományosan 1865-től, Mendel matematikai rend­szerbe foglalt eredményeinek első brünni közzétételétől számítja a modern tudomány. Célok Ez a tanulmány egyrészt a 16. századtól kezdődően fel szeretne villantani néhány korai adatot az örökléstan magyar nevének kialakulásáról, illetve az öröklődési jelenségek magyar szaknyelvi leírásának alakulásáról Váradi Lencsés György, Apáczai Csere János műveiből. Másrészt Festetics Imre példájával azt szeretné érzékeltetni, hogy a genetika tu­dományának kiemelkedése - a „Természet Genetikai Törvényeinek" első meg­fogalmazásával - Mendel előtt közel fél évszázaddal, Nyugat-Magyarország térségében fogant. Nem vállalkozhat azonban ez a tanulmány annak elemzésére, hogy milyen tényezők gátolták, illetve gátolják Festetics Imre hatásának hazai és nemzetközi elismerését. Ami az első célkitűzést illeti, Lencsés György (1530-1593) a vese, az ízületek stb. szervi örökletes betegségeiről szóló (részben ma is helytálló), illetőleg a vér­baj örökletes voltáról való (téves) elképzelései az európai szellemiségű magyar nyelvű tudományosság első dokumentumai, és itt kerülnek először közlésre. Apáczai Csere János (1625-1659) vonatkozó fejezetei az első magyar tudományos enciklopédia öröklődéssel kapcsolatos kartéziánus szemléletét és enciklopédikus tudását tükrözik, illetve ennek a tudásnak a magyar és nemzetközi szaknyelvi fejlődését példázzák; a szövegek örökléstani szempon­tú feldolgozására nem találtunk utalást 7 . Festetics Imre (1767-1848), a tudós gróf, aki egyébként a Román Fejedelemsé­gek török alól való felszabadítása során szerzett sebesülése miatt vált meg a katonai pályától, a Veszprémi Egyetem legrégebbi karát, az 1797 óta a kontinen­tális Európa első önálló agrárfőiskolájaként működő Georgikon Agrártudományi Kar elődjét alapító Festetics György testvéröccse volt. Imre - bátyjával ellentét­ben - tudományos kapcsolatait nem Keszthely, hanem Morvaország fővárosa, 7 Gazda I. 2003.

Next

/
Oldalképek
Tartalom