K. Vég H Katalin: A Budapesti Történeti Múzeum Az alapítástól az ezredforduuóig (Monumenta Historica Budapestinensia 11. kötet Budapest, 2003)
I. A FŐVÁROSI MÚZEUM MEGSZERVEZÉSE ÉS MŰKÖDÉSE KUZSINSZKY BÁLINT IGAZGATÓSÁGA ALATT, 1887-TŐL 1934-IG - A Múzeum megszervezése és működése Kuzsinszky Bálint igazgatóságának első szakaszában (1888-1912)
6. kép. Az Aquincumi Múzeum 1896-ban. lefolyt rendszeres ásatásokból származott, a legtermészetesebb helyen, a helyszínén összegyűjtve található. Ezen múzeum csak így felelne meg teljesen rendeltetésének. Mindezek alapján tisztelettel kérjük Nagyméltóságodat, miszerint a kérdéses műemlékeket az Aquincumban emelt fővárosi régészeti múzeum számára átengedni méltóztassék." 70 1897 elején a Régészeti Szakbizottmány ülésén Kuzsinszky beszámolt az Aquincumi Múzeum és a régészeti ügyek 1896. évi helyzetéről, és javaslatot tett arra, hogy újítsák meg azt az 1885-ös tanácsi határozatot, amely elrendeli a III. kerületben folyó földmunkákra, építkezésekre kiadott engedélyek bejelentését a bizottmány elnökéhez. Javasolta a kormány megkeresését azzal, hogy ezentúl az összes fővárosi állami építkezés és a Duna kotrása során előkerülő régiségeket a Fővárosi Múzeum számára biztosítsák. A Régészeti Szakbizottmány Kuzsinszky javaslatait elfogadta és felterjesztette a Tanácshoz azzal a módosítással, hogy a bejelentést a munkák megkezdése előtt legalább két héttel meg kell tenni. A Tanács az 1897. július 8-i ülésén e javaslatokat elfogadta és felterjesztette a miniszterelnökhöz, aki mindezt a Nemzeti Múzeumhoz továbbutalta/ 1 E lépéseknek meglett az eredménye: figyelembe vették az aquincumi ill. a Fővárosi Múzeum alakuló gyűjtőkörét, de úgy látszik, inkább csak római kori vonatkozásban. A Nemzeti Múzeum és az Aquincumi Múzeum között létre is jött a megállapodás, amelyről Hampel József egyik leveléből is értesülünk. Hampel, Hauszmann Alajoshoz, a budai várépítés vezető műépítészéhez intézett levelében írta: tudomására jutott, hogy a fegyvertári épület lebontásakor római feliratos kő került elő, amely valószínűleg Aquincumból jutott oda. Kéri, hogy ezt az emléket is, „miként más alkalommal történt, a főváros aquincumi múzeumának átengedni szíveskedjék, az lévén a Nemzeti Múzeumnak a fővárosi aquincumi múzeummal való megállapodása, hogy a főváros a területén újabban lelt római emlékeket mind óbudai múzeumában egyesíti." A királyi vár művészeti építészeti emlékeit azonban a Nemzeti Múzeum számára kéri átadni. 72 Az Erzsébet híd Eskü téri (ma Március 15. tér) alapozása során előkerült, Aquincum területéről származó római faragott köveket szintén átadták az Aquincumi Múzeumnak. 73 Közben ha lassan is, de haladt a Fővárosi Múzeum ügye. Rupp Zsigmond fővárosi törvényhatósági bizottsági tag 1896 szeptemberében a közgyűlés előterjesztett beadványában sürgette az ezredéves kiállításon szereplő, a főváros múltjára MNM It. ikt. sz. nélkül: 1896. jún. 25. BFL. IV. 1407.b., VIII.836/1880., 27077/1897. és uo.: Kuzsinszky Bálint jelentése az Aquincumi Múzeum és a régészeti ügyek 1896. évi állapotáról. 1897. márc. 9. MNM It. 100/1898. MNM It. 259/1898.