Bencze Zoltán - Gyulai Ferenc - Sabján Tibor - Takács Miklós: Egy Árpád-kori veremház feltárása és rekonstrukciója (Monumenta Historica Budapestinensia 10. kötet Budapest, 1999)

Bencze Zoltán: Beszámoló a Rákospalota-Újmajor területén 1995-1997 között folytatott régészeti feltárások középkori eredményeiről

Bencze Zoltán BESZÁMOLÓ A RÁKOSPALOTA-ÚJMAJOR TERÜLETÉN 1995-1997 KÖZÖTT FOLYTATOTT RÉGÉSZETI FELTÁRÁSOK KÖZÉPKORI EREDMÉNYEIRŐL 1 A Budapesti Történeti Múzeum régészei 2 az MO autóút ÉK-i szakaszán, a Duna és az M3-as autópálya között 1995-től 1997-ig mintegy 56 500 m 2 terü­leten folytattak régészeti feltárást az Autópálya Igazgatóság megbízásából. Az MO autóút tervezett nyomvonalán folytatott régészeti kutatások lehetővé tették fővárosunk északi, eddig nem kutatott peremterületeinek régészeti­történeti képének felvázolását. Számos új, a régészeti topográfiában nem sze­replő lelőhely feltárása vált lehetővé. A felületek nagysága és a rendelkezésre álló idő rövidsége jól mutatja, hogy egy autópályás ásatás egészen más típusú technikai felkészültséget és munkatempót követel meg, mint egy hagyomá­nyos ásatás. A beruházó által szabott szűk határidők mellett több régész munkáját kellett úgy összehangolni, hogy az általunk elvárt szakmai színvo­nalon tudjuk elvégezni a feltárást. Ugyanakkor az is hozzátartozik az igazság­hoz, hogy egy autópályás ásatás során nagy felületek megkutatása válik lehe­tővé és így településszerkezetek megfigyelésére is mód nyílhat. A munka megkezdése előtt terepbejárásokkal tisztáztuk, hol várhatók régészeti lelőhe­lyek. Az előzetes adatok alapján - melyet azután a feltárások is megerősítet­tek - Káposztásmegyer északi része és az M3-as autópálya között számolhat­tunk különböző korszakból származó lelőhelyekkel. A kutatómunka általá­ban több helyszínen, párhuzamosan folyt. Középkori maradványok az álta­lunk 1., 4. és 5. számmal jelölt lelőhelyeken kerültek elő. (1. kép) A 4. sz. lelőhelyet 3 az 1. számútól a XV. ker. Károlyi Sándor út folytatása­ként az Újmajort megkerülő dűlőút és a dűlőút jobb oldalán elterülő kis ná­dassal övezett tó választja el. A lelőhely a tótól délre húzódott mintegy 400 1 Jelen beszámoló a feltárt középkori falurészletekből az 1. számú lelőhely feltárási mun­káinak mintegy háromnegyed részét tartalmazza. 2 A feltárásokban a szerzőn kívül dr. Endrődi Anna, dr. Gyuricza Anna, Horváth M. Attila, Irásné dr. Melis Katalin és M. Virág Zsuzsanna vett részt. 3 A feltárásokat dr. Gyuricza Anna végezte, ő fogja publikálni az eredményeket.

Next

/
Oldalképek
Tartalom