1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - A törvényhatóságok által választott felsőházi tagok - Téglássy András

510 századossá léptették elő. Több hadikitüntetés tulajdonosa. Az első és a második nemzetgyűlésen a zala&zentgróti kerületet képviselte a Keresztény Gazdasági Párt programjával és főként földművelési és közigazgatási kérdésekkel foglalkozott. 1922 decemberében Zala és Vas.vármegye főispánjának nevezték ki. Zala vármegye főispáni állá­sáról! 1926-ban lemondott. Vas vármegye élén azonban 1932 októbe­réig állott. Zala vármegye törvényhatósági bizottsága még, ebben az évben felsőházi taggá választotta meg s azóta vesz réiszt újból mint törvényhozó a politikai életben. Az elmúlt ülésszakokban gyakran szó­lalt fel főként mezőgazdasági és birtokpolitikai kérdésekben a költség­vetési viták során és a családi hitbizományról szóló javaslat tárgyalá­sánál. Elnöke a Zalavármegyei Gazdasági Egyesületnek és Nemesi Választmányának, tagja az Országos Magyar Gazdasági Egyesület igazgató-választmányának, alelnöke a Magyar Szőlősgazdák Országos Egyesületének, tagja a Gazdák Biztosító Szövetkezete felügyelőbizott­ságának. A kormányzó 1928-ban közéleti érdemeinek elismeréséül a Magyar Érdemrend középkeresztjét a csillaggal adományozta részére s ezenkívül még kétízben részesült kormányzói elismerésben. Téglássy András (Abaúj-Torna vármegye) 1880-ban született Korláton, Abaúj-Torna vármegyében. Református, özvegy, földbirtokos. Középiskoláit a sárospataki református kollé­giumban végezte, jogi tanulmányait pedig Buda­pesten, Münchenben és Kassán folytatta. A kas­sai jogakadémián 1903-ban tette le a jogtudo­mányi államvizsgát. Közigazgatási pályára lépve, 1903-ban lett Abaúj-Torna vármegye tisztelet­beli aljegyzője, de már 1906-ban megvált szol­gálatától és atyai birtokánaik kezelését vette át Korlát községben. 1904-től kezdve tagja Abaúj-Torna vármegye tör­vényhatósági bizottságának és 1932-től kezdve a közigazgatási bizott­ságnak és több albizottságnak. Az Abaúj-Tornavármegyei Gazdasági Egyesület 1931-ben választotta meg elnökének és azóta viseli azt a tisztet. Tagja az OMGE választmányának, valamint a Tiszajobbparti Mezőgazdasági Kamarának. Egyházi téren is jelentékeny szerepet tölt be. Tagja az Egyetemes Református Konventnek és a Református Egy­ház Országos Zsinatának, tanácsbírája a Tiszáninnemi Református Egyházkerületnek, igazgatótanácsosa a sárospataki református fő­iskolának, gondnoka az abaúji iieformátus egyházmegyének, társelnöke az Országos Református Szeretet Szövetségnek és főgondnoka a korláti református egyháznak. 1936-*ban kapta meg a gazdasági főtanácsosi címet. Abaúj-Torna vármegye választotta felsőházi tagjának.

Next

/
Oldalképek
Tartalom