1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - Az örökösjogú főrendi családok képviselői - Gróf Semsey László dr. - Gróf Somssich Gyula dr.

455 Gróf Semsey László dr 1869-ben született Budapesten. Római ka­tolikus, nős, belső titkos tanácsos, földbirtokos. A középiskolát Kalksburgban, jogi tanulmá­nyait az angersi, oxfordi és budapesti egyete­men végezte, ahol 1896-ban az államtudomá­nyok doktorává avatták. A politikai életbe 1896-ban kapcsolódott be, ekkor választotta meg elsőízben szabadelvűpárti programmal a nagyidai kerület, amelyet az összeomlásig ál­landóan képviselt. A millenniumi udvari ün­nepségek alkalmával a király a 'szertartásmesteri tisztséggel bízta meg. 1907-ben grófi rangra emelte a király és egyúttal örökös főrendiházi tag is lett. A világháború idején a Vöröskereszt sebesült­szállításait irányította. Az összeomlás után visszavonult a közélet­től és azóta teljesen gazdaságának él. Gróf Somssich Gyula dr 1876-ban született Grazban. Római kato­likus, nős, nagybirtokos. Középiskolai tanul­mányait részben Kaposváron, részben Pozsony­ban a római katolikus gimnáziumban végezte, ahol érettségi vizsgálatot tett. Jogi tanulmá­nyait a pozsonyi jogakadémián kezdte, a buda­pesti és kolozsvári tudományegyetemen foly­tatta és Kolozsváron avatták az államtudomá­nyok doktorává. A cs. és kir. 9. huszárezrednél szolgált mint egyéves önkéntes és a világháború kitörésekor mint népfelkelő hadnagy a pécsi 5. honvédhuszárezred­hez vonult be és helyi szolgálatot teljesített. Egyetemi tanulmányai után a bankári és kereskedelmi pályára készült. Előbb a Magyar Általános Hitelbankban, később különböző hamburgi és newyorki bankházakban dolgozott. Az Egyesült Államokban két esztendeig tartózkodott és ezalatt behatóan foglalkozott a magyar kivándorlás problémájával, amiről a kormánynak több előterjesztést is készített. „Amerika" címmel könyvet is írt a kivándorlásról. 1908-ban hazatérve Hoyos Miksa gróffal együtt megalapította a teljesen agrárjellegű Dunántúli Bank és Tárházak rt.-ot és Kaposvárott az első vidéki modern gépberendezésű tárházat létesítette. Ennek az intézetnek alapításától kezdve 1920-ig volt a vezérigazgatója. A kommunizmus alatt a kaposvári direktórium túsznak nyilvánította, de az utolsó pillanatban sikerült a letartóztatás elől elmenekülnie. 1920 után egyideig somogymegyei geszti birtokán gazdálkodott, de ugyanekkor egy agrárvállalat élén, mint annak elnöke, közgazdasági tevékeny-

Next

/
Oldalképek
Tartalom