1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - Az örökösjogú főrendi családok képviselői - Gróf Hunyady József - Báró Inkey József

450 Gróf Hunyady József 1873-ban született "Örményben. Római ka­tolikus, nős, belső titkos tanácsos, a szuverén Máltai Lovagrend és az Aranygyapjasrend lo­vagja, nagybirtokos. Középiskoláinak elvégzése után a budapesti tudományegyetemen jogtudori oklevelet szerzett, azután beutazta Dél- és Nyugat-Európa országait. Tanulmányainak be­fejezése után megnősült, nőül vette Riquet de Caraman-Chimay Magdolna grófnő palota­hölgyat. IV. Károly királynak még trónörökös korában szárnysegéde volt, trónralépése továbbra is személye körüli szolgálatában maradt és hamarosan első főudvarmestere lett. Nagy érdemei vannak abban, hogy IV. Károly király, akinek legbizalma­sabb embere volt, a magyar nemzeti törekvések iránt olyan kiváló érzéket tanúsított. Különösen a címerkérdés paritásos megoldása körül szerzett nagy érdemeket. Az összeomlás után követte a királyt Svájcba és mellette szolgált pranginsi magányában. A királyi csa­ládnál azóta is többízben tett látogatást. Izabella királyi herceg­asiszony temetésén Zita királynét képviselte. A legitimista irányzat egyik legjelentősebb vezéregyénisége. Báró Inkey József 1871-ben született Budapesten. Római kato­likus, nős, cs. és kir. kamarás, földbirtokos. Kö­zépiskoláit Nagykanizsán, jogi tanulmányait pe­dig a budapesti tudományegyetemen végezte. Tanulmányutat tett számos nyugateurópai or­szágban és járt Észak-Amerikában is. Tanulmá­nyainak elvégzése után Somogy vármegye szol­gálatába lépett és tizenegy esztendőn át műkö­dött közigazgatási pályán, legutóbb mint tiszte­letbeli főszolgabíró. 1901-ben a csurgói választó­kerületben szabadelvű párti programmal választották meg ország­gyűlési képviselőnek és egy évtizeden át képviselte ezt a kerületet. 1904-ben a függetlenségi párthoz csatlakozott és 1910-ben vonult vissza a politikai élettől. Azóta somogyvármegyei iharosberényi birtokán gazdálkodik. 1905-től kezdve tagja Somogy vármegye törvényhatósági bizottságának. Ifjabb korában szépirodalmi téren is működött, iro­dalmi hetilapok és napilapok hasábjain számos verse jelent meg, több mint húsz magyar nótáját a Rózsavölgyi-cég adta ki. Tevékenyen részt vett annakidején a szövetkezeti mozgalomban is, főként a hitelszövet­kezetek létesítése körül.

Next

/
Oldalképek
Tartalom