1939–1944. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. Az 1939–44. évi országgyűlésről. Budapest, 1940.

Felsőház - A Felsőház tagjainak életrajzi adatai - Latin- és görögszertartású római katolikus egyháznagyok - Kriston Endre - Dr. Horváth Győző

420 Kriston Endre (Felszentelt püspök, az egri székesfŐkáptalan nagyprépostja) 1877-ben született Kemecsén, Szabolcs vár­megyében. Atyja földbirtokos volt. Középisko­láit és a hittudományi főiskolát Egerben végezte el. Néhai Samassa József bíbornok, egri érsek­nek tíz éven át volt titkára, 1912-ben pedig Szmrecsányi Lajos érseknek irodaigazgatója lett. 1917,ben az érsek egri kanonokká, 1923­ban segédpüspökké nevezte ki. 1930-ban lett az egri székesfŐkáptalan nagyprépostja. Kemecse község díszpolgára. Több tanulmányutat tett Nyugat-Európában, különösen Olaszországban, Ausztriában, Svájc­ban és Bajorországban. Tollából sok szociális irányú cikk jelent meg és több népművelési iratot adott ki. Elnöke az egri egyházmegyei irodalmi egyesületnek. Dr Horváth Győző (Felszentelt püspök, a kalocsai székesfŐkáptalan nagyprépostja) 1867-ben született Csütörtök községben, a Csallóközben. Középiskoláit Baján és Kalocsán végezte, majd a budapesti egyetemen megsze­rezte a teológiai doktorátust. Kétévi káplán­kodása után 15 évig működött a kalocsai érseki irodában, majd 1907-ben kanonokká nevezték ki és 14 éven át igazgatója volt a papnöveldének. Ezalatt 1912-ben kalocsai segédpüspökké, 1923­ban pedig érseki helynökké nevezték ki, végül 1931-ben a kalocsai székesfŐkáptalan nagypré­postja lett. Martyzopolisi felszentelt püspök. Több utazást tett a nyugateurópai államokban és a Balkánon; német, francia és latiri nyelven beszél. Örökös tagja Pest vármegye törvényhatósági bizott­ságának, tagja a közigazgatási bizottságnak és több albizottságnak. A Kalocsai Katolikus Körben tíz évig töltötte be az elnöki tisztet és sok éven át igazgatója volt az Oltár-Egyletnek. Megalapította a Katolikus Leánykört (Patronage), amelynek nyolc évig volt igaz^. gatója. A napisajtóban és folyóiratokban sok cikket közölt és fordí.­tásokon kívül több Önálló műve is megjelent, köztük: A szentmise­áldozat gyümölcsei, Római úti emlékek. 1930-ban Pest vármegye tör­vényhatósági bizottsága választotta meg a felsőház tagjának. 1931 óta, amikor néhai Vass József utódaként kalocsai nagyprépost lett, ebben a minőségben tagja a felsőháznak. Főleg az elemi iskolai nép­oktatás kérdésével és a hitfelekezeti iskola problémájával foglalko­zott. Tulajdonosa a Magyar Érdemrend középkeresztjének a csil­laggal.

Next

/
Oldalképek
Tartalom