1935–1939. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. 1935–40. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1940.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - Latin és görögszertartású római katolikus egyháznagyok - Kelemen Krizosztom Ferenc - Steiner Miklós

34 Kelemen Krizosztom Ferenc (A pannonhalimi Szent Benedek-rend főapátja) 1884-ben született Hahóton, Zala megyében. A középiskolát a keszthelyi premontrei és a győri bencés főgimnáziumban végezte. 1903-ban a Szent Benedek-rendbe lépett s 1910-ben ál­dozópaippá szentelték. 1915-ben a Pázmány Péter­egyetemen középiskolai tanári oklevelet szerzett. 1910-től 1916-ig a pápai bencés főgimnáziumban mint tanár működött, 1916-tól 1926-ig Nyalka község plébánosa volt, 1926-tól a budapesti ben­cés reálgimnáziumban tanárkodott és 1928-ban a győri bencés gimnázium igazgatója lett. 1929-ben az apostoli Szent­szék főapáti koadjntorrá nevezte ki és mint koadjutor vezette a magyar Szent Benedek-rend ügyeit 1933 március 16-ig, amikor fő­apáttá nevezték ki. Steiner Miklós (A csornai premontrei kanonokrend prépost-prelátusa) 1872-ben született a vasmegyei, most Bur­genlandhoz csatolt Szentkúton. Középiskoláit a szombathelyi premontrei gimnáziumban végezte s 1891-ben a csornai premontrei kanonokrendbe lépett. Az ünnepies szerzetesi fogadalmat 1895­ben tette le és a következő évben áldozópappá szentelték. Működését, mint számtan- és fizika­tanár, a keszthelyi premontrei gimnáziumban kezdte meg. 1901-ben egyházi főhatósága a szombathelyi gimnáziumhoz helyezte át és tíz év multán ennek az intézetnek élére került, mint igazgató s huszonnégy évig töltötte be ezt a felelősségteljes tisztét. A pedagógia mellett a közéleti munkásságból is tevékenyen kivette részét. Tagja sok peda­gógiai intézménynek, levelezője a Műemlékek Országos Bizottságá­nak. Tevékeny szerepet visz Szombathely és Vas megye közéletében, különösen pedig a pedagógiai intézményekben, amelyekben tudásá­val és bőséges élettapasztalatával a gyermeknevelés ügyét szolgálta. Hosszú ideje elnöke Szombathely váras iskolaszékének és oroszlán­része van a város iskolaügyének örvendetes fejlődésében. Pedagógiai munkásságának elismeréséül a kormányzó két évvel ezelőtt címzetes főigazgatóvá nevezte ki. Rendtársainak bizalma, Gergye Ipolynak egészségi állapotára való tekintettel történt lemondása után, 1935 januárban a csornai premontrei kanonoikrend prépost-prelátusi mél­tóságába emelte.

Next

/
Oldalképek
Tartalom