1935–1939. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. 1935–40. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1940.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A vármegyei és városi törvényhatóságok által választott felsőházi tagok - Chernel Antal - Dr. Cicatricis Lajos

82 érdemei elismeréséül a király 1917 szeptemberében bárói rangra emelte. A bolsevizmus s az első nemzetgyűlés idején megszállt területen fekvő birtokán tartózkodott. A második nemzetgyűlésben pártonkívüli programmal képviselte a mezőkövesdi kerületet, 1926­ban azonban, a frankhamisítással kapcsolatos politikai harcok idején Bethlen István grófhoz csatlakozott. Az első országgyűlésben az egy­ségespárt programjával képviselte régi kerületét, mandátumáról azonban lemondott B ekkor vármegyéje felsőházi taggá választotta meg. Amikor felsőházi tagsága kisorsolás folytán megszűnt, várme­gyéje 1932-tben újra felsőházi taggá választotta. Tagja a közigazga­tási, közjogi, törvénykezési és véderőbizottságnak. Chernél Antal (Vas vármegye törvényhatóságának választottja) 1857-ben született a vasmegyei Tömörd községben, ahol a csa­lád ősi birtoka is fekszik. Református, földbirtokos. Középiskoláit Pápán végezte, majd a győri jogakadémián folytatta tanulmányait, a jogászévek letelte után azonban visszament Tömördre gazdálkodni. Mint fiatal gazdát beválasztották a vármegye törvényhatósági bizott­ságába s azóta megszakítás nélkül élénk részt vesz a vármegye köz­életében, egyik legbuzgóbb látogatója a vármegyei közgyűlésnek és a bizottságoknak. Értékes közéleti tevékenységét a vármegye azzal honorálta, hogy 1929-ben a törvényhatósági bizottság örökös tag­jává választotta és mint ilyen került az új felsőházba a celldömölki képviselővé megválasztott Radó Lajos helyébe. Dr Cicatricis Lajos (Csongrád vármegye törvényhatóságának választottja) 1862-ben született Szentesen. Királyi taná­csos, nyugalmazott főispán, földbirtokos, a Lipót-rend lovagja. Középiskolai tanulmányait Szarvason és Szentesen, a jogot pedig' Buda­pesten végezte. 1888-ban Csongrád vármegye szolgálatába lépett, egy év múlva jegyző lett, 1889-ben pedig a csongrádi járás főszolgabíró­jává választották. 1892-ben főjegyző, 1900-ban pedig Csongrád vármegye alispánja lett. Tisza István gróf 1910-ben főispánná nevezte ki és állását 1917-ig, a Tisza-kormány távozásáig megtartotta. Ekkor lekö­szönt s azóta birtokán gazdálkodik. Elnöke a Kőrös-Maros Ármente­sítő és Belvízszabályozó Társulatnak, valamint a Szentesi Takarék­pénztárnak. Csongrád vármegye törvényhatósága küldötte be a felső­házba, ahol főként a bizottságban fejtett ki munkásságot.

Next

/
Oldalképek
Tartalom