1935–1939. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. 1935–40. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1940.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A református, az ágostai hitvallású evangélikus és az unitárius egyház egyháznagyjai és főhivatalnokai - Józan Miklós

44 gyei Gazdasági Egyesület alelnöke és éveken át volt a vármegye köz­igazgatási előadója, törvényhatósági, közigazgatási és több más bizott­ságnak tagja. 1918-ban Sopron vármegye főispánja lett, 1920-ban gazda sági főtanácsossá nevezték ki, 1927 óta a Johannita-lovagrend tiszte­leti tagja, 1929-ben Sopron vármegye törvényhatósági bizottságának örökös tagjává és a vármegye felsőházi póttagjává választották. Élén­ken (résztvesz az evangélikus egyház 'belső életében is. Szerepet játszik a nagygeresdi gyülekezet, a soproni alsó egyházmegye és a dunántúli egyházkerület életében. 1923 óta a dunántúli evangélikus egyházkerü­let felügyelője. Nagygeresdi és mesterházi saját birtokain kívül a herceg Esterházy-hitbizománytól mintegy négyezer katasztrális hold földet bérel és gazdaságaiban modern és belterjes mezőgazdasági ter­melés folyik. Apaállataival több országos díjat nyert. Eredményesen foglalkozik sörárpa- és tengerinemesítéssel. Az Országos Magyar Gaz­dasági Egyesület állattenyésztési szakosztályának elnöke és igazgató­választmányának tagja. Józan Miklós (Unitárius püspöki vikárius) 1869-ben született Túron, Torda-Aranyos vármegyében. Atyját, aki kántortanító volt, vil* lámcsapás ölte meg s mostohaapja, Borbély Lajos tordai kovácsmester nevelte fel. A közép­iskolát Kolozsvárott, a teológiai akadémiát pedig ugyanott és Oxfordban végezte. Különleges tanulmányokat is folytatott a bölcsészet, a filoló­gia és egyháztörténelem körében. Polgárdin lett segédlelkész, majd 1896-ban Tocrockóra került lelkésznek. 1899-ben a budapesti unitárius gyü­lekezet lelkésze lett s azóta e gyülekezet nagy népszerűségű lelkipász­tora. Még erdélyi működése idején, 1915-től 1917-ig közügyi igazgatója volt az unitárius egyház főtanácsának. Budapesti lelkészsége idejére esik a Magyar Béke Egyesületben, a Bethlen Gábor Szövetségben, a Protestáns Diákmenzában kifejtett erőteljes és eredményes közre­működése. 1920-ban emelkedett a püspöki vikáriusi méltóságba.. Nevé­hez fűződik az Unitárius Misszióház megalapítása. Díszelnöke a Dávid Ferenc Egyletnek, alelnöke a Magyar-Székely Egyesületnek. Irodalmi tevékenysége is jelentős. Egyházi beszédei, imái, ifjúkori versei, ünnepi ódái, egyházi énekei és kis bibliája nemcsak az unitárius egy­házban, hanem általában protestáns körökben is lelkes fogadtatásra találtak. Az egyházközség ötvenéves jubileuma alkalmával a kormányzó teljes elismerését fejezte ki működése felett. 1933-ban, negyvenéves lelkészi jubileuma alkalmával a kormányzó a II. osztályú Magyar Érdemkeresztet a csillaggal adományozta neki. Rádiós beszédeit világszerte szívesen hallgatják. Amerikában angol nyelven tartott szónoklatai nagy feltűnést keltettek.

Next

/
Oldalképek
Tartalom