1935–1939. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési almanach. 1935–40. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1940.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - Szervezetek és intézmények által választett felsőházi tagok - Dr. Wolkenberg Alajos - Dr. Hültl Dezső

142 Dr Wolkenberg Alajos (A Pázmány Péter Tudományegyetem választottja) 1871-ben született Szatmárnémetin. Apos­toli protonotárius, egyetemi tanár. A közép­iskola után a bécsi Pázmáneumban végezte teo­lógiai tanulmányait. 1893-ban szentelték pappá, 1896-ban lett a hittudományok doktora. 1893­tól, majdnem húsz éven át a szatmárnémeti papnevelő-intézet tanára volt. 1912-ben a Páz­nány Péter Tudományegyetemen a szónoklattan nyilvános rendes tanára lett, 1919 óta pedig az erkölcstudomány tanára. Hosszabb tanul­mányúton volt Franciaországban, Németországban, Svájcban és Ausztriában. Széleskörű irodalmi munkásságot fejt ki. Művei: A spiritizmus; Az okkultizmus; A teozófia és antropozófia; A béke útjain. Tagja az Országos Közoktatásügyi Tanácsnak, a Szent Ist­ván Akadémia igazgató-tanácsának. A kormányzó 1929-ben a II. osz­tályú Magyar Érdemkereszttel tüntette ki. Dr Hültl Dezső (A József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem választottja) 1870-ben született Felsőbányán, Szatmár vármegyében. Római katolikus, építész, az újkori müépítéstan nyilvános rendes tanára. 1906-ban avatták építész-doktorrá Budapesten. Kedvenc tanulmánya az olasz renaissance és barokkstílus volt, 1906-ban Berniniröl írt tanul­mánya feltűnést keltett. 1910-ben a József­műegyetem magántanára, 1913-ban pedig a mű- és díszépítéstan rendes tanára lett. 1917— 1919. években a Műegyetem mérnöki és épí­tészi osztályának dékánja, 1930—1932-ig a Műegyetem rektora volt. Sok építészeti alkotás fűződik nevéhez, így a Gazdák Biztosító Szö­vetkezetének palotája, a piaristák belvárosi székháza, a Pajor­szanatórium, az angolkisasszonyok zugligeti temploma, a Calvin­téri Pintér-ház, a székesfőváros Mester-utcai székháza, a székes­fővárosi autóbuszgarázs, a kecskeméti római katolikus főgimná­zium. Elnöke az Országos Középítési Tanácsnak. Levelezőtagja a Tudományos Akadémiának és rendes tagja a Szent István Akadé­miának, tiszteletbeli levelezőtagja a világ első építészegyletének, a londoni Royal Institute of British Architects-nek. Tagja a Fővá­rosi Közmunkák Tanácsának, az Országos Irodalmi és Művészeti Tanácsnak, a Nemzeti Múzeum igazgatótanácsának, a Műemlékek Országos Bizottságának, a Szerzői Jogi Szakértői Bizottságnak. Tulajdonosa a Corvin-koszorúnak.

Next

/
Oldalképek
Tartalom