1931-1935. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési Almanach 1931–36. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1931.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A vármegyei és városi törvényhatóságok által választott felsőházi tagok - Baán Jenő

367 „A heidelbergi káté magyarázata", „Tanulmányok", „Die Hollán­dische Philosophie im XIX. Jahrhundert". Ezenkívül számos cikke jelent meg a magyar és holland folyóiratokban. Pápai lelkész. 1910-iben a pápai kerület képviselővé választotta munkapárti prog­rammal a az összeomlásig tagja volt a Háznak. Főként pénzügyi és közoktatásügyi kérdésekkel foglalkozott. Nagyobb beszédeket mondott a bankszabadalom meghosszabbításáról s a véderőről szóló javaslat tárgyalásakor. Évtizedek óta tagja Veszprém vármegye törvényhatósági bizottságának s Pápa város képviselőtestületének. Résztvett az Országos Református Tanáregyesület, a Pápai Ker­tészeti Egyesület, a Pápai Anya- és Csecsemővédő Egyesület, a Magyar—Holland Társaság stb. alapításában s azoknak rész­szik. 1925-ben érdemeinek elismeréséül kormányfötanácsossá nevez­ben tisztséget viselője, részben tagja. Pápa város 1929-ben díszpolgárává, Veszprém vármegye örökös tagjává választotta. Negyvenéves lelkészi és tanári jubileuma 1928-foan nagyszabású ünnepség keretében folyt le. Elnöke a pápai Jókai-Körnek, tiszte­leti tagja a Petőfi-Társaságnak, a győri Kisfaludy-Körnek, a nagy­kőrösi Arany János-Társaságnak, kültagja több holland irodalmi és tudományos társaságnak. Bölcsészetdoktori oklevelét a bécsi tudo­mányegyetemen szerezte, a theológia tiszteletbeli doktorává a deb­receni Tisza István-tudományegyetem avatta. A felsőházba Vesz­prém vármegye törvényhatósági bizottsága küldötte be a múlt cik­lusban. Főként pénzügyi és közoktatásügyi kérdésekkel foglal­kozott. Tagja a közoktatásügyi és a külügyi bizottságnak. Baán Jenő (Sopron vármegye törvényhatóságának választottja) 1869-ben született a sopronmegyei Iván­con. Római katolikus esperes-plébános Süt­törön, Sopron megyében, c. kanonok, kormány­főtanácsos. A középiskolát Sopronban, teoló­giai tanulmányait pedig Győrött végezte. 1891­ben szentelték áldozópappá. Ekkor Kismar­tonba került káplánnak, majd a győri szemi­náriumban teljesített szolgálatot. 1893-ban Süttör község plébánosa lett s azóta tölti be ezt az állást. 1916-ban esperessé nevezték ki. Kezdettől fogva élénk részt vesz a katolikus társadalmi mozgalmakban, valamint a vármegye életében. Elnök­helyettese a kapuvári adófelszólamlási bizottságnak. Tagja a Kato­likus Központi Kongrua-Bizottságnak. Régóta tagja Sopron vár­megye törvényhatósági bizottságának, amelyben jelentős szerepet ját­szik. 1925-ben érdemeinek elismeréséül a kormányzó kormányfőtaná­csossá nevezte ki. Tagja a közigazgatási és a naplóhitelesítő bizott­ságnak.

Next

/
Oldalképek
Tartalom