1931-1935. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési Almanach 1931–36. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1931.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A vármegyei és városi törvényhatóságok által választott felsőházi tagok - Id. Meczner Béla

397 gondnoka. Az 1928. évben megnyílt országos református zsinatnak a felsőbaranyai egyházmegye képviseletében rendes tagja lett. Az 1905-i választásokon szabadelvű programmal lépett fel, de kisebb­ségben maradt. 1910-ben a sásdi kerület megválasztotta országgyű­lési képviselőnek. A kommunizmus után a Heinrich Ferenc vezetése alatt állott Országos Nemzeti Párthoz, majd a Rubinek Gyula veze­tése alatt állott kisgazdapárthoz csatlakozott. Az első nemzetgyűlés­ben a dárdai kerület képviselője volt, a második nemzetgyűlésbe ugyancsak a dárdai kerület küldötte be egyhangú választással s több­ízben felszólalt a költségvetésekhez, továbbá a valutareform kérdé­séhez. Az országgyűlésbe ismét a dárdai kerület küldötte be egy­hangú választással s a képviselőház közgazdasági bizottságának el­nöke lett. Amikor Baranya vármegye közönsége beválasztotta a felső­házba, lemondott képviselői mandátumáról s ezidőszerint a felsőház­ban gyakorolja törvényhozói jogát. Tagja a közgazdasági és közle­kedésügyi bizottságnak. Id. Meczner Béla (Zemplén vármegye törvényhatóságának választottja) 1850-ben született az abaújmegyei Korlá­ton. Református, nyugalmazott főispán, föld­birtokos. Középiskoláit Budapesten és Sáros­patakon, a jogot pedig Eperjesen végezte. Miután ugyanott letette az államtudományi államvizsgát, átvette zempléni s szabolcsi bir­tokai veztését. Résztvett Bosznia okkupációjá­ban s mint tartalékos hadnagy és főhadnagy ki­tüntette magát. 1895-ben a Zemplénvármegyei Gazdasági Egyesület alelnökévé választotta. Gondnoka az alsózempléni református egyház­megyének. 1891-ben a Tisztáninneni református egyházkerület zsinati képviselője, egy évre rá pedig konventi képviselője lett. Azóta meg­szakítás nélkül tölti be e tisztségeket. 1905-ben és 1906-ban a király­helmeci kerület országgyűlési képviselőjévé választotta a független­ségi párt programjával. 1908-ban örökös főrendiházi taggá és Három­szék vármegye főispánjává nevezte ki a király. Főispáni működése során nagy érdemet szerzett azzal, hogy a háromszékmegyei politikai pártok villongását lecsillapítva, a békét helyreállította. A koalíció megszűnése után lemondott és visszavonult zemplénmegyei birtokára. 1918-ban a Zemplénmegyei Gazdasági Egyesület elnöke lett. A forra­dalmak idején üldözőbe vették, majd mind túsz heteken át rabos­kodott. Igen tevékeny részt vesz vármegyéje közéletében, közel negyven év óta tagja a vármegye törvényhatósági bizottságának. Jelentős része volt a zemplénmegyei egységes párt megalakításá­ban s annak 1920 óta elnöke. A felsőházba Zemplén vármegye tör­vényhatósága küldötte be. Tagja a közigazgatási és a közoktatás­ügyi bizottságnak s a legfőbb fegyelmi bíróságnak.

Next

/
Oldalképek
Tartalom