1927–1931. évi országgyűlés Freissberger Gyula, szerk.: Országgyűlési Almanach 1927–1931. (Sturm–féle országgyűlési almanach) 2. kötet Felsőház, Bp. 1927.

A felsőház tagjainak életrajzi adatai - Az örökös jogu főrendi családok képviselői által választott felsőházi tagok - gróf Hunyady József dr.

61 megvált hivatalától s ettől kezdve a főrendiházban irá­nyította az ellenzék politikai mozgalmait. A háború har­madik évében az egyre súlyosbodó élelmezési viszonyok közepette 1917-ben a Wekerle-kormány közélelmezési mi­nisztere lett, de már 1918 elején lemondott, mert a túlzott, osztrák igényekkel szemben erőteljesen védelmezte a ma­gyar érdekeket s ellenkezésbe került a közös kormánnyal. 1918 október 30-án a király kabinetalakitással bizta meg, de a másnap kitört forradalom miatt már az esküt sem tudta letenni. A vörösdiktatura alatt letartóztatták, de hű­séges gazdasági cselédei és Seregélyes község férfilakossága oly fenyegetően vonultak fel a fejérmegyei direktórium elé, hogy az, néhány heti fogság után kénytelen volt Ha­dikot szabadonbocsátani. A forradalmak után a Közélel­mezési Tanács bizottsági elnökeként működött s emellett rendkívül buzgó tevékenységet fejtett ki a leromlott ma­gyar mezőgazdaság talpraállitása érdekében is, mint az OMGE egyik vezetőtagja. Bár a nemzetgyűlésnek nem volt tagja, sajtóban és közéletben éles harcot folytatott Kállay Tibor pénzügyi politikája ellen. Jelentős munkát végzett a szanálás előkészítésében is. A Magyar Nemzeti Bank főtanácsának tagja, a Kisiparosok Országos Központi Szö­vetkezetének, az Országos Erdészeti Egyesületnek s a Dohánytermelők Országos Egyesületének elnöke. Politikai okokból vált meg legutóbb a Falusi Kislakásépitő Szövet­kezet elnöki tisztétől, amelyben hónapokon át működött. A genfi világgazdasági kongresszuson 1927-ben, a magyar kormányt képviselte. — A felsőházba az örökjogu főren­dek küldöttek be. gróf Hunyady József dr. 1873-ban született Örményben. Róm. kath., nős, csá­szári és királyi kamarás, a szuverén Máltai-lovagrend lovagja. Atyja, Hunyady Imre gróf, a kiváló sportférfiu volt. Középiskolái elvégzése után jogot hallgatott és jog­tudori oklevelet szerzett; Ezután külföldi tanulmányútra ment, amelynek során egész Európát beutazta. Tanulmány­útja 'befejeztével megnősült és feleségül vette Caraman­Chimay Magdolna grófnő, palotahölgyet. Hosszú időn át szárnysegéde volt még prezumptiv trónörökös korában IV. KároJy királynak, akinek trónralépése után továbbra is

Next

/
Oldalképek
Tartalom