1927–1931. évi országgyűlés Freissberger Gyula, szerk.: Országgyűlési Almanach 1927–1931. (Sturm–féle országgyűlési almanach) 2. kötet Felsőház, Bp. 1927.

A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A vármegyei és városi törvényhatóságok által választolt felsőházi tagok - Kiss Ernő dr.

97 leányiskola létesítésében vett részt, mint alispán pedig a kaposvári tüdöbeteggondozó intézet létesítésében, a tüdő­betegek pavillonjának megépítésében. Nevéhez fűződik a kaposvári szent Imre-templom megépítése, a kaposvári Kossuth-szobor felállítása, a Somogymegyei Muzeumegylet megalakítása stb. A háború idején mint alispán a vármegye közélelmezését vezette és biztosította a vármegye közön­ségének közgazdasági szükségletét. 1918-ban nyugdíjba ment s visszavonult tátonpusztai birtokára gazdálkodni, ahol mintagazdasága van. A bolsevizmus idején a vörösök letar­tóztatták. Elnöke a kaposvári Nemzeti Kaszinónak, alelnöke a Somogymegyei Gazdasági Egyesületnek, tagja Somogyvár­megye törvényhatósági bizottságának, választmányi tagja a Balatoni Szövetségnek, társelnöke a Somogymegyei Múzeum­egyletnek és még számos gazdasági, kulturális és társadalmi egyesület igazgatósági tagja, valamint tisztséget viselője. Első izben tagja a törvényhozásnak. Somogy vármegye törvény­hatósági bizottsága küldötte be a felsőházba egyhangú sza­vazással. Főként közigazgatási és közgazdasági kérdésekkel kivan foglalkozni. Kiss Ernő dr. (Jász-Nagy-Kun Szolnok vm. tvh. választottja.) 1871-ben született Szolnokon. Ügyvéd, földbirtokos, volt országgyűlési képviselő. A gimnáziumot Szolnokon, a jogot pedig a budapesti egyetemen végezte el és ugyanitt szerzett ügyvédi oklevelet. 1897-ben ügyvédi irodát nyitott Szolnokon, azonban birtokán is gazdálkodott. 1901-ben képviselővé vá­lasztották a szabadelvű párt programmjával, 1910-ben pedig a munkapárt programmja alapján jutott mandátumhoz. Tisza István gróf egyik leglelkesebb híve volt és legszűkebb baráti környezetéhez tartozott. A háború kitörésekor helyettes mi­niszteri biztossá nevezték ki és 1916-ig az egyik katonai megfigyelő állomásunkat vezette, akkor azonban frontszol­gálatra jelentkezett és a háború végéig elsővonalbeli szolgá­latot teljesített. Ezidő alatt számos kitüntetésben részesí­tették. A kommunizmus idején Szegedre menekült és részt vett az ellenforradalmi kormány szervező munkájában. A proletárdiktatúra bukása után hazatért és azóta folytatja ügyvédi gyakorlatát s emellett vezeti gazdaságát is. Elnöke a szolnoki Ügyvédi Kamarának. Hosszú idő óta tagja vár-

Next

/
Oldalképek
Tartalom