1927–1931. évi országgyűlés Freissberger Gyula, szerk.: Országgyűlési Almanach 1927–1931. (Sturm–féle országgyűlési almanach) 2. kötet Felsőház, Bp. 1927.

A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A kormányzó által élethossziglan kinevezett felsőházi tagok - nagykéri Scitovszky Tibor dr.

179 gyűjtés utján építette a fonyódi katholikus templomot és plébániát. 1925-ben Budapest főpolgármesterévé nevez­ték ki. Elsőizben tagja a törvényhozásnak. A kormányzó nevezte ki a felsőház tajjjává s ott főként közgazda­sági, közigazgatási és népjóléti kérdésekkel foglalkozik.' nagykéri Scitovszky Tibor dr. 1875-ben született Nőtincsen, Nógrádmegyében. Róm. kath., nős, nyugalmazott külügyminiszter, a Magyar Álta. lános Hitelbank vezérigazgatója. A középiskolát a jezsuita­rend kalksburgi főgimnáziumában és a Tereziánumban, fő­iskolai tanulmányait pedig a budapesti tudományegyete­men és a párisi Sorbonneon végezte és államtudományi doktorátust szerzett. Tanulmányainak befejezése után "a kereskedelemügyi minisztérium kötelékében állami szolgá­latba lépett. Főképen kereskedelempolitikai kérdésekkel foglalkozott s közreműködött a kereskedelmi szerződések megkötésénél, valamint az Ausztriával folytatott kiegye­zési tárgyalásoknál. A háború idején fontos szerepet töl­tött be, mint a kereskedelemügyi minisztérium delegátusa a központi hatalmak között felmerült gazdasági kérdések intézésében. A háború után, a béketárgyalások idején a külügyminisztérium szolgálatába lépett s a következő két évben fontos nemzetközi konferenciák egész során vett részt. Ott volt a Neuilly-sur-Seineben tartott béketárgya­láson, az utódállamok 1920 novemberében lefolyt portorosei tanácskozásán, a bruxellesi pénzügyi tárgyalásokon, a gé­nuai konferencián, a soproni kérdéssel foglalkozó velen­cei konferencián Marienbadban és Bruckbán, amikor Te­leki Pál gróf és Gratz Gusztáv külügyminiszter találkozott Benes cseh külügyminiszterrel. A külügyminisztériumból ál­lamtitkári rangban tért vissza 1922-ben a kereskedelemügyi minisztériumba. 1922 márciusában nyugállományba ment s ugyanekkor a Magyar Általános Hitelbank igazgatója lett. 1924 novemberéig maradt meg állásában, ekkor Bethlen István gróf felkérésére elvállalta a külügyi tárcát, amely­nek 1925 március 17-ig állott az élén. Lemondása után a Magyar Általános Hitelbank vezérigazgatója lett. Minisz­tersége idején több nevezetes beszédet mondott. Emléke­zetes az a ,b eszedé, ameljyben visszautasitatta Dúca román 12*

Next

/
Oldalképek
Tartalom