1927–1931. évi országgyűlés Freissberger Gyula, szerk.: Országgyűlési Almanach 1927–1931. (Sturm–féle országgyűlési almanach) 2. kötet Felsőház, Bp. 1927.

A felsőház tagjainak életrajzi adatai - A kormányzó által élethossziglan kinevezett felsőházi tagok - almási Balogh Elemér dr.

158 Pázmány Péter tudományegyetem nyilvános, rendes ta­nárrá hivta meg. Anyanyelvén kivül német, francia és an­gol nyelven beszél. Hosszabb tanulmányúton volt Francia­országban, Németországban, Svájcban és Ausztriában. Szé­leskörű irodalmi munkásságot fejt ki. Müvei: A spiritizmus; Az okkultizmus; A teozófia és Antropozófia; A béke utjain. Tagja a Szent István Akadémiának, a Szent István Társu­lat igazgató-választmányának s az Országos Kaszinónak. Többizben volt a hittudományi kar dékánja. Elsoizben tagja a törvényhozásnak. A Pázmány Péter tudományegyetem küldötte be a felsőházba. A kormányzó által élethossziglan kinevezett felsőházi tagok: almási Balogh Elemér dr. 1871-ben született Budapesten. Ag. ev., nős, gazdasági főtanácsos, a Hangya Szövetkezet vezérigazgatója. Iskolai tanulmányait a budapesti evangélikus főgimnáziumban, majd a Kereskedelmi Akadémián kitüntetéssel végezte el. Pálya­futását mint hivatalnok kezdette meg a Magyar Országos Központi Takarékpénztárnál, önkéntesi évének leszolgálása után 1893-ban hosszabb tanulmányútra ment és öt évet töl­tött Nyugat-Európa különböző nagy városaiban. Másfélévig működött a bécsi Allgemeine Depositen Bank szolgálatá­ban s emellett az osztrák gazdasági és pénzügyi viszonyo­kat tanulmányozta. Innen Berlinbe ment, ahol a báró Er­langer-bankcsoport egyik intézeténél működött s emellett az akkor nagyon népszerű valutakérdéssel foglalkozott. Gyakran érintkezett az arany és bimétallista elmélet főbb képviselőivel és ennek hatása alatt irta mejg 1896-ban első tanulmányát »A valuta szerepe a gazdasági válságban« cimmel. Tanulmányait Parisban fejezte be, ahol főleg spe­ciális és munkáskérdésekkel foglalkozott és a Sorbonneon egészítette ki ismereteit. Eközben mindinkább a szövetke­zetekre terelődött a figyelme. Már lelkes meggyőződéses hive volt a szövetkezeti eszméinek, amikor gróf Károlyi Sándor felhívta öt arra, hogy a hazai szövetkezeti háló-

Next

/
Oldalképek
Tartalom