1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A kormány tagjainak életrajzi adatai - Szabó István nagyatádi, m. kir. földmivelésügyi miniszter

174 Szabó István nagyatádi m. kir. földmivelésügyi miniszter (képviseli a nagyatádi kerületet, kp.) 1863-ban született a somogymegyei Erdocsokonyán; re­formátus, nős, kisbirtokos. Atyja földmíves volt. Az elemi­iskola hat oszíályát Erdocsokonyán végezte. 1883-ban bevonult katonának a kaposvári 44. gyalogezredhez Budapestre és itt szolgálta le a három katonaévet és mint szakaszvezető került vissza falujába, ahol — mint önéletrajzában megírta* — volt arató, részes cséplő, napszámos, fuvaros, árokhányó, erdei famunkás, mun­kált feles földeket, réteket, szolgáli robotot, együtt dol­gozott az uradalmi cselédséggel, így azután sikerült kis birtokát tehermentesíteni és némileg gyarapítani. Volt tűzoltóparancsnok, olvasóköri pénztáros, hitelszövetketi igazgatósági tag, községi elöljáró, fogyasztási adókezelő és községi biró. 1900-ban kezdett közügyekkel foglalkozni és 1904-ben Somogyvármegye törvényhatósági bizottsági tagja lett. 1908 augusztus 1-én került be az országgyű­lés képviselőházába. A nagyatádi választókerület küldte be az általa kidolgozott függetlenségi és 48-as kisgazda­párt programmja alapján. Ezzel a programmal győzött az 1910. évi általános választásokon is a nemzeti munka­párt jelöltjével szemben. Már az országgyűlés képviselő­házának vitáiban is több ízben felszólalt a kisgazda- és földmives-társadalom érdekeinek védelmében. A parla­mentben hamarosan nagy népszerűségre tett szert és mint ügyes szónokot szívesen hallgatták meg a képvi­selőház minden oldalán. 1918 októberében a Hadik­kabinetben földmivelésügyi miniszter lett, a forradalom Idtörése következtében azonban az ügyek vezetését nem vehette át. A forradalom kitörése után hazament gaz­dálkodni, de hamarosan visszahívták Budapestre és fel­kérték, hogy vállaljon tárcát a Károlyi-kormányban. A felszólításnak engedve, a tárcanélküli kisgazdaminiszté­rium élére került. A Berinkey-kormányban is helyet foglalt, de 1919 március elején beadta lemondását, mert nem helyeselte Búza Barna földmivelésügyi miniszternek a nagybirtokok szocializálására és termelőszövetkeze­tekké való átalakítására irányuló akcióját. A kommün kitörésekor ismét elhagyta Budapestet és falusi birto­*) Megjelent a Sturm-féle Országgyűlési Almanach 1910. évi kiadásában.

Next

/
Oldalképek
Tartalom