1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - Szabó István (sokorópátkai)

384 Szabó István (sokoirópátkai). (Györszenitmárton, kp.) 1878-ban született a györmegyei Sokorópátkán. Ró­nnai katholikus, nős, kisgazda, volt kisgazdaügyi minisz­ter. Atyja földmívelö volt. Elemi iskoláit Sokorópátkán vé­gezte és kora ifjúságától fogva gazdálkodik. 24 éves korá­ban már beválasztották Sokorópátka község képviselőtes­tületébe, 1905-ben öreg esküdt lett, 1909-ben pedig, alig harminc éves korában, községi biróvá választották meg. 1910-töl kezdve tagja volt Györvármegye törvényhatósági bizottságának is és mint függetlenségi és 48-as érzelmű politikus, élénk részt vett Győr vármegye közéletében, kü­lönösen a törvényhatóságnak Tisza István ellen folyta­tott küzdelmében. Mint községi bíró rendkívül sok érde­met szerzett a község fellendítése körül, többek között ö kezdeményezte egy új templom építését, a község birtoká­ból földet juttatott a zselléreknek, megalakította a község­ben a Hangya fogyasztási és értékesítő szövetkezetet, úgy­szintén a OKH kötelékébe tartozó hitelszövetkezetet. Vá­lasztmányi tagja az OMGE-nak, alapító és igazgatósági tagja az Első Keresztény Biztosító-Társaságnak, tagja a Magyar Gazdaszövetségnek, a Faluszövetségnek, stb. Szá­mos cikket írt a Győri Újságba, az Uj Barázdába és a fővárosi és vidéki politikai és gazdasági hetilapokba. Irt egy színdarabot is „Az elnémult csalogány" címmel, mely a vidéki színpadokon nagy sikert aratott. A háború fo­lyamán mint népfelkelő három évig szolgált, részben a fronton, részben a hadtápterületen. A forradalom kitöré­sekor azonnal hozzálátott a kisgazdák megszervezéséhez és rövidesen a vármegye gazdálkodó népének vezetője lett. Az országos földmívespárt képviseletében részt vett Ká­rolyiéknak 1919 március 7-én a Vigadóban tartott ülésén; de amikor látta, hogy a forradalomban mindjobban a szo­ciáldemokraták ragadják magukhoz a vezetöszerepet, Györmegyében ellenforradalmi agitációt kezdett. Szülő­FÖLDVÁRY IMRE férfidivat-, fehérnemű- és kalapráktárai BUDAPEST, IV., Kossuth Lajos-utca 18. és VIII., Ilákóczl-ut 7. Angol női blúzokat mérték szerint készít saját anyagból is.

Next

/
Oldalképek
Tartalom