1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - rozsnyói Pekár Gyula dr.

345 Hollandiában, Dániában, Norvégiában, Svédországban, a Balkánon, Romániában, Kisázsiában, Törökországban, Marokkóban stb. Ekkor a bírói pályára akart menni, de irói hajlamainaki engedve, röviddel kinevezése után, 1892­ben otthagyta a biróságot és azóta teljesen az irodalom­nak él. Az. irodalom terén mint novellista, regény- és drá­maíró rendkívül értékes és gazdag munkásságot fejtett ki. Első könyvét 1894.-ben adta ki Dodo főhadnagy novellái címmel, ezt követték többi müvei, melyeknek cimei ezek: Homályban (novellák), Éjszakon és Délen (két kötet), Livié főhadnagy (regény), Lavina (regény), Hatalom (regény), Az aranykeztyüs kisasszony (nov.). Az esz­tendő legendája, Don Jüan (tanulmány), Ferrara, Ra<­venna, Firenze (renaissance-tanulmány), A jukkerleány és egyéb esetek (nov.), A szoborszép asszony (nov.), Pasztellek (nov.), Rokokó idyllek (nov.), Delilah nyo­szolyája (nov.), A szultána árnyéka (nov.), A liliomos asszony (regény), Dodo főhadnagy (vígjáték), Vitézi ro­máncok (nov.), A frigiai sipka (nov.), Mátyás és Beatrix (tört. dráma), Drághy Éva esküje (dráma), Atalanta csókja (nov.), Tatárrabság (kétkötetes történeti regény), A kölcsönkért kastély (nov.), A kölcsönkért kastély (víg­játék), Vénusz könyei (nov.), A Szerechenek összeeskü­vése (nov.) Lacika mamája (nov.), Az amazon királynő (történeti regény), A szép Pongráczné krinolinja (nov.), A mezítlábas grófkisasszony (nov.), A bresztováczi szent (nov.), Topáz királyné (nov.), Magyar költők szerelmei (nov.), Danton (dráma), A magyar (drámai jelenet), Mo­liére a király előtt (drámai jelenet), Végzetes szerelmek (tanulmány), Az Ezüst legendakör (nov.), Pillanatfelvé­telek a világtörténetből (tanulmány). Utolsó történelmi drámáját, a Danton-t, a Nemzeti Színházban a mull színházi szezonban nagy sikerei adták elö. Irodalmi tevékenységének egyik kimagasló alkotása az Uránia­génre megteremtése, amit tizenegy, ebben a genreben megirt darabbal sikerült elérnie. Uránia-darabjainak ci­mei ezek: Spanyolország, A Tánc, Az angyalok, A XIX. század, A Párisi asszony, A szerelem története, Pénz 0 felsége, A francia forradalom, Napóleon, A diadalmas Amerika, A Caesarok. Ezek közül öt darabja száznál több előadást ért meg. 1901-ben a Kisfaludy Társaság tagjai közé választotta. Tagja a Magyar Tudományos Akadé-

Next

/
Oldalképek
Tartalom