1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - ippi és érkeserüi Fráter Pál dr.

242 ban a keszthelyi gazdasági tanintézet igazgatójának felkérésére gazdasági intézői állást vállalt Keszthelyen és mint ilyen az elsőévesek gyakorlati oktatását vezette. 1881-ben birtokot bérelt és ettől az időtől kezdve, mint bérlő gazdálkodott 1916-ig. Ekkor birtokot vásárolt és azóta saját birtokán gazdálkodik. Megfordult Ausztriában, Olaszországban és Németországban. Élénk szerepet visz a megyei közéletben. Számos gazdasági szakcikket írt a vidéki hírlapokba és szaklapokba. Résztvett számos szövetkezet alapításában. A forradalmat Budapesten élte át s a kommün alatt birtokán húzódott meg. A tapolczai kerület választotta meg pártonkívüli programmal 1500 választó ajánlásával 3270 szavazattal 1054 szótöbbséggel Balázs Béla kormánypárti jelölttel szemben. A nemzet­gyűlésen agrár-, földmívelésügyi és szociális kérdésekkel kíván foglalkozni. Az Országos Magyar Gazdasági Egye­sületnek, az Országos Szőlészeti és Borászati Egyesület és a Gaea igazgatósági tagja, a Tapolczai Gazdakörnek örökös elnöke, a Tapolczai Szőlősgazdák Szövetkezeté­nek és a Nógrádmegyei Gazdasági Egyesületnek tagja. Az Országos Kaszinónak, a Természettudományi Tár­sulatnak és a Balatoni Szövetségnek tagja. A földmí­velésügyi bizottság tagja. lppl és érkeserül Fráter Pál dl*. (Nagyléta, kp.) 1879-ben született Karczagon. Ref., nős, ügyvéd. Atyja kúriai bíró volt. Az elemi iskolát Szolnokon és Buda­pesten, a középiskolát Nagyváradon végezte. A buda­pesti tudományegyetemen a jog és államtudományi fa­kultást hallgatta és itt,szerezte meg a jog- és államtu­dományi doktorátust. Ügyvédi oklevelének megszerzése után 1904-ben Nagyváradon ügyvédi irodát nyitott. 1915-ben katonai szolgálatra vonult be. 1917-ben az orosz fronton mint szakaszparancsnokot a bronz vitézségi érem­. mel és a Károly-csapatkereszttel tüntették ki. A fronton a magyar hadikölcsön propagálása körül szerzett érde­' meiért a koronás arany érdemkeresztet kapta a vitéz­ségi érem szalagján. Nagy publicistikai tevékenységet fejtett ki és számos várospolitikai szakcikket írt a kti­1 lönböző napilapokba. 1911 óta tagja Bihar vármegye törvényhatósági bizottságának, tagja az Országos Ka­szinónak, a debreczeni kaszinónak, a debreczeni Tisza

Next

/
Oldalképek
Tartalom