1922–1926. évi nemzetgyűlés Baján Gyula, szerk.: Parlamenti almanach 1922–1927. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Budapest, 1922.

VII. A kormány és a nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - A nemzetgyűlés tagjainak életrajzi adatai - Berki Gyula dr.

204 lésbe mint az egyesült demokrata és liberális ellenzéki pártok budai listavezetője került be. Tagja az igazság­ügyi és közoktatásügyi bizottságnak. Berki Gyula dr. (Biharnagyszalonta, kp.) 1884-ben született a baranyavármegyei Zalátán. Refor­mátus, nős, siklósi földbirtokos, tb. főszolgabíró. Atyja református lelkész volt Zalátán. Elemi iskoláit Zalátán, középiskoláit pedig Nagyenyeden végezte. Ezután Buda­pesten és Kolozsvárott jogot hallgatott és doktori dip­lomát nyert. Tanulmányainak befejezése után vissza­vonult siklósi birtokára gazdálkodni. Külföldi tanul­mányúton Hollandiában és Németországban 1 járt. Már huszonkét éves korában egy terjedelmes könyvet írt a magyarországi mezőgazdasági munkásviszonyokról és az agrármozgalmakról, könyvet írt továbbá az egy­gyermekrendszer társadalmi és gazdasági okairól, vala­mint a vármegyei és községi közigazgatás reformjáról. Megyéjének politikai és társadalmi életében vezető sze­repet játszik. Tizenöt esztendeje községi képviselőtestü­leti tag Siklóson, tizennégy éve pedig Baranya vármegye törvényhatósági bizottságának és állandó választmányá­nak tagja. A szerb megszállás alatt Baranyában a szerb katonai hatóság bevezette a polgári impériumot és kényszeríteni akarta Baranya népét arra, hogy maga kérje Szerbiához való csatolását, ő akkor Baranya vár­megye tisztikarában nagy mozgalmat indított, amelynek következménye az volt, hogy a szerbek elfogták és 1919 március 2.-án a szerb Mitroviczán internálták. Internálása után a szerb hatóság kitiltotta Siklósról és ekkor Pécsre költözött át. A proletárdiktatúra után a nagyatádi Szabó István vezetése alatt álló Országos Kisgazdapárt titkára lett s amikor ez a párt a Rubinek Gyula elnöklete alatt volt Országos Földmívespárttal fuzionált, az egyesült párt igazgatója lett. Tagja a Dráva­völgyi Vasút Részvénytársaság igazgatóságának is és résztv^tt a Borértékesítő és Szeszfőző Szövetkezet léte­sítésében. A múlt nemzetgyűlésnek 1920 júniustól 1922 február 16,-áig tagja és annak jegyzője volt. Egyik leg­régibb híve nagyatádi Szabó Istvánnak és már közel tiz éve irányító szerepe van a párt propagandájának

Next

/
Oldalképek
Tartalom