1906–1910. évi országgyűlés A magyar országgyülés. A főrendiház és a képviselőház tagjainak életrajzi adatai. Budapest, 1906.

Főrendiház - XI. Az Ö Felsége által élethossziglan kinevezett és a főrendiház által élethossziglan megválasztott főrendiházi tagok - Mikó Bálint - Mixich Kálmán

156 Mikó Bálint. Született 1843-ban. Iskoláit Brassóban, Kolozsvárt és Nagyszeben­ben végezte. 1861-ben kezdett szerepelni a közéletben és azóta a csikmegyei közügyekben kiváló szerepet vitt. 1876-ban a csík­szeredai kerület országgyűlési képviselővé választotta. 1882-ig maradt ezen kerületnek mindig egyhangúlag megválasztott kép­viselője. 1882. szept. 16-án atyja, Antal után Csikmegye főispán­jává neveztetett ki. 1901-ben a magyar-román határvonal rende­zése alkalmával kifejteti munkásságáért a Szent István-rend kiskeresztjével tüntette ki a király. A székely múzeum felügyelő­bizottságának és az erdélyi róm. kath. status igazgatóságának tagja, az EMKE csikmegyei választmányának és az erdélyi Kárpát­egylet marosvásárhelyi osztályának elnöke. 1905. február 18-án a főispáni méltóságról leköszönvén, Ö Felsége valóságos belső titkos tanácsosává nevezte ki. Budapest, V., Sólyom-utcza 15. — Csikzsögöd, p. Csíkszereda. Mixich Kálmán. Született Piszarovinán, 1833. szept. 19-én. Spanyol eredetű csa­ládja Horvátországban megtelepedvén, 1552-ben nemességet kapott. Atyja magyar szellemben nevelte és Zágrábban megkezdett iskoláit Győrött és Pozsonyban folytatta; 1850-ben joghallgató volt, 1851—52-ben a magyaróvári gazd. akadémián tanult, s ezután átvette szüleitől örökölt nagy birtokának kezelését. 1860. óta tevékeny részt vesz a horvát közügyekben és mint unionista, azokra magyar szellemben gyakorolt befolyást. Képviselője volt a sveti-iván-zelinai, és a riniczai választókerületnek. 1868-ban a magyar országgyűlés tagja lett, 1869-ben pedig főszolgabíró; 1871-től három évig Zágrábmegye főispánja volt. Rauch bán lemondása után visszavonult a politikai élettől és gazdál­kodott, majd Inkey Nándor báróval együtt a horvát országos kataszteri bizottságban munkálkodott. Mikor Pejachevich László gróf horvát bán lett, ismét visszatért a politika terére és mint az ivaneczi kerület képviselője, a magyar országgyűlésnek is tagja lett ismét. 1885-ben főrendiházi taggá neveztetett ki, az ezredéves ünnepély idején pedig a Szent István-rend kiskeresztjével tüntette ki a király. Budapest, IV., Vadászkürt-szálloda. — Sveta-Helena, p. Sveti-Ivan-Zelina.

Next

/
Oldalképek
Tartalom