Nógrád. 1982. november (38. évfolyam. 257-281. szám)

1982-11-14 / 268. szám

Kosárlabda NB II. Sportakfivisták Labdarúgó NB IL Látványos játékkal, biztos győzelmek Nők. STC—Nyíregyházi MGFSC 87—51 (49—20) Salgótarján, v.: Babják, Szá­lai Gy. STC: Válóczi (12), Ko­váimé (19), Hegyi M. (16), K oosi (4), Belinyák (14). cs.: Takács (4), Szlivka (2), An­gyal (7). Edző: Szarvas Jó­Z 3Í. Az eredmény alakulása. 4 p.: 10—3, 10. p.: 24—13, 11. p.: 41—15, 25. p.: 64—24, 30. p.: 66—29, 35. p.: 74—41. Már hagyomány kezd len­ni az ellenfél késedelmes ér­kezése. Szerencsére ezúttal nem sokat kellett várni a nyíregyházi buszra. Az STC lendületesen kezdett, és a folytatás is a csapatjáték nagymérvű fejlődését igazol­ta. Gyors indításokkal, meg­lepő távoli kosárba szálló dobásokkal és a palánk alat­ti jó védekezéssel az idény legjobb játékával rukkolt ki a stécé-csapat. Kovácsné kö­zelről és távolról egyaránt növelte együttese pontelőnyét, első félidei teljesítményére jellemző a 19 pontja. Válóczi is dobóbiztosságával tűnt ki. A szünet után az edző le­hetőséget adott a fiataloknak. A kezdő ötöst így megbont­va már gyenbébb teljesít­ményt nyújtott a csapat. El­sősorban a szünet utáni 17. percig kispados Kovácsné és Válóczi hiányát érezte a tá­madó gépezet. Az STC első félidei imponáló fölénye után a második játékrészben már nyílt volt a küzdelem. Beli­nyák és Hegyi M. játéka ek­kor is kiemelkedő volt. A többiek azonban nem tudták átvenni a szünet előtti játék», ritmust. Ezért fordulhatott elő, hogy akadtak ötperces periódusok, amikor alig hul­lott kosárba a labda. Szarvas József: — Csapat­játékunk egyre fejlődik. A szünet után a jövő érdeké­ben a fiataloknak is lehető­séget nyújtottam a rutinszer­zésre. Férfiak. STC—Nyíregyházi MGFSC 73—64 (42—26) Salgótarján, v.: Szabó Gy., Kulhavi. STC: Kojnok (17), Tóth (12), Laczkó (12), Szabó (18), Novák (8), cs.: Dániel (4), Gantner (2). Edző: Boro- nyai Tamás. Az eredmény alakulása. 5. p.: 12—2, 10.: 20—10, 15. p.: 30—18, 25. p.: 56—34, 30. p.: 60—44, 35. p.: 70—49. Az STC az első perctől gyors játékkal, látványos megoldásokkal, a kidolgozott helyzetek biztos értékesítésével meglepte el­lenfelét, gyakran zúgott a taps a sportcsarnok lelátóján. Az együttes egyre inkább kész csapattá formálódik. A véde­kezésben és a támadásban egyaránt fegyelmezett takti­kával tudatosan végzik fel­adatukat a játékosok. A kez­dő ötös érdeme, hogy a pontszerzésből valamennyi csapattag egyaránt kivette ré­szét. A szünet utáni cserék­nél pedig a két fiatal is fel tudott nőni a feladathoz. Így aztán ötletekben gazdag, 35 percig magas színvonalú küz­delmet láttak a nézők Boronyai Tamás: — A hét játékosom kitűnőre vizsgázott. Amit valamennyiüknek hálá­san köszönök. —mátyus— értekezlete ■ / Balassa­gyarmaton A városi-járási sportfelü­gyelőség az előző évek hagyo­mányaihoz híven az idén is megrendezte a társadalmi sportaktivisták évi értékelő értekezletét. Az összejövete­len ezúttal megjelent Fábián Jánosné, a járási hivatal el­nökhelyettese, Madarász Lász- lóné, a Városi tanács osztály- vezetője, valamint Jaroslav Piák vezetésével egy cseh­szlovák sportküldöttség is, a szomszédos Nagykürtösről. Horváth Béla, a városi-já­rási sportfelügyelőség veze­tője számolt be az 1982-ben végzett munkáról. Többek kö­zött kitért az egyes szakszö­vetségek és munkabizottsá­gok tevékenységének értékelé­sére is. Kiemelte a labdarúgó­szövetség kiváló munkáját, hiszen teljesen átszervezték a járási bajnokságot, valamint útjára indították 17 csapat részvételével a serdülők mér­kőzéssorozatát. Szó esett arról, hogy néhány szakszövetség frissítésre szorul, így az agi- tációs és propagandabizott­ság is. Erre azért van szük­ség, hogy a városi és járási sporteseimények gyakrabban kerüljenek a nyilvánosság elé. Az értékelésben részlete­sen elemezték az OSN helyi rendezvényeit, kitérve a vá­rosi és járási tornaünnepé­lyek sikerére. A felmenő rendszerű spartakiádokon jól szerepeltek a város és járás képviselői, hiszen néhány sportágban az országos ver­senyeken is részt vehettek. Az értekezlet második ré­szében a legjobb dolgozó tár­sadalmi aktivistáiéit jutal­mazták meg, majd megtekin­tették Reiter László diasoro­zatát, amely az 1982-es év sporteseményeiről készült. Üjabb rangadó a tóstrandon Baján vendégszerepel a Nagybátony Az előző év bajnokát, azNB II. jelenlegi második helye­zettjét láthatjuk ma délután a itóstrandi gyepszőnyegen. Ér- rekesen alakul a küzdelem az NB Il-bem. hiszen a ne­gyedik és a tizenkettedik he­lyezett között csupán két pont a különbség. Ezért egy-egy győzelem, jelentős változásokat hozhat a bajnoki sorrendben.. Az STC a Kazincbarcikával eddig hat mérkőzést vívott az NB II-ben. Találkozóikra minimális gólarámyú győzel­mek és döntetlenek voltak a jellemzők. Valamennyi össze­csapásukon nagy küzdelmet vívott eddig a két csapat. A ma délutáni mérkőzésen is színvonalas, nagy csata vár­ható. Az STC az elmúlt hetekben javuló formában játszott A tarján! csapat háza táján mél­tányolják az ellenfél kitűnő teljesítménysorozatát, de a já­tékosok és a vezetők egyaránt bíznak a győzelemben. Varga Sándor csapatkapi­tány, valamennyi eddigi ta­lálkozó szereplője a mérkő­zésről így nyilatkozott: — Az eddigi verejték es kilencven percek ötvenszázalékos mér­legét szeretnénk a magunk javára billenteni. Saját pá­lyánkon az NB I. várományo­sát'is le kell győznünk! Az együttes összeállításában — Kalmár két sárga lapja mi­att — változás lesz. Juhász hosszú szünet után ismét el­foglalja a helyét a csapatban. Vagyis a kezdő tizenegy: Lász­ló — Babcsán, Bogdán, Var­ga, Kántor — Balga, Juhász — Földi — Kovács III., Ko­vács II., Szedlák. A Nagybátonyi Bányász lab­darúgócsapata ma Raján ven­dégszerepei. A hazai gárda — akárcsak a vendégcsapat — tavaly még a területi bajnok­ságban játszott, s a II. osz­tályban jól kezdett, majd fo­kozatosan visszaesett. A leg­utóbbi két fordulóban viszont remekelt az alföldi együttes. A bajnokaspiráns Volán ellen othonában 0—0-át játszott, majd a forduló szenzációja­ként, elsöprő, négygólos győJ zelmet aratott a fővárosban a Gainz-MÁVAG ellen.­A Nagybátony közepes szín­vonalú mérkőzésen, veszteit helyzetből szerezte meg ad egyik pontot A döntetlen ki­harcolása — 1—3 után — a Debreceni Kinizsi ellen azt is mutatja., hogy a csapatnak var* tartása. — Attól függetlenül —’ mondta Dávid Róbert vezető edző a szombati eltuazás előtt —, hogy az ellenfél az elmúlt hetekben elismerésre méltó eredményeket ért el, ponto­kért megyünk Bajára. Nem fogunk védekezni, mint ezt ál­talában az idegenben játszó csapatok teszik. Sérültünk nincs, a csapatot a következő keretből állítom össze: Kiss II., Kocsis, Tamás, B. Kovács, An­tal, Bocsi, Bertók, Cséki, Be- rindán, Loch, Tóth, Szabó L., Mihalkó, Kiss III., Hugyecz, Dóra, Kiss I. és Orosz. Mindkét találkozó 13 órakor kezdődik. Ribli: döntetlen, Verőd: győzelem A luzerni sakkolimpián a péntek esti folytatásban bő­ven volt miért izgulnia a magyar tábornak, Jiiszen nem kevesebb, mint három játsz­mában is érdekeltek voltak. Sajnos az elemzések megerő­sítették a kételyt, amely sze­rint Ribli bástyavégjátéka — az anyagi előny ellenére — nem nyerhető. Ezt belátva, mindössze egy lépésre került sor, majd döntetlenben egye­zett meg a két ellenfél: Rib­li és Alhurt. így az Egyesült Államok—Magyarország fér­fimérkőzés végeredménye: 2,5:1,5 az amerikaiak javára. Szerencsésebben alakult a nők, egyébként gyengén in­dult mérkőzésének végki­fejlete a jugoszlávok ellen. Mint ismeretes, Csonkics jobb állásban tisztet nézett el időza­varban, s utána már csak for­maság volt a további ellen­állás Makszimoviecsal szem­ben. Verőci viszont sötéttel játszva, szívós küzdelemben vette át az irányítást, s a függő után már lényegesen jobb állásban, biztosan nyert. Érdekes eset fordult elő a Porubszky—Nikolin játszmá­ban, a magyar versenyző már egyértelműen nyertnek mi­nősülő állást hagyott másod­szor is függőben. Ezzel a táb­lázatba még be nem kerülő, tulajdonképpen mínusz pont­tal ugyanis a magyar női vá­logatott kedvezőbb sorsolást kaphat szombaton délelőtt, azaz gyengébb ellenfelet. így az állás: Magyarország—J ugoszlávia 1:1 (1). Területi bajnokság, Mátra-csoport Két vereség a mérleg Borsodi Bányász— Bgy. SE 3—0 (2—0) SajÓ6zentpéter, 300 néző, v.: Mészáros. Borsodi Bányász: Soltész — Dalnoki, Tamás, Palángyi, Szabó — Budai, Faggyas (Litner), Székely (Fe­kete) — Pócs, Szalai, Oldal. Edző: Balogh Zoltán. Balas­sagyarmat: Pintér I. — Pin- giczer, Robb, Lajkó, ' Hor­nyát _ Dudás, Szalai. Deák (Szűcs) — RapinsZki (Pintér II.), Fábri, Tóth. Edző: Sza­bó Ernő. Nagy lendülettel kezdett a hazai együttes és a 12. perc­ben megszerezte a vezetést. Oldal bal oldali beadását Sza­lai 12 méterről lőtte a háló­ba. 1—0. A 25. percben meg­ismétlődött az előbbi jelenet, ismét Oldal nyargalt el a bal oldalon, beadása jó hely­zetben találta Szálait, aki ezúttal 5 méterről talált a ka­puba. Az 55. percben a ha­zai együttes szabadrúgáshoz jutott, Pintér kapujától 18 méterre. Oldal nagy erejű lö­vése a bal alsó sarokba vá­gódott. 3—0. A sajószentpé- tari együttes végigtámadta a mérkőzést-, de sok helyzetet kihagyott. A vendégek elsősor­ban a védekezéssel törődtek, akcióikból hiányzott az át­ütőerő. A látottak alapján a Bányász megérdemelten győ­zött, Jók:. Dalnoki, Palágyi, Szalai, ill.: a balassagyarma­tiak közül senki nem nyúj­tott átlagon felüli teljesít­ményt. További eredmények: Jászberényi Lehel— St. Síküveggyár 2—1 (1—0). Jászberény, 800 néző, v.: Bodnár. Góllövők: Deme, Sza­bó, ill.: Marcsok (11-esből). Olefin SC—Váci Izzó 1—2 (1—0), Hatvan—Honvéd Papp J. SE 0—2 (0—1), Miskolci VSC— Edelény 2—0 (0—0). Megyei ifjúsági bajnokság A Nézsai Tsz SE legyőzte az éllovast Fölényes terenyei és nováki győzelem idegenben Több vaskos meglepetést hozott az ünnepi fordulóban a megyei ifjúsági labdarúgó­bajnokság őszi 13. fordulója. A Nézsai Tsz SE fiataljai a Nógrádsápon legyőzték a ta­valyi bajnok és az idén is biztos listavezető STC Il-t. A harminchét gólt hozó for­dulóban három együttes ara­tott sikert idegenben: az erő­sen feljavuló kisterenyeiek hét góllal verték a saját pá­lya előnyét ki sem használó szurdokpüspökieket, míg a máttanováki gárda 4—2-re nyert a szintén szélsőségesen szereplő somosiaknál. A 2-es Volán csapata szoros küzde­lemben bizonyult jobbnak a Szőnyi SE tartalékgárdájával szemben, Jobbágyiban. Eredmények: Szendehely—Romhány 3—2 (2—1), v.: Győri I. Góllövők: Rotténbacher J., Jámbor, Rot­tenbacher Gy., ill.: Hugyecz és Kiss J. Jók: Pölös, Fuchs, Bodonyi L., Bodonyi J., ill.: Maszlik, Kovács I., Kaliczka R. s a góllövők. Szőnyi SE—2-es Volán 2—3 (1—1), v.: Puszta Zs. G.:Vass G., Nagy Zs., ill.: Ács J. (2), Kareczki Z. Jók: Vass G., Jancsó L., Nagy, ill.: Ács, Kareczki, Baranyi L. St. Somos—Mátranovák 2—4 (1—2), v.: Herczeg. G.: Molnár J., Gyarmati, ill.: Csikós (2), Szabados, Bőhm. Jó:- Antal B., Molnár, Gyar­mati, ill.: Nagy G., Csikós, Bélteki. Szurdokpüspöki—Kisterenye 0—7 (0—3). v.: Laczkó L. G.: Szomszéd S. (4), Kovács B. (2) és Tóth L. Jó: Patvaros, Buda, ill.: Dobrocsi, Molnár L., Szomszéd S., Stumpf. Szécsény—Nógrádmegyer 5—0 (1—0), v.: Berta. G.: Gyenes Zs., Fiikor B. (2—2) és Maioros. Jók: Rádi F.. a góllövők. Oláh József (Szé­csény) sárga lappal figyel­meztetve. Nézsai Tsz SE—STC ifi II. 2—1 (1—0) Nógrádsán. v.: Hukics. Né- zsa: Kucsera T. — Bóbis, Prontvai I., Marosi, Konklács — Sztankó F., Lehotka G., Sztankó K. — Szklenár J., Grenács, Gódor L., Cs.: Pin­tér L:, Hegedűs T. Edző:Maj- nik János. STC ifi II.: Gás­pár T. — Stark J., Tóth Z., Vári I., Bornai A. — Kerényi J., Németh Cs., Bartus J. — Urbányi T., Bozó S., Tőzsér Zs., cs.: Fancsik J. Edző: Horváth Gyula. A változatos, jó iramú mérkőzés góljait Szklenár J., Grenács, illetve Tőzsér Zs. szerezte. A hazai együttes tagjai dicséretesen küzdöttek, a vendégek közül csak Urbányi és Tőzsér tel­jesítménye említhető. Kazár—St. Bányagép SK 3—1 (1—0), v.: Martinkó. G.: Tóth Z., Praveczki L., Batta I., ill.: Fullajtár. Jók: Koós, Handó, a góllövők, ill.: Rom- hányi G., Berki Z. és Fullaj­tár. Erdőkürt—St. ötvözetgyári MTE 2—0 (1—0), v.: Patócs. G.: Ignácz J., Petrás M. Jók: Dudok, Haviár M., Ignácz, ill.: Bőhm, Mrázik, Majnek. (andó m.) Sikertelen Az esélytelenek nyugalmá­val, de ugyanakkor az eset­leges sikerben bizakodva uta­zott a hét közepén a Balas­sagyarmati SE férfi- és hői kézilabdacsapata az NB II- be való jutásért megrendezett osztályozóra. A továbbkerü- lés sajnos egyik csapatnak sem sikerült, igaz ugyan, hogy a férfiaknak maradt némi re­ményük... A nők négy csapat társasá­gában küzdöttek a továbbju­tásért. Részvételüket nem kí­sérte szerencse, mert minden mérkőzésen vereséget szen­vedtek, így jövőre ismét a megyei I. osztályban szere­pelnek. A férfiak Fonyódon ját­szottak a magasabb osztály­ba kerülésért. Eredményeik: Bgy. SE—Ferencvárosi Vasu­tas 28—26. Góldobók: Kürtö­si 12, Kovács S. 9, Kovács J 7, Szlávik 3, Leszák 2, Bé­lák. (A gyarmatiak végig ve­zettek, biztos győzelmet arat­tak.) Bgy. SE—Pénzügyőr 28—28. Góldobók: Szlávik 4, Fábri 9, Kovács S. 6, Kovács J. 2, Bélák. (Egy perccel a be­osztályozók fejezés előtt 28—27-es gyar­mati vezetésnél 7 méterest hibázott a Bgy. SE.) Bgy. SE-Gam-Villany 27—27. Góldobók: Kovács S, 12, Szlá­vik 3, Kürtösi 3, Fábri 4, Kovács 3. 2, Bélák, Leszák. (Hat másodperccel a mérkő­zés befejezése előtt a játék­vezető nem adott meg egy jo­gos büntetőt a gyarmatiak ja­vára.) Pécsi Kesztyű—Bgy. SE 32—27. Góldobók: Kovács S. 10, Fábri 4, Kürtösi 4, Le­szák 4, Kovács J. 3, Szlávik 2. (A pécsiek játékán érző­dött, hogy két volt NB I-es átlövőjük van, s ez el is dön­tötte a mérkőzést.) Az osztá­lyozó végeredménye: 1. Pécsi Kesztyű 7, 2. Gánz-Villany 6, 3. Bgy. SE 4, 4. Pénzügyőr 3, 5. Ferencvárosi Vasutas 0 pont. A férfiak harmadik helye még halvány reményekre jo­gosít, hiszén az országos osz­tályozok két legjobb harma­dik helyezettje a következő idényben szintén az NB II-ben szerepelhet. — vaskor — Pályaépítés Érsek vad kerten Az érsekvadkerti sportba­rátok, iskolások és sportolók társadalmi összefogással va­rázsolták újjá a község sport­telepét. A mintegy kétszáz­ezer forint értékű társadalmi munkában, körülkerítették a labdarúgópályát. A szükséges anyagot az építőipari szövet­kezet adta, míg a munka nagy részét a szerszámipari művek érsekvadkerti gyáregységében dolgozó balassagyarmati szak­munkástanulók — a 217. sz. Ipari Szakmunkásképző Inté­zet növendékei — végezték. Fs kivették részüket a helyi általános iskolások is. A községi sportvezetők tá­jékoztatása szerint az elkö­vetkező időszakban a játék­teret övező futópályát teszik alkalmassá atlétikai verse­nyek rendezésére. S itt kí­vánnak lehetőséget teremteni az általános iskolások atléti­kai felméréséhez. Labdarúgó NB I. Rába-kudarc Debrecenben A labdarúgó NB I. szom­baton lejátszott 12. forduló­jának eredményei: Bp. Honvéd—Tatabánya 1—1 (1—0) Kispest, 4000 néző, v.: Ur- bán. Góllövő: Gere, ill. Kanász (öngól). Izgalommentes, meglehető­sen közepes színvonalú ta­lálkozón az első félidőbeli Bp. Honvéd mezőnyfölény után a folytatásban' már sokka) ki­egyenlítettebb játék folyt. ZTE—Videoton 1—0 (1—0) Zalaegerszeg, 3000 néző, v.: Bártfai. Góllövő: Péter. Időnként jó iramú, ám meglehetősen mérsékelt szín­vonalú mérkőzést vívtak a csapatok. DMVSC—Rába ETO 3—0 (1—0) Debrecen, 16 000 néző, v.: Győri. Góllövő: Kerekes Gy. (2), jesítmények alapján egyik Fodor. csapat sem érdemelte meg a ’ győzelmet. Az őszi forduló legjobb mérkőzését láthatta a debre­ceni közönség. Azzal verték meg a Rába ETO-t, ami a bajnokcsapat erénye: a sze­relések után gyorsan játszot­ták át a középpályát, és így a fellazult győri védelemmel szemben sorozatosan terem­tettek gólhelyzeteket. Teljesen megérdemelt a DMVSC győ­zelme. amely még nagyobb arányú is lehetett volna. Békéscsaba—Csepel 0—0 Békéscsaba, 6000 néző, Huták. Nyíregyháza—Ferencváros 1—1 (0—0) Nyíregyháza, 16 000 néző, v.: Németh L. Góllövő: Kiss M., ill. Ru- bold. Mindvégig nyílt, izgalmas mérkőzést láthatott a nyíregy­házi közönség. A tartalékos csapatok lelkesen küzdöttek, különösen a védelmek álltak feladatuk magaslatán. Az eredmény igazságos. Újpesti Dózsa—DVTK 1—1 A mérkőzésen inkább küzdő jelleg domborodott ki, Vécs _Vasas 1_1 a z iram és a színvonal mesz­sze maradt a várttól. A tel- MTK-VM—Haladás 1—0 NÖGRÁD - 1982. november 14., vasárnap 7