Nógrád. 1980. március (36. évfolyam. 51-76. szám)

1980-03-09 / 58. szám

Aranyjelvényesek a« A Labdarúgó NB L Bíró góljjcr döntöttek Salgótarjáni TC—Volán SC 2—1 (1—0) Salgótarján, 5000 néző, v.: Palotai (Kóródi, Bodó). STC: Szűcs — Babosán, Kegye, Varga, Kovács J., — Juhász, Csíki, Földi (Valuch a 74. percben) — Biró, Kajdi, Berindán (Mo­hácsi a 87. percben). Edző: dr. Varga László. Volán SC: Kovács L., — Forintos, Ebedli, Kovács B., Márkus — Seres (Ifatvanger a 78. percben), Szepesi, Aranyosi, Zombori — Vad (Juhász P„ a 46. percben), Németh. Edző: Sárosi Lász­ló. Már a szombat délutáni előjáték is kedvezően alakult, hiszen a tartalékok mérkőzé­sén az STC II. 2—0 (1—0) arányban nyert a Volán SC tartalékjai ellen. A gólokat Kovács F., és Komáromi lőt­te. Az első csapatok mérkőzé­se előtt váratlan közjáték zaj­lott le. Egy órával a kezdés előtt kiderült, hogy a tóstran­di szertárból nem vittek mezt a Kohász-stadion öltözőjébe. Egy fürge gépkocsi-tulajdonos megmentette a kínos helyzetet, s így időben elkezdődhetett a mindkét csapat számára fon­tos mérkőzés. A havas, mély talajon elszánt sárdagasztás bontakozott ki. A hazaiak diktálták az iramot. A vendé­gek két csatára kevés vizet zavart Szűcs kapuja előtt. Már a 6. percben vezetést szerzett a Salgótarján: bal oldali táma­dás során Kajdi fejjel Berin­dán elé továbbított, aki Földi­hez adta a labdát. Földi át­emelt a védőkön és a jobb oldalon pontosan érkező Bíró kapásból hatalmas gólt lőtt — 12 méterről —a jobb felső sa­rokba: 1—0. A gól után há­romcsatáros játékra tértek át a vendégek, mert a közép­pályáról Aranyosi előrehúzó­dott a balszélre. A 16- perc­ben Ebedli ügyetlenkedett, Bíró rácsapott a labdára, az alapvonal közeléből középre gurított, de Berindán hét mé­terről nagy helyzetben fölé lőtte a labdát. A 18. percben Kajdi került gólhelyzetbe, mégpedig tíz méterre a kapu­tól. Am, rosszul célzott és Ko­vács L. kiütötte a labdát. A 34. percben Márkus csúnyán felvágta Berindánt, amiért Palotai játékvezető sárga la­pot mutatott fel. A 38. perc­ben az ügyesen mozgó Berin­dán pompás szólót produkált, Juhász elé tálait, aki nagy helyzetben hét méterről lő­hetett volna, ám önzetlenül középre adott, viszont Kajdi ta a bal alsó sarkot. A labda egy vendég védő lábán kissé v irányt változtatott, és a bal kapufáról gurult a hálóba. 2—0. (Kovács L.: — A sok védő­től nem láttam a labdát, ami­kor Biró Tóni elrúgta. Csak akkor észleltem, amikor vala­kin irányt változtatott. Moz­dultam is, de már nem értem el. Balszerencsés gól volt.) Fokozódott a heves, de sportszerű küzdelem. A sárda­gasztás különösen a pálya kö­zepén nehezítette a folyama­lábáról leperdült a labda. A 39. percben Bíró jobbról bal­lal szögletet ívelt be, a jó ütemben felugró Juhász ke­csegtető helyzetben alig fejelt a bal kapufa mellé. A 43. percben Aranyosi balról sza­badrúgást ívelt a kapu elé, a labda az üresen álló Vadhoz tos csapatjátékot. A 82. perc­került, aki úgy meglepődött, hogy csaknem a gólvonalról rúgta az oldalhálóba a labdát. Szünet után átcsoportosított a vendégcsapat, Juhász P. lett a beállós, míg Kovács B. elő­rement középcsatámak. Ne­gyedórán át a Volán SC kez­deményezett többet. Az 58. percben mégis a hazai csapat növelte előnyét: Bíró bal olda­lon végzett el bedobást, Kajdi visszafejelte elé a labdát, a csatár középre cselezte magát és a tömörülő védők között 18 méterről laposan megcéloz­ben a 16-ossal egy magas­ságban a vendégek szabadrú­gást harcoltak ki. Aranyosi pompásan ívelte középre a labdát, az STC-védők csak nézték, hogy Juhász P. 5 mé­terről a bal alsó sarokba fe­jel, miközben Szűcs beleért a labdába. 2—1. A 86. percben Biró szögletéből Juhász a jobb sarok felé fejelt, de Kovács L., üggyel-bajjal megkaparin­totta a labdát. A 89. percben Kovács B. gólhelyzetben a védőkbe lőtte a labdát és a szögletet már elpuskázták. Az STC a két pont megszerzésének reményében lépett pályára, a csupán egy ponttal többet gyűjtött Volán SC el­len. Tüstént támadólag léplek fel és az első félidőben végig ők diktálták az iramot. A gyors vezető gól megnyugtatta a csapatot, a védők magabiztosan romboltak, a középpályá­sok jól szervezték a jitékot, ám a csatárok négy gólhelyze­tet is elhibáztak. Szünet után mintegy negyedórán át szo­rongatott a Volán SC, de egy érdekes körülmények között esett góllal az STC növelte előnyét. Az utolsó fői órában eny­he hazai fölény jellemezte a nehéz pálya ellenére érdekes, küzdelmes, de sportszerű, közepes színvonalú mérkőzést. A vendégek nem adták fel és sikerült szépíteniük a csereként beállt Juhász P. góljával. Ám nagy álmuk, az egyik pont megszerzése nem sikerült. Az STC saját maga számára tette nehézzé a mérkőzést, hiszen már az első félidőben „padlóra küldhette volna” ellenfelét. A helyzetek és a mezőnyfölény alapján az STC megérdemelten szerezte meg tavaszi má­sodik, nagy fontos győzelmét. Az STC kapujában Szűcs a után elszürkült, Kajdiból hí­géinál elmélázott. A védelem ányzott a harcosság, legjobbja Kovács J. volt, aki A volán SC-ből Kovács L„ jói szerelt és pontosan továb- a második gólnál elkésett a bitott. Varga is megbízhatóan közbeavatkozással. A véde- Látta el taktikai feladatát, lemben Kovács B., és Ebedli, Kegye időnként a szé e.cen is a középpályán Szepesi és Zom- kísfc£itett, míg Babcsán e:őre- bori tetszett, míg a csatárok törései nemigen sikerültek. A középpályások az első félidő­ben nyújtottak jobb teljesít­ményt. A csatársor legjobbja Bíró volt. Berindán szünet gyengén játszottak. Palotai kitűnően bíráskodott, még gyenge partjezői sem tudták zavarba hozni. Rozgonyi István Telek Olga a sportrelikviákkal. Csak egy része a salgótar­jáni Madách Imre Gimnázium testnevelés-szakosított tanter­vű osztályaiba járó diákok ér­meinek, okleveleinek az a né­hány, amennyi a képen lát­ható a másodikos Telek Olga társaságában. A mosolygós ar­cú, barna sífutólánynak nem kis része van a középiskola sportoló fiataljainak országos jó hírében. Egyike a tarjáni gimnázium tucatnyi, aranyjel­vényes szintet elért tanítvá­nyának. A többség az atléti­kai pályán aratja babérjait, Olgi — bár eredetileg ő is szöges cipőben rótta a távo- kat — ma már egyértelműen átpártolt a sífutókhoz. Leg­utóbbi élménye a romániai Kárpát Kupa verseny: itt úgy lett 20., hogy 4—5 évvel idő­sebbek voltak a vetélytársai. — Amióta ide járok a Ma- dáchba, sokkal jobban megy a tanulás — mondja. — Az­előtt például rengeteg bajom volt a matematikával, most az egyik kedvenc tantárgyam. Igaz, a megszerettetésében döntő része van Kiss tanárnő­nek. Ahhoz, hogy heti három edzés és rendszeres verseny­zés mellett tanulásban is szin­ten tudjak maradni, elenged­hetetlen az otthoni segítség. Édesapám birkózó volt Meg­érti az egyeztetés nehézségeit, az iskolában meg a sportbeli fejlődés biztosítása mellett minden tantárgyban van mód az időnkénti kiesések pótlásá­ra. Folyamatosan javulnak a tanulmányi és a sporteredmé- nyeim. Utóbbiban Vincze Pista bácsi, az edzőm türelme és ki­tartó bizalma döntő motívum. Nógrád megye három test­nevelés-tagozatos általános iskolájából várják a jelentke­zőket a Madách Gimnáziumba. De szívesen látnák a felvéte­lin a nagyközségek és kisebb falvak jól mozgó, sportban élenjáró, ügyes és tehetséges diákjait is. Sok szülő és tanár azonban így gondolkodik: „Bu­ta vagy, fiam, de tudsz buk­fencezni — irány a testneve­lési szak!” A másik véglet: „Tudsz ugyan bukfencezni, de az eszed is jól vág — nehogy sporttagozatra jelentkezz!” Mindkét szemlélet alapvető té­vedést hordoz magában. Ki­magasló sporteredményt ma már csak minden tekintetben kulturált, képzett, emberileg — jellemben, gondolkodás­ban, világlátásban — jól fej­lett, magas intelligenciájú fia­talok képesek elérni. Az aka­raterő, a lemondás képessége, a disztingválni tudás, az önis­meret, a munkabírás, a szí­vósság, a kitartás olyan elemei a teljes embernek, amelyek nélkül a nyers fizikai erő mit sem ér. — Az idén érettségizik az első, testnevelés-szakosított tantervű osztály a Madáchban — mondja Szarvas József ta­nár, aki éppen az ő osztályfő­nökük. — Tari Laci, Czuder Anti, Kadlót Zoli nevét ma már ismeri a „szakma”. Ök megfelelnek annak az igény­nek, hogy évente legalább 3—4 minőségi sportolót bocsásson ki a középiskola. A négy év­folyamon 82 „sport tagozatos” tanul, közülük félszázan az STC-sportiskola tanítványai is egyben (atléták, vivők, bir­kózók, labdarúgók). A többiek kézi- vagy kosárlabdáznak, de táifutó, asztaliteniszező és röp- labdás is akad. „öcsi bácsi”, azaz Szarvas tanár úr méltán büszke Ké­kesi Erzsire, Vincze István ed­ző másik aranyjelvényes sífu­tójára. De a többiekre is — sorolja a neveket: Bayer Irén és Éva vívók, Cserényi Zsolt, Nyíró József szintén; Gyetval László a téli sport nagy te­hetsége, Andó Karcsi ügyes at­léta, a szintén serdülő Magyar Jancsi ugyancsak a szöges ci­pőt váltotta fel a rugalmas „gumicsukára”, amellyel ha­talmasakat ugrál a kosárlabda­palánk alatt: már a korosztá­lyi válogatott kerettagságig vitte! A végzősök közül a hatalmas termetű, göndör hajú és már serkenő bajszú Tari László a magyar sportélet egyik legna­gyobb ígérete. Tavaly orszá­gos bajnoki címet szerzett kor­osztályában hármasugrásban, távolugrásban ezüstérmes lett. Most a kubai IBV-re készül. — Ha régebbi sérülésem rendbejön, tehát elmúlik a fáj­dalomérzés az Achilles-inam- nál, no meg a kulcscsonttöré­sem is meggyógyul, alaposan „rá kell dolgoznom”, hogy az utazó keretbe beválogas­sanak. Július 1-ig tá­volban 7,40, hármasban 15,45-ös szintet kell ugranom. Olimpiai rejfvénypályázat IV. forduló A III. forduló helyes meg­fejtései: 1. 1920-ban, mert nem hív­ták meg a vesztes központi hatalmakat és a Szovjetuniót. Kispál Zoltán nem pusztán „lóg a szeren”. A Nógrád megyei Testne­velési és Sporthivatal agitá- cios és propagandabizottsága, ★ valamint a NÓGRÁD-szer- kesziőség közös ötfordulós pá­lyázata. A IV. forduló kérdései: 1. A magyar öttusázók me­lyik olimpián szerepeltek a legeredményesebben? 2. A magyar kardvívók melyik olimpián voltak a leg­sikeresebbek? 3. Melyik magyar versenyző ért el olyan világcsúcsot olim­pián, amely még ma is fenn­áll? 4. Ki a legeredményesebb (arany, ezüst, bronz) magyar olimpai bajnoknő? 5. Ki volt az a magyar sportoló, aki díszkvalifikálás, majd óvás miatt egy ideig olimpiai bajnoknak hihette magát, de végül második lett? A válaszokat március 13-ig kell beküldeni a NÖGRÄD- szerkesztőség címére (3100 Salgótarján, Palócz Imre tér 4J A megfejtésekhez mellék­kelnl kell zárt borítékban, vagy postai levelezőlapra ra­gasztva az olimpiai emblémát. A borítékra vagy a levelező­lapra szíveskedjenek ráírni: OLIMPIAI REJTVÉNYPÁ­LYÁZAT! A helyes megfejtést bekül­dők között hetente kétszázöt­ven forint értékű könyvutal­ványt, valamint egy STC-pá- lyabelépőt sorsolunk ki. Az ötödik forduló után kétezer forint értékű sportfelszerelési utalványt nyerhetnek a vé­gig helyes megfejtést bekül­dők. Közülük a legjobb há­rom képviseli a NÓGRÁD szerkesztőségét az áprilisi OLIMPIAI VETÉLKEDŐN, a salgótarjáni sportcsarnokban, ahol a járások és a városok válogatottjai lesznek az el­lenfelek. (Megjelenés tornaci­pőben és melegítőben). A me­gyei döntőn a győztes csapat egyhetes jutalomüdülést nyer és egy évig védője lesz a ve­télkedő vándordíjának. A he­lyezettek utazási és étkezési utalványt kapnak. 2. Zűrzavarok olimpiája. 3. 1904., St. Louis. 4. 1906. Athén. A görögök ezzel a versennyel ünnepel­ték az ókori olimpia felújí­tásának, 10. évfordulóját. A NOB hozzájárult, de nem szá­mítja a játékok közé. 5. 1956—60—64-ben, amikor a közös német csapat sporto­lója nyert, himnusz helyett játszották. Valamint: 1972­ben Münchenben, a megnyi­tón és a zenei héten. Könyvutalványt nyert: Dé­nes János, Ságújfalu, Kossuth út 45., Csillik Lenke, Salgó­tarján, Lőwy S. út 3. 1/8., Pi- tyi Imre Balassagyarmat, Nógrádi Sándor-lakótelep I. ép. II. lh. Skultéti Pál Sám- sonháza, Rákóczi út 1., dr. Váraljai Béla Mátranovák, Dózsa út 37., STC-pályabelé- pőt nyert: Sztrehó Bertalan Nagylóc, Rákóczi út 166/A. Személyesen átveheti az STC- klubházban Szepesi Antal ügyvezető elnöktől. A könyv- utalványokat postán küldjük. Tari László tavaly országos ifibajnokságot nyert, idén érettségizik. (Bábel László felvételei) Angyal János edző bízik ben­nem, és én igyekszem ezt meg- háláni. Az érettségi időszaká­ban még nehezebb lesz a fel­készülés, de szeretnék kijutni mindenképpen Kubába. Utána műszerésztanulónak megyek az ISZI-be, majd a TF edzői szakán szeretnék továbbtanul­ni, nappali tagozaton. Akkor a kollégium, a men­za, a heti több óra edzés, ver­senyzés már nem lesz szokat­lan, hiszen mindez itt a kö­zépiskolában is megvan. Segí­ti a diákokat a tanulmányi ösztöndíj is — yévi 3—4000 fo­rint), némi kalóriapénz és márkás sportfelszerelések, amelyeket az anyaegyesület — itt az STC — biztosít S „ha esetleg nem is lesz minden di­ákból élsportoló a szakosított testnevelési csoportokból, öcsi bácsi és tanár kollégái — Oláh Zoltánná és Gedőczi Zoltán — mindent megtesznek, hogy egészséges, erős, edzett fia­talok, az életben jól boldoguló felnőttek váljanak diákjaikbóL V. P.