Nógrád. 1979. november (35. évfolyam. 256-280. szám)

1979-11-09 / 262. szám

Labdarúgás megyei bajnokság Szécsény és a Szőnyi Márton HSE nyert idegenben A megyei labdarúgó.baj. nokság őszi, 12. fordulójában csak két együttes aratott si. kert idegenben. Szécsény csa­pata Szurdokpüspökiben. a Szőnyi Márton HSE pedig Karancslapujtőn győzött bra­vúros játékkal. Két döntetlen volt: a Síküveggyár együttese pontot vesztett a 2. sz. Volán­nál, a Vörös Csillag HSE ösz- szekovácsolódó csapata pe­dig Pásztóról vitt el egyet. Fél tucat gólt lőtt az ugyan­csak erősödött Balassi Bálint HSE Bámának, s Romhány és Egyházasgerge is folytatta ha­zai sikersorozatát. Nagybá- tonyban jól küzdött és sok borsot tört az ugyancsak ja­vuló Kazár. A forduló meg­lepetését Somos csapata arat­ta Mátránovák legyőzésével, örvendetesen, negyvenre emelkedett a gólok száma, viszont nem javult a sport- szerűség. Ismét történt egy kiállítás és hat sárga lapos figyelmeztetést osztottak ki a játékvezetők, akik között a fordulóban Hukics Imre mu­tatkozott be a fiataloktól várt. mindkét fél részére el­ismerően jó közreműködéssel. Szécsény—Sz urdo kpüspöki 2—0 (1—0) Szurdokpüspöki, 200 néző, v.: Dóra. Szécsény: Treso — Mester, Vágner, Molnár L. — Kalmár, Velkovics — Jusztin, Tőzsér L. (Vanya), Szőke, Pén­zes, Kalos. Edző: Kovács Jó­zsef. Sz.-püspöki: Halász — Kosik T., Tamás T., Kupecz T. — Varga L. (Hepp), Kosik S. — Kaszás I. (Kiss I.), Taj- ti J., Erdélyi, Sárik. Edző: Szűcs Sándor. A végig me­zőnyfölényben játszott Szé­csény kapushibákiból szerez­te góljait, de a hazaiaknak csak 4—5 helyzet kialakítá­sára telt. Góllövő: Szőke (2). Jó: Treso, Kalmár, Szőke, 111.: Tamás T., Kosik T, St. Somos—Mátránovák 2—1 (1—0) Salgótarján, Somos, Sport út, 200 néző, v.: Laczkó. St. Somos: Varga L. — Kiss Cs., Morva, Verbovszki — Kaposi, Balázs (Hegedűs) — Mag, Ko­vács L., Póti, Bocsi, Angyal J. (Element). Edző: Tóth P. István. Mátránovák: Domon­kos — Vanó, Simon, Bakos — Mészáros, Mihály — Nagy L., Tóth L., Lakatos B., Farkas, Czene. Edző: Szoó Miklós. A hazaiak jó játékkal szerezték meg idei második győzelmü­ket. Kovács és Mag góljára a vendégektől Lakatos B. vá­laszolt. Jó: Morva, Mag, Ko­vács, ill.: Mihály. Balassi Bálint HSE—Bárna 6—1 (3—1) Nagyoroszi, 300 néző, v.: Sütő. Balassi B. HSE: Bri­niszki — Bánáti (Varga S.), Nagy L., Szajbert — Koczka L., Sívó J. — Zábrádi, Né­meth, Pi’ncze, Rottenbacher, Reich. Edző: Nagy .1. László.. Bárna: Rátóti — Ádám, Tóth L., Radics Gy. — Bohács G., Oravecz G. — Gajdár A., Pál- di (Répás I.), Szabó A., Ra­dics A., Farkas. Edző: Ta­kács Dániel. Az igen sport­szerű mérkőzésen akár két­számjegyű eredményt is ki­alakíthatott volna a remekül játszó hazai együttes, amely a fél tucat gólon kívül még két kapufát is lőtt. Gólszer­zők: Pincze (3), Rottenbacher (2), Zábrádi, ill,: Gajdár A. Jó: Koczka L. (a mezőny legjobbja), Zábrádi, Németh, Pincze, Rottenbacher, ill.: Tóth L., Bohács. St. Síküveggyár—2. sz. Volán 2—2 (1—0) Salgótarján, Csizmadia-te­lep, 400 néző, v.: Gilyen. Sík­üveggyár: Pintér — Majoros, Zsédely, Gulyka, Kaszahyi — Fehérvári, Kasza, Angyal Cs. — Sándor G. (Isdinszki), Kri- vanek, Bodor. Edző: Tóth Ist­ván. 2. sz. Volán: Angyal — Márton, Domonkos, Lovasi — Póczos, Szolnoki — Ludányi (Kovács), Bogár, Iványi. Tő­re, Makovszki. Edző: Balga Károly. A kemény mérkőzé­sen Fehérvári góljával sze­reztek vezetést a síküveggyá­riak, szünet után Makovszki fejesével, s Domonkos góljá­val átvette a vezetést a Vo­lán. Ezután Domonkos meg­ütötte ellénfelét, s a kiállítás miatt fölénybe került vendé­gek Fehérvári góljával ki- Gáspár, Tóth T. (Telek S.). egyenlítettek. Jó: Márton, Edző: Lantos Ede. A jól kez. Szolnoki, Makovszki, ill.: dő hazaiak vezető góljára ne- Pintér, Majoros, Kaszanyi. gyedóra alatt néggyel vála- Fehérvári. szóltak a nagy lendülettel ro­hamozó vendégek, akik szü- Vörös Csillag HSE—Pásztó net utáni játékukkal rászol- 1—1 (1—1) gáltak az elismerő g'yőze­Pásztó, 300 néző, v.: Hukics. lcmre. Góllövők: Oláh J. (2), Vörös Csillag HSE: Balogh Kovács A. (2), Sándor L„ ill.: — Parádi, Győri J., Szaszovsz- Tóth S., Gáspár, Romhányi S. ki Cs. — Menczel, Császár — Jő: az egymásért lelkesen Iván (Győri Z.) Karácsonyi, küzdő egész vendégcsapat, ill.: Rapp, Pazdera (Salgai), Sza. Romhányi, Osgyáni, Juhász bó. Edző: Győri Ferenc. Pász- tó: Kodak — Kelemen (Pusz­Nagybátony—Kazár 3—1 (1—1) Nagybátohy, 400 néző. tai), Szeles. Nagy S. — Sző­ke, Németh — Szabó T., Szarvas, Veres G., Antal T., Varga Gy. Edző: Szojka Fe­renc. A 20. percben Pazdera Meze’ (Heves megyei.) Nagy- és Szeles rajtolt a kapu felé bátony: Palchuber ■ Bertók, tartó labdára, Kodák megté- Bordás, Orosz .1., Nágel vesztette hátvédjét és a csa- Bőra, (Szabó L.), Nagy B. tár estében a hálóba csőröz. (Dolencz), Bocsi Kiss, Sza- te a labdát. A 45. percben £,ó J- B°ch- Edző: Baranyai Szarvas húzott el a jobb ol- Razar: Telegdi Gy. dalon, s éles beadását Veres ^atra' (Sarkadi). Cecze, Pig- G. továbbította a hálóba az ?iczlr> Telegdi S. - Tozsér öt és felesről. Jó: Balogh (a E-> ',ec,s,e kovács L. — mezőny legjobbja!), Me’nczel, „inai F., Geese II. Krizs. Ed- Rapp, Szabó, ill.: Szeles, Sza- zt>: Simon Imre. Mar az el- bó T„ Veres G. Antal. s0 aaza> támadásból gólt lőtt Loch, aztán kiengedtek a ha- Romhány—St. Bányagép SK züiak- A feljavuló Kazár Tol­4 _o (i—O) nai E- góljával kiegyenlített, . s a továbbra is rendre ki­Romhany, 100 néző, v.: Bak- használatlanul maradt báto- sa. Romhány: Rottek — Gró- nyi helyzetek láttán fel-fel- zer (Túri), Hornos, Szaszovsz- csillant a győzelem lehető­ki J., Sági L., Torma — Zagy- sége is. A hazai együttes jó vai L., Kecskés, Sági J., Ba- hajrát nyitott, s a 82. és a 83. lázs L., Balázs I. Edző: Mu- percben Dolencz, valamint rányi János. St. Bányagép: Kiss góljával a maga javára Hegedűs — Bozó, Kovács, fordította a mérkőzés kime- Bessenyei (Tóth), Blaskó heteiét. Jó: Orosz J„ Kiss, ill.: (Horváth) — Takács, Romhá- Cecze, Pigniczer, Tőzsér L., nyi, Longauer —- Mosó, Ecse- Tolnai F., Krízs. gi, Veszelka. Edző: Benke János. A mezőnyben tűrhe- . A bajnokság állása tőén játszó vendégek kapus­hibákból gyűjtögették góljai­kat, ez azo'nban nem rontja a hazai támadósor jó telje­sítményét. Gólszerzők: Sági J. (3), Zagyvái L. Jó: Hor­nos, Sági L., Zagyvái L„ Sági J, ill.: Kovács. Egyházasgerge—St. ötvözet. 4—2 (1—0) 1. Nagybátóny 12 11­1 65- 9 22 2. St. Síküveg. 12 9 3­49-11 21 3. E.-gerge 12 7 2 3 29-19 16 4. Pásztó 12 6 3 3 22-15 15 5. Szécsény 12 5 4 3 22-11 14 6. Romhány 12 5 3 4 25-19 13 7. Vörös Cs. HSE 12 5 3 4 22-25 13 8. Balassi B. HSE Í2 5 3 4 20-27 13 9. Mátránovák 12 5 2 5 14-11 12 10. 2. sz. Volán 12 5 2 5 15-16 12 11. Bárna 12 5 2 5 21-38 12 12. Szőnyi M. HSE 12 3 1 6 28-22 11 13. Kazár 12 3 3 6 15-21 9 14. St. Ötvözet. 12 3 2 7 19-28 8 15. K.-lapujtő 12 2 4 6 18-27 8 16. St. Somos 12 2 2 8 13-31 6 17. Sz.-püspöki 12 2 2 8 13-38 6 18. St. Bányagép SK 12 1 3 8 10-42 5 László László. St. Ötvözet- A fordulóban kiállítva: Do- gyár: Földi E. — Borbély, Rő- monkos Sándor (2. sz. Volán), mer, Szabó L. — Szabó J., Sárga lapos figyelmeztetést Zvara, Hulitka I. —• Csuber- kaptak: Hepp Gyula (Szur. da (Bartha), Kocsis Á., Král dokpüspöki), Balázs Gyula (Szekeres), Kiss J. Edző: Kris- (St. Somos), Bakos János kó Lajos. A jó iramú mérkő- (Mátránovák), Győri József, zésen megérdemelt gyözel- Császár Zoltán (Vörös Csillag. — . „ „ _ , . a^t * szünet után is HSE), Pál György (Egyházas- g“ 5,«^ pomta,* a Stve! több gólhelyzetet teremtett gerge). ^ hazai együttes. Góllövők: összeállította: Fekete, Pal, Simon I. (11. Andó Miklós esbol), Simon L., ill.: Szabó J. (2). Jó: Simon I., Simon L., Pál, Fekete, Tóth I., il!.: Szabó L., Szabó J., Hulitka I. Megszilárdítani és továbbfejleszteni az eredményeket (Folytatás az 1. oldalról) Az elért eredmények eile- összeg — az 1871. évi kiadá­kötelező úszásoktatás a fel- nére versenysportunkban sza- sokhoz viszonyítva — két es tételek hiányában csak Sál- mos probléma tapasztalható, félszeresére nőtt. A bevetele- gótariánban ‘és Pásztón kéz- A lehetőségek több sport- ken belül négyszeresere emel- dődött meg körben jobbak, mint az elért kedett az állami támogatás A lakóhelyi és munkahelyi eredmények. Növekedtek a összege. Ez a legbiztosabb testedzés programjai bővül- ráfordítások, ezzel nem egye- forrás. Ami viszont már nem tek _ hangsúlyozta Skoda nes arányban gyarapodtak jó: mindössze 20 szazalék- Ferenc Fellendültek a szak- az eredmények. A korábbi po- kai emelkedett a bázisnak sza- szervezeti sportnapok. Sokat zíciók megtartása is erőfe- mító gazdasági egységek tá­várunk a munkahelyi olim- szítéseket igényelt. Az ország mogatása. Nem megnyugtató a pia januári bevezetésétől, sportéletében tapasztalható sportkorok saját beveteleu mely'nek gazdái a szakszerve- gondok Nógrádban is fellel- nek alakulása sem. A tagdíj. hetők. A szakemberek mun- fizetés és a rendezvénybevé- A szervezett természetjá-’ kájában, a sportolók magatar- tel két-három esztendeje stag- rásban különböző okok mi- tásában a kedvező tendenci- hál. Más saját erejű bevéle- att visszaesés tapasztalható, az ák mellett tapasztalható laza- lekre csak kismértékben ta- öntevékeny túrázás (családi, Ságokat esetenként elnézik. Iáinak lehetőséget. A szerve, baráti egyéb körben) viszont A gyenge szakmai munkát zeti életei mindenképpen fej­jelentősen fejlődött a megyé- többször csak akkor veszik leszteni kell. ben Parkerdők létesítésével, észre. ha a csapat már ala- Az előző két középtávú az üdülőkörzetek fejlesztésé- csonyabb osztályba került. tervben Nógrádban több fe. vei javultak a túrázás félté- A kiemelt sportkörök mű- dett sportlétesítmény épült telei. Az igényeket nem akció- ködésének elemzése után az A két városban és a nagy. centrikusán kell felkelteni, ha- előadó az utánpótlás-nevelés községekben — a 60-as évek nem a szabad idő hasznos, helyzetével foglalkozott. Az végétől — bővültek és kor­sokoldalú eltöltésére l'elhasz- utánpótlás korú sportolók szá- szerűsödtek, a szabadtéri sport; nálni ma növekedett. Arra van létesítmények. Megyei szeri A versenysportban a gaz- szükség, hogy a kiemelt egye- vek ösztönzésére lakótelepe, dasági közigazgatási, társa- sületek jobban segítsék a ken, munkahelyeken, okta- dalmi ’ változások hatására sportiskolákat és a testneve- tási intézményekben külön- lényeges szerkezeti módosí- lés tagozatos iskolákat. Jó, ha böző társadalmi akciók ke- tások mentek végbe. Salgó- rendelkeznek együttműködési rétében kispályák épültek. A1 tarjánban és Balassagyarma- tervvel, de az utánpótlás ne- minőségi sportolásra alkali ton a nagyobb településeken velése enélkül is természetes, más létesítmények a két vá- új alapokon színvonalasabb A meglevő keretek kihaszná- rosba zsúfoltak. A minőséi munkára alkalmas sportkörök lá-sában még jelentős tártaié- gi fejlődés a jelenleginél kor- (STC Bgy. SE) jöttek létre, kok rejlenek. A tehetségek szerűbb létesítményeket ige. Űj egyéni olimpiai sportágak felfelé áramoltatása pedig ne nyel Salgótarjánban,' Balas- honosodtak meg. A magyar csak az együttműködési tér- sagyarmaton és Pásztón. bajnokságokon a múlt évben vekben, de gyakorlati tettek- A testnevelési és sportmozi 131 olimpiai pontot szereztek ben Is nyilvánuljon meg. galom állami és tanácsi irá- a nógrádi sportolók. A megye- A sportkörök vezetése és nyitásáról szólva az előadó ben Öa sportolók 24 sportág- szakemberellátottsága javult, hangsúlyozta, hogy kiépült ban versenyeknek Hét sport- A négy nagyobb egyesületben és fokozatosan fejlődik. A1 ágban 26 sportoló tagja vala- — STC< B8T- SE, Pásztó, városi tanácsok testületéi kel-' melyik országos válogatott- Nagybátóny — jelentős ap- lo gyakorisággal foglalkoz- keretnek Az MHSZ-klubok Parátus épül ki, melynek nak az ágazat kérdéseivel, sportágaiban a modellezés és munkája fejlődött. Növeke- A korábbi központi ég mei a rádiózás fejlődött, a sport- dett az apparátus létszáma, gyei párthatározatok nyoi lövészetben megtorpantak az munkája hatékonyságát kell mán erősödött a sportélet! eredmények. ° a jövőben javítani. Az akti- pártirányítása. A pártszervek! vakkal meglevő kapcsolat- megadják a kellő segítséget, ban visszaesés tapasztalható, de az is szükséges, hogy a Az aktívákat nem utasítga- sportvezetők kérjék is a táj fással és kiszolgálói feladatok mogatást. ellátásával kell foglalkoztat- Végezetül a tömegszerveze-j ni. Áldozatos, társadalmi tek és tömegmozgalmak sport.; munkát végeznek és nagyobb életben betöltött szerepével megbecsülést érdemelnek. foglalkozott Skoda Ferenc. A sportkörök és sportintéz- A vitában heten kértek mények pénzügyi alapéllé- szót. összefoglalót Skoda Fe­tottsága a több csatornás tá- renc mondott, s dr. Kovács mogatási rendszer követkéz- József zárszavával fejeződött tében egyenetle'nül fejlődött, be a tanácskozás. A megye sportjára fordított R. I. NOGRAD EGTEN I VTELAMBAJ- NOKA: FRINK (STC) A Nagy Októberi Szocialista Forradalom 62. évfordulója tiszte­letére Salgótarjánban, a városi sportcsarnokban rendezte meg a megyei sakkszövetség Nógrád me­gye 1979. évi férfi egyéni villám- bajnokságát. A 24 induló 3 nyol­cas csoportban küzdött a döntő­be jutásért. A döntő végeredménye: 1. Frink 9,5. 2. Palla 8. 3. Gallai 6 pont. A további sorrend az él­vös vigaszversenyt Pethö nyerte 8 ponttal, Cziglédszky 7, és Sza­bó 6 pont előtt. A versenyt Mik­lós Antal vezette. Szőnyi Márton HSE— Karancslapujtő 5—3 (4—3) Karancslapujtő, 300 néző, v.: Kardos. Szőnyi M. HSE: Molnár S. — Szrena, Kéri, Kotroczó — Gyetvá'n, Molnár L. — Oláh (Kaszás), Csorba J., Kovács A. Kocsis (Hajnal), Sándor L. Edző: Csorba Ti­bor. K.-lapujtö: Molnár I. — Laczkó Gy., Fazekas, Telek Gy. — Juhász M., Osgyáni — Laczkó S., Tóth S., Romhányi, Labdarúgó UEFA Kupa Diósgyőri bravúr Szerdán délután Diósgyőr- hajtottak végre, mert 3—1 ben 25 ezer néző előtt ját- (2—0) arányban ismét nyer- szották le a DVTK—Dundee ték a skótok ellen. A gól- United UEFA Kupa vissza- szerzők: Borostyán a 11. vágó labdarúgó-mérkőzést, percben, Tatár (11-esből) a 41. Mint ismeretes, az első talál- percben, Tatár a 68. percben, kozón Dundeeben Fekete „ , , T, góljával 1-0 (0-0) arány- Kopel a 81; P^ben. Ezzel a ban nyertek a vasgyáriak. A DVTK bejutott a kupa leg- visszavágón újabb bravúrt jobb 16 csapata közé. Biztos női győzelem — Tartalékos csapattal vereség STC—Kiskunfélegyházi Vasas 68—29 (27—10) Kiskunfélegyháza, v.: Per- jésl, Patai. STC: Miskolczi 28, Hegedűs 2, Válóczi 14. Kre- nács 2, Anda 8. Cs.: Kővágó 2, Angyal 6, Belinyák 6. Ed­ző: Szarvas József. Az ellenfél a táblázaton a 6. helyet foglalja el. A tava­szi csapatból sokan távoztak, s így fiatalok léptek előre. Az STC érthetően rutinfölény­ben játszott. Csapatát egy pillanatra sem késztették kü­lönösebb erőkifejtésre. A ta­lálkozó 17 pontos előnyével már az első félidőben el­dőlt. Szünet után Miskolczi sokrétű játékával Kővágó és Angyal lendületével a pont­előny tovább nőtt. Az edző szünet után a cserejátékoso­kat hosszabb időre szerepel­tette. A győzelem1' arányánál ez sem jelentett különösebb hátrányt. Kiskunfélegyházi Lenin SK— STC 86—74 (40—37) Kiskunfélegyháza, v.: Per- jési, Patai. STC: Svantner 12, Balogh Novák 7, Juhász 38, Palla Í0. Cs.: Nagy, 4, Magyar 3. Edző: Boronyai Tamás. Tóth Péter, az együttes leg­biztosabb kezű távoli dobója nélkül utazott az amúgy is meggyengült csapat Kiskun­félegyházára. Az első kosár tarjáni kézből kötött ki a há­lóban. A kezdeti siker után az ellenfél percei következ­tek. Az 5. percben 10—2-re, a 10-ben 18—10-re vezettek. Innen fokozatosan feljöttek Juhászék. és a pontkülönbség a szünetet jelző sípszóig há­romra csökkent. Szünet után volt még egy fellángolása a tarjáni együt­tesnek. A 10. percben újra felzárkóztak, 62—59-re. A frissítésre már elfogyott az erejük. A mérkőzés nagy ré­szében Juhász magára ma­radt. A rájátszások nem si­kerültek, illetve erre nem is nagyon törekedtek társai. Pontjai nagy részét a pa­lánkról lehulló labdák meg­szerzése után érte el. A ta­lálkozón a győzelemhez hiá­nyoztak Tóth távoli pontos dobásai is. Juhász és a mind­végig lelkesen játszó Palla játéka dicsérhető. A többiek formán alul szerepeltek. — mátyus — Labdarúgó-edzőmérkőzés STC—Váci Híradás 3—0 (2 — 0) Salgótarján, v: Hoffmann. Szünet után sem változott a STC: Szűcs — Csáki, Csíki, játék képe. Az első félidőhöz Varga, Kovács J., (B. vács) — Valuch, Kiss, Ko- hasonlóan az ellenfél sem ját. Ko- szott alárendelt szerepet. vács F. (Básti) — Berindán, Szűcs tudása helyenként ala­Mohácsi, (Németh), Kajdi. posan próbára volt téve. A A szemerkélő eső, borús mérkőzés harmadik gólja a hangulat dacára aránylag jó 88. percben esett. Básti 25 talajú pályán játszotta edző- méteres futtából lőtt bombá- mérkőzését csütörtökön a ha- ja a felső kapufáról vágódott zal együttes. Az ellenfél ideá- a hálóba. 3—0. lis partner volt. Az STC Egyénileg Szűcs, a mindvé- mindvégig mezőny fölény ben gig jól helyezkedő, s a véde- játszott. Helyzete a gólokon lemben fejjel, s biztos szere- kívül kévés adódott. A 18. lésekkel Csíki játszott meg- percben Benndan a jobb ol- nyugtatóan, jó formában. Van­dáiról tört be a 16-oson belül- ga is jól látta el a beállós re, s éles lövessél vette be a szerepkört. A támadósorból kapu sarkát. 1—8. Három Berindán vállalkozott legtöbb­perc múlva Benndan mégis- szőr az ellenfél kapujának mételte önmagát. Ugyanarról veszélyeztetésére. a helyről újabb védhetetlen gólt küldött a hálóba. 2—0. — mátyus — Futás Misáért A Mártírok úti Általános Iskola Lovász József úttörő­csapata a közeljövőben futóversenyeket rendez a Nagy Ok­tóberi Szocialista Forradalom 62. évfordulója tiszteletére. A versenyekre péntekenként, a városi sportcsarnok körül ke­rül sor. Aki háromszor végigfutja a távot (1980 métert) mégpedig szintidőn belül, a moszkvai olimpia Misa mackó­ját ábrázoló jelvényt kap. A versenyek időpontja: novem­ber 9, 16, 23, délután 14 órától. Előzetesen lehet jelentkez­ni az általános iskolában (Mártírok út 3.), vagy a helyszínen. A korcsoport-kategóriák: 25 év alatt, 25—34 év között, 35— 44 év között, 45—54 év között, 55 év felett. *■ Kitüntetés. A NOSZF 62. évfordulója tiszteletére a na­pokban Kiváló Társadalmi Munkáért kitüntetésben részesült Miklós Antal, a Nógrád megyei Sakk Szövetség főtitkára. NÓGRÁD — 1979. november 9., péntek