Nógrád. 1978. június (34. évfolyam. 127-152. szám)

1978-06-25 / 148. szám

Onxiáhotó az NB ll-ért Nagybátonyi Bányász—Becsli! Ércbányász 3—-2 (0—0) Recsk, 1500 néző. V.: Bárt- fai R. Nagybátonyi Palchu- bet} — Miklós, Csikós, Bor­dás, Nagykiske —r Orosz II. (Kurnász), Horváth, Bocsi — Kiss Gy„ Dóra, Pozsár. Edző: Laczkó Sándor. Recsk: Ma­gyar — Horváth, Megyesi, Bó­di í. — Gáspár, Makső, Ben- csok — Percze, Kiss, (Tóth) Bódi II., Jakab, (Pócs). Edző: Péczely Szabolcs. Az erős oldalszélben kezdő­dő mérkőzés első nagy hely­zete ~az ötödik percben volt. Kiss Gyulát a hazai kaputól mintegy 20 méterre felvág­ták. Horváth jól helyezett lö­vését Magyar bravúrral véd­te. A 10. percben Perczének, a 15. percben a recski Hor- váthnak volt nagy lehetősé­ge. Az első félidő további ré­szében ideges, kapkodó játék folyt, mind a két csapat sok lehetőséget szalasztott el. A mérkőzés 50. percében beszorították a hazaiak a ven­dégeket. Palchuber kiszaladt a kapuból, Jakab fejesét Csi­kós kézzel ütötte ki. 11-es! Gáspár biztosan értékesítette. 1—0. Az 51. percben Pozsár elfu­tott a jobb oldalon, beívelt középre, a kirobbanó Dóra a jobb alsó sarokba bombázott. 1—1. Az egyenlítés után a ha­zaiak kapkodtak, a vendégek támadtak. Így a 65. percben Kiss—Pozsár akciója után Dóra volt eredményes. 2—1. A 79. percben Pozsár újra ki­cselezte a hazaiakat, beívelt Kiss Gyula biztosan lőtt a kapuba. 3—1. A 88. percben Percze góljával a hazaiak szé­pítettek. 3—2. A bátonyi fiúk csak a má­sodik félidőben játszottak len­dületesen. Többet támadtak, célratörőbben küzdöttek. Jó: Palchuber, Pozsár, Dóra, Horváth F., Nagykiske, ill.: Bódi I., Percze, Horváth. — gyenes — Brazília—Olaszország 2—1 (0-1). E győzelemmel Brazília megszerezte a labdarúgó-vi­lágbajnokság bronzérmét. Perunak így lőtte az egyik gólt az argentin Kempes, aki n mai döntő egyik főszereplője lehet. A MUNDIAL-ról jelenti Szőnyi János Játékvezetői tanulságok Buschner említette már a játékvezetőket, hadd tegyem hozzá személyes véleményemet az Argentínában tapasztal, takról, kicsit összehasonlítva a magyar játékvezetői felfo. gással, stílussal. Palotai működése osztatlan elismerést keltett, a dél. amerikai rangadó nagyon nehéz feladat elé állította. Lát. szott azonban rajta, hogy otthon máshoz szokott és ezt Billy Wright az egykori több mint százszoros kitűnő angol láb- darúgó, így fogalmazta meg: „Palotai sokat beszél a pályán. Amiért nálunk a baj. nokságban sárga lapot adnak, azért Palotai csak figyelmez- tét. Leáll társalogni a játékosokkal és ennek nincs értelme. Bátrabban kellene a sárga lapokhoz nyúlnia. Kitűnő já­tékvezetőnek tartom, de sokkal erélyesebbnek kellene len- nie!” Vb-mozaik Innsbruckból érkezett a hír: amikor az osztrák válogatott belőtte a harmadik gólt Maier hálójába, az egyik nyu­gatnémet turista öngyilkossá­got kísérelt meg, de a szállo­da vendégei megakadályozták ebben. Amikor az ok felől ér­deklődtek, lehorgasztott fővel csak ennyit válaszolt: — Szégyelltem magam, hogy ilyen rossz labdarúgó­csapatunk van. ★ Két neves brazil labdarúgó­szakember nyilatkozott Ar­gentína 6—0-ás győzelmével kapcsolatban, s egészen más véleményüknek adtak hangot. Orlando Fantoni, a brazil Vasco, de Gama csapatának edzője: — Igaztalanok azok a vá­dak, melyek szerint Peru nem harcolt teljes erőbedobással. A hazaiak példát adtak a meg­alkuvás nélküli, gátat nem ismerő támadójátékból. Mario Zagalo, egykori szö­vetségi kapitány: — Nevetséges ez a 6 gól. Peru együttműködött az ar­gentinokkal, akiknek tudása nem üti meg a döntőben el­vártakét. ★ A KLM holland légitársa­ság világbajnoki különgépet indított útnak péntek este, fedélzetén 193 holland túris­tával. ök nem sajnálták az 1200 dolláros részvételi költ­séget, amelyben természete­sen benne foglaltatik az ar­gentin—holland döntő belépő­jegyének ára is. Birltó sás Pásztóiak a legjobb bal között Szegeden rendezték meg a birkózó junior magyar baj­nokságot, amelyen két pász­tói fiú is rajthoz állt. Az 57 kilogrammosok mezőnyében Oláh Gábor és Balogh Béla küzdött az olimpiai ponto­kért. Oláh számára tisztes helyt­állás, a hat közé jutás volt a cél. Ezt sikeresen teljesítet­te, az ötödik helyen végzett. Baloghtól, . ha egészséges, az. első három hely valamelyiké­nek a megszerzését várta vol­na a szakvezetés. Ám a te­hetséges birkózó még a szom­bathelyi vidékbajnokság so­rán megsérült, s így a ma­gyar bajnokságon' bekötött al- ■ 'karral kellett versenyeznie. Nem beszélve arról, hogy technikai edzéseket nem vé­gezhetett, csupán futással ké­szült a nagy versenyre. Ezek ismeretében dicséret illeti a kivívott negyedik helyért. Klubtársát, Oláht legyőzte, de mindkét pásztói fiúra érvé­nyes: ha a vidékbajrokság- hoz hasonlóan most is meg­verik legveszélyesebb ellenfe­leiket, az 1—2. helyet meg­szerezhették volna. Nagy örömet jelentett pász­tói berkekben, hogy a Bp. Honvédhoz elkerült, nagyon tehetséges volt Illés-tanít­vány, Robotka István a IC»") kg-osok mezőnyében magyar bajnoki címet szerzett! Ez az eredmény fémjelzi a PSE bir- kozószakosztátyának a mun­káját, s ugyanakkor újabb ösztönző erőt ad a sportág to­vábbfejlődéséhez. Miskolcon, az országos út­törőversenyen is szőnyegre léptek a pásztóiak. A nyolc nógrádi birkózó közül Bátka Zoltán (38 kg) a tőle meg­szokott magabiztos verseny­zéssel szerezte meg az első helyet. Ugyancsak a dobogó legfelső fokára léphetett Oláh Pál (63 kg) is. Ez a két bir­kózó valamennyi ellenfelét tussal győzte le, s hibapont nélkül bizonyult súlycsoport­jában a legjobbnak. Kovács Bence (41 kg) a 3. helyen végzett. Csupán egyetlen ve­reséggel szorult e helyre. Ha pontozással kap ki, első lett volna. Teljesítménye dicsére­tes, hiszen a második helye­zettet is legyőzte a verseny során. —adorján— Jó eredmények az STC versenyén A napokban serdülő A ver­senyzők részére rendezett összetett atlétikai versenyt az STC a sokoldalú felkészítés és a MASZ követelményeinek kielégítésére. Az időjárás rendkívül megnehezítette a versenyzők dolgát. A leányöt- próbát az első szám után el kellett halasztani. Tari az idő­járás ellenére az eddigi leg­jobb magyar eredményt érte el és Czuder aranyjelvényes szintet teljesített. Nyolcpróba (100 m, súly, távol, 300 m, 110 m. gát, ma­gas, gerely, 1000 m.): 1. Tari László (STC) 5183 (11,3, 13,75, 676, 36,2, 15,6„ 165, 48.92, 2:48,4), 2. Czúder Tamás (STC) 4658 (12,0, 13,92, 632, 39,0, 16,7, 180, 49,80, 3:13,0), 3. Gaál Zoltán (STC) 3814 (12,5, 10,73, 575, 39,4, 17,0, 165, 38,92, 3:31,2). Ötpróba (110 m gát, magas, súly, távol, 1000 m.): 1. Buzá- si Attila (STC) 2168 (18,1, 166, 9,12, 585, 3:20,4), 2. Ispán Zol­tán (STC) 2045 (18,9, 150, 11,03, 493, 3:04,5), 3. Mizser Gábor (STC) 2038 (19,4, 169, 10,06, 553, 3:39,6). *■ A vasárnapi kedvezőtlen' időjárás miatt ' elhalasztott serdülő lányötpróbát kedden rendezte meg az STC atléti­kai szakosztálya. Szlivka Zsuzsa régen látott küzdő- szellemével aranyjelvényes szintnél jobb eredménnyel győzött és további három ver­senyző remek versenyben ezüstjelvénynél jobb teljesít­ményt nyújtott. ötpróba: 1. Szlivka Zsuzsa 3811., 2. Oláh Andrea 3387., 3. Király Katalin 3285. Valamennyi az STC ver­senyzője. A verseny tehát nagy sikerrel zárult, hiszen három aranyjelvényes ered­mény, köztük Tari László ed­digi legjobb, országos ered­ménye született és számosán teljesítettek az ezüstjelvény­nél magasabb szintet. ■A­Az elmúlt hét szerdáján szerelt le Varga János, az STC tehetséges versenyzője és máris rajthoz állt az országos utánpótlás-bajnokságon, me­lyet az Újpesti Dózsa Szilágyi utcai atlétikai „paradicsomá­ban” rendeztek meg. Az első napon a 10 000 méteres futók nagy taktikai versenyében Varga remekül helytállt és nem várt egyéni csúcsával (30:34,2 mp.) a célig nagy küz­delemre késztette Szénégető Istvánt, a kazincbarcikai győztest (30:33,0). ★ Ma Ajkán 20 és 50 kilomé­teren méri össze erejét gyalog­lóválogatottunk a svéd, spa­nyol és az NSZK válogatott­jával. Szombat délután a ma­gyar 20 kilométeres váloga­tott Sztankovics (BEAC), Szi­lágyi, (STC), Kéri (Honvéd), Pokrovenszki (NyVSC) ösz- szeállításban vette fel a küz­delmet. Kispályás labdarúgás leniét bizonyítottak A Salgótarjáni Tervező és Építő Szövetkezet labdarúgó- csapata legutóbb Egerben az országos kispályás elődöntő­ben szerepelt. Az OKISZ Kupa keretében megrendezett mérkőzéssorozaton ismét bi­zonyított a tarjáni csapat. A STÉSZ együttese mellett a Budapesti Szolgáltató, a de­recskéi, valamint a Csávolyi Építőipari Szövetkezet együt­tese szerepelt. Az országos elődöntőn az alábbi eredmények születtek: STÉSZ—Budapesti Szolgál­tató 2—0 (0—0). Góllövő: Mester (2). STÉSZ—Csávoly 3—2 (0—0), G.: Farkas (2), Mester. STÉSZ—Derecske 2—1 (1—0), G.: Farkas (2). Az országos elődöntő továb­bi eredményei: Derecske— Csávoly 3—0, Budapest—Csá­voly 3—2, Derecske—Buda­pest 3—2. Végeredményben a STÉSZ nyerte az országos elődöntőt 6 ponttal a Derecs­ke előtt, amely 4 pontot szer­zett. Az első két csapat ju­tott a Salgótarjánban meg­rendezésre kerülő OKISZ Kupa országos döntőjébe. A tarjáni szövetkezeti együttes az alábbi összeállí­tásban szerepelt az Egerben megrendezett országos elő­döntőn: Oláh — Révai, Tú­rán, Mester, Farkas, Kasza- granda. Csere: Budavári, Krémmel, Negre. Edző: Ta­kács Lajos. Építők tömegsporf­Azt hiszem Wrightnak igaza van. Az okot nálunk ott­hon kell keresni. Vajon miért nem vezetik be Magyarorszá. gon is a sárga és piros lapokat, amikor a világon mindenütt beváltak? Jó és hasznos dolog, miért nem alkalmazzák ezt a magyar pályákon? Európa-bajnokságokon, világbajnok. Ságokon, selejtező mérkőzéseken, nemzetközi. és kupabaj­nokságokon, különböző nemzeti bajnokságokon mindenütt ott lapulnak a kis kartonlapok a játékvezető zsebében, csak éppen Magyarországon nem. Olyan dolgokért viszont, ami. ért otthon azonnal kiállítanak, itt legfeljebb szóbeli dór. gálást kapnak a játékosok (pl. fütty utáni labdaelgurítás). Helyenként nem vagyunk szinkronban a nemzetközi játékvezetői felfogással. Azt hiszem, hogy a világbajnokság játékvezetői tanulságai alapján nem lenne baj, ha otthon néhány előítéletet félretéve megközelítenénk a világszerte kialakult bírói gyakorlatot. A FIFA egyébként mindenben támogatja a játékveze- tőket. Ezt a televízió nézői a képernyőn is észrevehetik, mivel a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség megtiltotta, hogy vitás eseteket a televízióban megismételjenek, lelassít­sanak. És még valami a játékvezetők itteni működéséről. Ügy tűnik, hogy a bírók — és ez a megállapítás nemcsak lab­darúgásra vonatkozik, idesorolhatók a kézilabda és vízilab­da is —, egyre meghatározóbb szerephez jutnak a külön­böző sportágakban. Mellékszereplőkből főszereplővé lettek, kis túlzással azt állíthatjuk, hogy élethalál urai a pályán. Valamikor úgy tartották, hogy az a jó bíró, akit nem lehet észrevenni. Nos, ez a megállapítás ma már elavult. Érdekes mérkőzésre volt kilátás a hét végén. Az ar. gentin „öreg fiúk” kihívták az Európából itt tartózkodó veterán focistákat egy barátságos találkozóra. A meccsre a tervek szerint szombaton délelőtt került sor, a Buenos Aires-i River Plate-stadionban. Néhány ismert név a pályára lépettek közül. A házi­gazdáknál Yazalde, Sanfilippo, Avio, Rattin, Menendez, Corbatta és Sivori a jelöltek, míg öreg kontinensünket töb­bek között a két Charlton fivér, Bobby és Jackie, a két nyugatnémet exválogatott Grabowsky, Netzer és a szovjet Maszlacsenko képviselte. Pályára lépett Pelé is. Őt egyéb­ként gyakran látjuk és halljuk az itteni televízióban. Nem mint szakkommentátort, hanem üdítő italt reklámozó labda­rúgót, aki bombagóljával Pepsi Colára hívja fel a nézők figyelmét. Szombaton ízelítőt adott mindabból, amit évekkel ezelőtt mesterfokon tudott, nagy élményben volt része a River-pálya közönségének. A találkozó levezetésére egyébként Zsolt István kérték fel. 8 NÓGRÁD -1978. június 25., vasárnap Kisiparosok megyei spartakiádfa A KIOSZ Nógrád megyei szervezete a közelmúltban Szécsényben rendezte meg a kisiparosok első megyei spav- takiádját. A verseny lebonyo­lításában a meghirdető szer­veknek nagy segítséget nyúj­tott a szécsényi járási sport­felügyelőség. Megyénk kis­iparosai öt számban mérték össze tudásukat. A négy kör­zeti helyről 110 versenyző je­lent meg, de sok családtag is elkísérte a sportmezt öltő iparosokat. Asztaliteniszben a pásztói körzet bizonyult a legjobb­nak. Második Balassagyarmat, harmadik Szécsény, negyedik Salgótarján. Labdarúgásban ugyancsak a pásztói körzet csapata állhatott a dobogó legmagasabb fokára. Második Salgótarján, harmadik Szé­csény, negyedik Balassagyar­mat. A sakkcsapatversenyt a sal­gótarjáni körzet kisiparosai nyerték. Második Pásztó, har­madik Szécsény, negyedik Balassagyarmat. A harmadik csapatgyőzelmet tekében sze­rezték meg a pásztóiak. Má­sodik Balassagyarmat, har­madik Szécsény, negyedik Salgótarján. „ Tollaslabdában a vendéglá­tók bizonyultak a legjobbnak. Egyéni versenyszámok győz­tesei. Asztalitenisz: Bujtás Attila (B.-gyarmat). Teke: Bartos Sándor (Szécsény). Tollaslabda: Nők: Báti Ká- rolyné (Szécsény). Férfiak: Láng Mihály (B.-gyarmat). Sakk: Deák'Lajos (Szécsény). Az összesített pontversenyt a pásztóiak nyerték. A leg­jobbak területi versenyeken vesznek részt. Az országos döntőt szeptemberben Salgó­tarjánban rendezik meg. Mérleg a megyei labdarúgómbajnohságról (1.) Kiemelkedett a Nagybátony I. Nagybátonyi Bányász 28 22 3 3 104—20 47 Horváth F. 8, Kardos 4, Rá­Fölényesen nyerte Nagybá­tony a bajnokságot. Igen sok gólt lőttek, de kilenc pont el­vesztése igazolja, hogy a me­gyei első osztályban sem bab­ra megy a játék. Tizennyolc játékos érdeme a bajnokság kiharcolása. Érdekes, hogy a menet közben feljavult Ka- rancslapujtőt „szórták meg” nyolc góllal. Szécsénynek 6, a Bgy. Volánnak és a St. Bánya­gépnek 5—5 gólt lőttek. Külö­nösen a Szőnyi SE elleni dön­tetlen, valamint a Kazár és a Mátranovák elleni vereség volt meglepő. Bordás, Csikós, Kiss Gy., Kurnász mindegyik, Bocsi, Dóra, Horváth, Szilá­gyi 14—14, Pozsár 13, Orosz J. 12, Palchuber 10, Miklós 9, Orosz L. 8, Csohány és Nagy K. 6—6, Bende és Szőke 4—4 találkozón játszott. Házi gól­lövőlistájuk igen bőséges. Dó­ra 22 „találattal” gólkirály lett. Kiss Gy. 19, Pozsár 17, 2. Mátranovák Második helyük annak kö­szönhető, hogy riválisaik (Ka- rancslapujtő, St. * Bányagép­gyár, Pásztó) nem tudtak ve­lük lépést tartani. Egy-egy pontot vett el tőlük a Szőnyi SE, a HVCSSE, a Kazár, sőt Egyházasgerge öt góllal ter­helte a hálójukat. Elvéreztek Somoskőújfalun (0—1) és a Bgy. Volánnal szemben (1—4). Huszonhét játékost küldött a szakvezetés a zöld gyepre, s ez igen sok. Domonkos, La­katos B., Simon G. 15—15, Lakatos E., Mészáros, Mihály, tóti, Orosz L., Sipka 2—2 és még három játékos 1—1 gólt lőtt. Bajnoki mérkőzéseiket ebben az idényben összesen 3800 néző látta. 28 16 4 8 54—34 36 Simon T. 14—14, Kovács J. 13. Kilczin L. 10, Bakos, Farkas T., Tóth L. 8—8, Kil­czin II. 5, további nyolc já­tékos egy vagy két alkalom­mal jutott szóhoz. A csapat legjobbjának Simon G. 10, Mészáros 9, Lakatos B. és Mi­hály 7—7, Domonkos 6 alka­lommal bizonyult. A házi gól­lövőlista: Bakos 10, Tóth J. 6, Kovács, Lakatos B. és Mé­száros 5—5, öt játékos 1—1 gólt szerzett. Hazai mérkőzé­seikre 2400 néző volt kíváncsi. __ ____ Toriczky László n apja Megyei tömegsportrendez­vényt bonyolított le a közel­múltban Salgótarjánban az Építő-, Fa- és Építőanyag- ipari Dolgozók Szakszerve- tének Nógrád megyei bizott­sága. A megye üzemeiből kétszázhúszan vettek részt a különböző versenyeken. A sportolásra alkalmas időben, kitűnően előkészített pályá­kon színvonalas versenyek zajlottak le. Az összesített pontversenyt az St. Síküveg­gyár nyerte 73 ponttal a 70 pontos St. Öblösüveggyár, va­lamint az 52 pontos FÚTÖ- BER nagybátonyi gyáregység előtt. Eredmény ek Atlétika. 200 m. síkfutás: 11 Szálkái Géza (FÜTÖBER) 25,1, 2. Vertig József (St. Sík­üveggyár) 25,2, 3, Papp Fe­renc (FÜTÖBER) 25,3. Távol­ugrás: 1. Szálkái Géza (FÜ- TÖBER) 501 cm, 2. Negra László (NOTÉV) 488, 3. Sán­dor Ferenc (St. Síküveggyár) 480 cm. Súlylökés (7,25 kg): 1. Csábi Imre (St. Öblösüveg­gyár) 11,18 m., 2. Kollár Jó­zsef (FÜTÖBER) 9,47, 3. Pro- tivich Ferenc (St. Síküveg­gyár) 9,38. Női 100 m: 1. Lakatos Zsu­zsa (St. öblösüveggyár) 15,1, 2. Galgahegyi Katalin (St. Síküveggyár) 15,03, 3. Papp Erika (St. Síküveggyár) 15,8. Női röplabda: 1. St. öblös- üveggyár, 2. St. Síküveggyár, 3. NOTÉV. Női kézilabda: 1. St. Síküveggyár, 2. St. öblös- üveggyár. Férfikézilabda: 11 St. Öblösüveggyár, 2. FÜTÖ­BER, 3. NÁÉV. Kispályás labdarúgás: 1. St. Síküveg­gyár, 2. NÁÉV, 3. St. Öblöse .üveggyár. _______________ < ■