1948. „Vonatok Északnak és Délnek” A második világháborút követő szlovák–magyar lakosságcsere története és következményei - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád megyei levéltárból 57. (Salgótarján, 2010)
Előzmények és következmények - Simon Attila: Előzménye volt-e az 1938-as év a csehszlovákiai magyarok 1945 és 1948 közötti jogfosztottságának?
egyedi, s legtöbbször a hadsereg tagjai vagy más fegyveres csapatok által elkövetett túlkapások azonban nem a helyi lakosság lelkiismeretét terhelik, noha - mint jeleztük - ők is megnyugvással fogadták a telepesek távozását. Nem vitatjuk az összefüggéseket, azt, hogy a cseh és szlovák társadalmat 1938-ban, majd a háború éveiben érő trauma minden bizonnyal közrejátszott Csehszlovákia 1945 utáni nemzetiségi politikájában. Ám azok az állítások, amelyek a szlovenszkói magyarok 1938-as szerepével indokolják az ellenük 1945 és 1948 között foganatosított intézkedéseket, még akkor is félre- vezetőek, ha tudjuk, hogy az első bécsi döntést és annak következményeit szlovákok ezrei élték meg valós sérelemként. A tanulmányunkban felvonultatott szempontok ugyanis azt igazolják, hogy a szlovákiai magyarok 1938- as vélt vagy valós bűnei semmiképpen sem tartoznak egy súlycsoportba azzal az állami agresszióval, amely 1945-től kezdődően három éven át zúdult a Csehszlovákiában élő magyarokra, s amelyeknek nem más volt a céljuk, mint a magyar közösség felszámolása. 33