Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

390. Klobusiczky Ferenc levele Nógrád vármegyének a számadáskészítéshez szükséges iratok küldéséről (Kassa, 1709. június 4.) - 391. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez egy idős nő paráználkodási ügyének kivizsgálásáról (Szerencs, 1709. június 6.)

390. Klobusiczky Ferenc levele Nógrád vármegyének a számadáskészítéshez szükséges iratok küldéséről (Kassa, 1709. június 4.) Klobusiczky Ferenc Kassán (Cassoviaé) kelt levelében tudatja, hogy az előző napon érkezett meg hozzá II. Rákóczi Ferenc* (Felséges Vezérlő Fejedelem) Szerencsen, május 30-án kelt levele, amelyben megparancsolta, hogy Klobu­siczky a mellé rendelt követekkel (Deputátus uraimékkal) jelenjen meg a júni­us 18-ai sárospataki tanácskozáson (Pataki concursusba), s a munkát szükség esetén a nyári táborozás alatt is folytassa. A sárospataki gyűlésen elhatároz­ták, hogy a tartományi hadbiztosok (Provinciális Commissarius), a hadi kassza pénztárnokai (hadi Cassanak Perceptorai), a vármegyék, a szabad kirá­lyi városok (Szabad Királyi Városoknak) követei (Deputátusi) készítsenek számadást a bevételekről és kiadásokról, ami miatt kéri a vármegyét, hogy küldjék meg neki a szükséges iratokat. NML XIV-3. C-5/8. 120-121. Magyar és latin nyelvű irat. A levél 1706. június 7-én érkezett Szécsényhalásziba (Halász). Közgyűlés előtt 1709. június 10-én, ahol az es­küdt jegyző (per Juratum Notarium) olvasta fel. 391. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez egy idős nő paráználkodási ügyének kivizsgálásáról (Szerencs, 1709. június 6.) II. Rákóczi Ferenchez* (F. P. Rákóczy) fordult egy idős nő azzal a panasszal, hogy Nógrád vármegye előtt paráznasággal vádolják, s ismertette az ügy igen kétséges voltát. A fejedelem utasítja a vármegyét az ország törvényére hivatkozva, hogy a határozat végrehajtását függessze föl addig, amíg meg nem bizonyosodnak a valóságról, s tájékoztatást kér a vármegyétől ez ügy­ben. A szerencsi táborban (in Castro Nostro Szerencs) kelt levelet Krucsay Ist­ván is aláírta. NML XIV-3. C-5/8. 122-123. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Rimaszombaton (Rima Szombath) keresztül Szécsény halásziba (Halászi) küldték. Közgyűlés előtt 1709. június 10-én, ahol az esküdt jegyző (per Juratum Notarium) olvasta fel. 275

Next

/
Oldalképek
Tartalom