Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

220. Csáky István levele Nógrád vármegyéhez a zsoldosok és hajdúk zsoldjának biztosításáról (Miskolc, 1706. január 30.) - 221. II. Rákóczi Ferenc nyílt rendelete, amelyben kéri Nógrád vármegye véleményét is a nagyszombati béketárgyalásról (Miskolc, 1706. február 5.)

NML XIV-3. C-5/6. 107. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Losoncra (Losoncz) küldték. Közgyűlés előtt 1706. január 11-én, ahol az esküdt jegyző (per juratum nota­rium) olvasta fel. 220. Csáky István levele Nógrád vármegyéhez a zsoldosok és hajdúk zsoldjának biztosításáról (Miskolc, 1706. január 30.) II. Rákóczi Ferenc* (méltóságos fejedelem) az előző év nyarán olyan parancsot adott ki, hogy a vármegyék zsoldosainak és hajdúinak zsoldját az ország pénztárából fizessék ki, amit a vármegyék pénzben vagy természetben telje­sítsenek. Gróf Csáky István Miskolcon (Miskolcz) kelt levelében figyelmezte­ti Nógrád vármegyét, hogy a következő levele alkalmával hiánytalanul tel­jesítse a fizetéseket. A hazai állapotok miatt a hajdúk és zsoldosok fizetését ne pénzben, hanem természetben adják. Ha a vármegye mégis pénzben sze­retne fizetni, akkor a vármegye területén a pénzért zabot fognak venni. NML XIV-3. C-5/6. 108. Magyar és latin nyelvű irat. Részlegesen közli: Schneider, 1976. 27. Közgyűlés előtt Nagy Iván másolata szerint 1706. február 16-án, valójában pedig február 18-án, amikor az esküdt jegyző {per juratum notarium) olvasta fel. 221. II. Rákóczi Ferenc nyílt rendelete, amelyben kéri Nógrád vármegye véleményét is a nagyszombati béketárgyalásról (Miskolc, 1706. február 5.) II. Rákóczi Ferenc* a szabadságért szövetkezett rendek vezérlő fejedelme (Nos franciscus II. Dei gratia princeps Rákóczy, pro libertate confederatorum regni hungariae statuum, et ordinum dux, et senatus /:ect:/; F. P. Rákóczy) nyílt rende­letét az egyházi és világi méltóságoknak, a vármegyéknek, a szabad királyi városoknak, a Magyar Királyság szövetkezett rendjeinek (universis, et singu­lis tarn ecclesiasticae, quam secularís dignitatis personis, comitatibus, item liberis cívítatibus, omnibus denique statuum, et ordinum regni Hungáriáé confederato­rum) adta ki. A szécsényi országgyűlés* (confoederált statusok szécsényí gyüle­kezetünkben) 4. törvénycikkelye felhatalmazta a fejedelmet arra, hogy tár­gyaljon a császáriakkal (austriai ház), ha a saját követei révén vagy angliai, hollandiai, esetleg más közvetítők (medíatiója) által béketárgyalást (békesség­nek traktája) kezdeményez. Az angliai és hollandiai közvetítők béketárgyalá­sokat kezdeményeztek, ami miatt a fejedelem elküldte Nagyszombatra (NagySzombatban) teljhatalmú megbízottját gróf Székesi (Székessi) Bercsényi 174

Next

/
Oldalképek
Tartalom