Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)
222. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez a limitációról és a réz-, ezüst- és aranypénzek árfolyamáról (Miskolc, 1706. február 6.)
Miklós főgenerálissal (méltóságos fö generalis). A kiküldött hadbiztos (deputalt commíssarius) négy hónapig tárgyalt, de a császáriak II. András* (dicsőséges András) király ellenállási záradékának helyreállítása helyett csak általánosságban említette a törvényeket, ezért félő, hogy a határozatát a pozsonyi országgyűlésig* {posoni díetara) halasztja az örökös királyság (haeredítarium domíniumot) bevezetése érdekében. A tárgyalásokat folytatják, hogy a békekötésre való készségüket láthassák a külföldiek is, de a fejedelem kéri a szövetkezett rendek véleményét erről a kérdésről, így Nógrád vármegye véleményét is. A Miskolcon (ín oppido Miskolcz) kelt levelet Sennyey (Sennyei) István és Olasz Ferenc is aláírta. NML XIV-3. C-5/6.119-120. Magyar és latin nyelvű irat. Közgyűlés előtt 1706. március 8-án, ahol Kántor István esküdt jegyző (per Stephanum Kantor juratum ejusdem cottus notarium) olvasta fel. 222. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez a limitációról és a réz-, ezüst- és aranypénzek árfolyamáról (Miskolc, 1706. február 6.) A hadsereg (vitézlő Rendektűi) és a polgári lakosság (confaederált országbeliektűi) gyakorta panaszkodik amiatt, hogy a szükséges árucikkeket csak nagyon drágán, a szabott árnak legalább dupláján tudják megvásárolni, holott azok az országban megtalálhatóak, s nincs szükség arra, hogy külföldről hozzák be, így a mesteremberek és a kereskedők nem mentegetőzhetnek a rézpénzzel. II. Rákóczi Ferenc* (F. P. Rákóczy) utasítja a vármegyét a területén lévő szabad királyi városokat (szabad városokat) is beleértve, hogy saját hatáskörében haladéktalanul limitálja a bel- és külföldi árucikkeket az 1659. évi 71. törvénycikkely értelmében, s azt hirdesse ki. A limitációkat küldjék el a kerületi hadbiztosoknak (districtualis commissariusok). A szenátus (senatus) egyetértésével az új rénes forintokon kívül kisebb címletű ezüstpénzeket is vernek, ezért amennyivel több ezüstpénzt fognak készíteni, annyival kevesebb rézpénzt állítanak elő. A rézpénz árfolyama azonos lesz az ezüstpénzével. A rézpénzt tekintsék jó pénznek, fogadják el az adósság kifizetésére, zálogvisszaváltásra. Egy aranypénz pedig ötödfél rénes forintot érjen. A szenátus miskolci tanácskozásából (In oppido Miskolcz. Ex Senatus Consilió) kelt levelet Sennyey István és Olasz Ferenc is aláírta. NML XIV-3. C-5/6.109-110. Magyar és latin nyelvű irat. Közgyűlés előtt 1706. március 8-án, ahol Kántor István vármegyei jegyző (per Stephanum Kántor praefati inclyti cottus neogradiensís Notarium) olvasta fel. 175