A társadalomtörténet-írás helyzete hazánkban. Ipar és társadalom a 18-20. században - A Hajnal István Kör- Társadalomtörténeti Egyesület 10., jubileumi konferenciájának előadásai. Salgótarján, 1996. augusztus 22-23. - Rendi társadalom, polgári társadalom 10. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 41. (Salgótarján-Budapest, 2003)

Iparostársadalom az iparosítás előtt - Faragó Tamás: Céhek és kézművesek Magyarországon a 17–19. században a számok tükrében

98 Ipar és társadalom Faragó Tamás lezhető, hogy ekkorra az egész kézművességben dolgozó legény- és inaslétszám elérte a mesterek számát (vagyis a segéderők száma a korábbi, kizárólag a váro­sokra jellemző 0,9 fő körüli színvonalra emelkedhetett). A fenti adatok - különösen a vidék esetében - igen dinamikus létszámbeli nö­vekedést jelentenek a 18-19. század folyamán. Kérdés, hogy honnan toborozta a kézművesség utánpótlását, melyek voltak létszámbeli növekedésének forrásai. A legkézenfekvőbb a bevándorlás feltételezése. Heckenast Gusztáv (1994) becslése szerint a korábban a török megszállás alatt álló területeken található kézműves­mesterek több, mint fele idegen származású bevándorló volt (elsősorban a Habs­burg Birodalom nyugati tartományaiból érkeztek). Egy 1785-ben készült jelentés szerint azonban a bevándorlók aránya ennél alacsonyabb: a leginkább célterület­nek tekinthető dél-dunántúli mezővárosok kézműveseinek csak kb. negyedrésze volt külföldi eredetű. 42 Természetesen tudjuk, hogy az iparosok származása ipar­ágak szerint erőteljes eltéréseket mutathat 43 és bizonyára a sajátos magyar mester­ségek esetében (tímár, csizmadia, szűcs) éppúgy, mint az alapvető helyiipari tevékenységet folytatók között, melyek szinte minden településen megtalálhatók (kovács, mészáros) az idegen származásúak aránya még alacsonyabb lehetett. Ugyanakkor az 1770-es évek végén az ácsok háromnegyede, a kőművesek kéthar­mada külföldről származott. 44 Dunántúli adataink (Melléklet 17. táblázat) min­denesetre lényegesen alacsonyabb értékeket - többnyire 20-30 százalékos arányú idegen születésűt - mutatnak és ugyancsak alacsonyabb nyugatról jövő bevándor­lás feltételezhető az 1788. évi idegenek jegyzékében szereplő kézműveslegények adatai alapján. 45 A Baranya megyei molnárok adatai (Melléklet 18. táblázat) in­kább azt sugallják, hogy számottevő lehetett a kézművesség „szabálytalan" gyara­podása: a családon belüli szakmaelsajátítás, a vándorlás és a szokásos több éves tanulási folyamat megkerülése, amit - különösen vidéken és az ország keleti felé­ben - a céhek szakmai ellenőrzésének korlátozott mértéke minden valószínűség szerint lehetővé is tett. Alighanem ez állhat a hátterében azoknak a rendeleteknek is, amelyek az 1760-as évektől kezdve egyrészt a vándormozgalmakat kívánják megregulázni, másrészt a mesterségtanulás lehetőségét bővítik, ellenőrzését erő­sítik az 1780-as évektől kezdődően (vö. az 1. függelékkel). Az más kérdés, hogy a magyarországi lakosságon belül a német eredetűek valószínűleg gyakrabban vá­lasztották az ipar felé történő foglalkozásváltást, mint a többi etnokulturális cso­42 BÁCSKAI V. 1975.; TABA 1.1976. 43 T. MÉREY K. 1995.; REININGHAUS, W. 1988. 44 FARAGÓT. 1998. 45 FARAGÓT. 1998.

Next

/
Oldalképek
Tartalom