A társadalomtörténet-írás helyzete hazánkban. Ipar és társadalom a 18-20. században - A Hajnal István Kör- Társadalomtörténeti Egyesület 10., jubileumi konferenciájának előadásai. Salgótarján, 1996. augusztus 22-23. - Rendi társadalom, polgári társadalom 10. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 41. (Salgótarján-Budapest, 2003)

Iparostársadalom az iparosítás előtt - Faragó Tamás: Céhek és kézművesek Magyarországon a 17–19. században a számok tükrében

Céhek és kézművesek 99 port. Ennek lehetőségét erősítette egyrészt a céhrendszerben, a kézműipar szakmai kultúrájában meghonosodott német befolyás, a gyakori német nyelvhasz­nálat, másrészt a német lakosság mobilitást elősegítő családi-örökösödési straté­giái. 46 Ily módon a kézművesség bevándorló, „idegen" jellege a kortárs külső szemlélőnek még a 19. század végén is gyakorta szembetűnő lehetett. Megállapításainkat végül hadd illusztráljuk egy helyi példával, az ország kele­ti felén fekvő Nyíregyháza kézműiparának 19. század eleji állapotával (Melléklet 19. táblázat). E városban egy 1816-ban készült összeírás szerint mindössze 10 céh működik, közülük a többség, hat szervezet létszáma haladja meg a 10 főt (ebből azonban egyikük 14 tagja öt mesterség között oszlik meg). Bár az összeírt meste­rek kereken 14 százaléka céhen kívüli, utóbbiak háromnegyede is céhes képzés­ben vett részt (remekelt) és többségük legényt és inast is tart, holott a városvezetés nem tud arról, hogy szervezetten kapcsolódnának valamilyen céhhez. A céhese­dés egyébként korábbi megállapításainkkal egybevágó jellegzetes szakmák kö­zötti eltéréseket mutat. Míg a csizmadiák, vargák, kalaposok, kovácsok teljes mértékben céhesedtek, addig a szabók, a szíjgyártók és kötélverők, a kerékgyár­tók valamint az építőipari mesterségek csak részben, a molnárok és mészárosok pedig céhszervezet nélkül működnek. Ugyanakkor a csizmadiák 15 százaléka csak formálisan céhtag, mesterségét ténylegesen nem műveli. 5. Összefoglalás Vizsgálatunk eredményét az alábbiakban foglalhatjuk össze. Az áttekintett, ren­delkezésünkre álló, céhekről szóló statisztikai adatok különösen a mai országterü­leteken kívül eső peremvidékek vonatkozásában gyakran igen hiányosak. Ugyan­csak alig van adatunk a keletkezésen túlmenően a céhek működéséről, átalakulá­sáról, esetleges megszűnéséről. A kvantitatív elemzések nem ritkán a céhtörténeti irodalom megcsontosodott tételeivel ellentétes eredményekre vezetnek. Elemzé­sünk kimutatta, hogy a céh, a kézművesség és az iparfejlődés a 18-19. században összefüggő, de nem azonos jelenségek. A három jelenség között az ország nyugati felében szorosabb, keleten lazább a kapcsolat. Mindebben jelentős, de nem egye­düli szerepe van a magyarországi iparfejlődést érő közvetett és - a bevándorolt né­pességen keresztül gyakorolt - közvetlen német-osztrák kulturális és gazdasági hatásnak. 46 FARAGÓT. 1985.

Next

/
Oldalképek
Tartalom