A társadalomtörténet-írás helyzete hazánkban. Ipar és társadalom a 18-20. században - A Hajnal István Kör- Társadalomtörténeti Egyesület 10., jubileumi konferenciájának előadásai. Salgótarján, 1996. augusztus 22-23. - Rendi társadalom, polgári társadalom 10. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 41. (Salgótarján-Budapest, 2003)

Munka és munkaerő egy iparosodó társadalomban - Bódy Zsombor: A magántisztviselő réteg kialakulása Magyarországon 1890–1930

A magántisztviselő réteg kialakulása Magyarországon 1890-1930 209 A szociáldemokrata szervezet fellépése azonban sokat változott idővel. 1910 körűire elhagyták az állandó ideológiai hivatkozásokat, a szociáldemokrata párt­zsargont, és sikerült több különböző kisebb szakmai szervezet bevonásával egy magát radikális magánalkalmazott mozgalomként megjelölő irányvonalat kiala­kítaniuk. A szociáldemokraták és a középosztályi szervezetek erejének alakulása a Ferenc József Kereskedelmi Kórház választásain mérhető le. Ez az intézmény, amelynek eredete az 1840-es évekig nyúlt vissza, és amelyből később a MABI, a Magántiszt­viselők Biztosító Intézete jött létre ekkoriban egy államilag elismert önkéntes be­tegbiztosító volt. Vezetőségének megválasztása a középosztályi és a szociáldemok­rata szervezetek ismétlődő választási küzdelmét hozták. Ezeket az 1900-as években még a középosztályi szervezetek nyerték. A szociáldemokrata szervezetek új irány­vonala, a főnöki szervezetektől való függetlenség nyújtotta tágabb mozgástér, na­gyobb propagandalehetőségek azonban idővel meghozták a maguk gyümölcsét. Közvetlenül az I. világháború előtt már a szociáldemokratáké volt a legnagyobb magántisztviselő és kereskedelmi alkalmazott tábor, és 1913 novemberében végre megnyerték a Ferenc József Kereskedelmi Kórház választásait is. Tartalmi szempontból is egyértelműek a szociáldemokrata és a középosztályi szervezetek célkitűzésének eltérései. A középosztályi szervezetek amennyire le­hetett, a középosztálynak megfelelő elbánást akartak elérni a magántisztviselők számára, illetve önállóságuk intézményjogi garanciáit igyekeztek kiépíteni. A szociáldemokrata szervezetek viszont elsősorban bázist szerettek volna létrehozni a szociáldemokrácia számára a magántisztviselők között, és a lehető legtöbb - in­tézményi, jogi, tudati - szempontból a munkássághoz közelíteni őket. Az intézményi folyamatok a középosztályi szervezetek szándékainak irányába halad­tak. Utóbbiak meg tudták védeni a Ferenc József Kórház önállóságát- részben ép­pen a szociáldemokratákkal szemben - 1906-ban, amikor az ipari és kereskedelmi alkalmazottak betegség és baleset esetére való biztosításáról szóló törvényterve­zet azt az egységes kerületi betegsegélyező pénztárak rendszerébe akarta beillesz­teni, más hasonló már meglévő intézményekkel együtt. Ugyanígy sikerrel jártak a középosztálynak megfelelő elbánás elérésében a végrehajtási törvény módosítása kapcsán. Ekkor a tervezet a köztisztviselők létminimumhoz szükséges le nem fog­lalható jövedelmét 2000 Koronában jelölte meg, míg a magántisztviselőknél csak 1200 Koronában. A középosztályi szervezetek ebben az esetben el tudták érni, hogy a magántisztviselőket a köztisztviselőkkel azonos elbánásban részesítsék (1908: XLI. te. 11. §). Az 1913-as választójogi törvénnyel a magántisztviselők, mint ilyenek - bár a törvény még mindig külön kezelte a nyilvános számadásra kötelezett vállalatok és a magáncégek tisztviselőit - választójogot kaptak (1913:

Next

/
Oldalképek
Tartalom