A társadalomtörténet-írás helyzete hazánkban. Ipar és társadalom a 18-20. században - A Hajnal István Kör- Társadalomtörténeti Egyesület 10., jubileumi konferenciájának előadásai. Salgótarján, 1996. augusztus 22-23. - Rendi társadalom, polgári társadalom 10. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 41. (Salgótarján-Budapest, 2003)

A társadalomtörténet-írás helyzete hazánkban - Kövér György: Milyenek vagyunk? A Hajnal István Kör–Társadalomtörténeti Egyesület – tíz év múltán

Milyenek vagyunk? 13 folyamat sikkad el? (Már ha van, pontosabban volt egyáltalán valami egész, és nem pusztán mi konstruáljuk valamiféle totalitássá!) Vagy éppenséggel a törté­nettudománynak kellene a koordináló szerepét magára vállalnia? Ne firtassuk, hogy a kétségtelenül nagyreményű historikus céh művelői képesek voltak-e, avagy lesznek-e valaha az előbbit (ti. az elsikkadást) beismerni, vagy az utóbbit (ti. a módszertani integráló szerepet) eljátszani (miközben a társadalomtudo­mányok egymás között kooperálva egyre kevésbé látszanak erre alkalmasnak). Érjük be annak megállapításával, hogy ebből a hiányból fakadt a totális történe­lem eszméje (újabban a világméretű összefüggések divatjajegyében, más érte­lemben globális történelemről is szokás beszélni). Ezt a hatvanas években meg­erősítette az az illúzió, hogy úgy tűnt, legalább a társadalomtudományok bizonyos csoportjai alapjában azonos irányban menetelnek, már ami a tudományos instrumentárium egységesítését illeti. Természetesen a társadalomtörténet fenti változatai sem időben, sem tartalom­ban nem különültek el ilyen élesen, s közöttük számtalan átmenet, átfedés alakul­hatott és alakult is ki. Nincs mód a gyakran tárgyalt francia, ill. német fejlődés útjainak különbözőségébe belemerülni. Az, hogy sosem volt egységes a nyu­gat-európai tudomány útja - mind intellektuális, mind intézményi szempontból eléggé magától értetődő. 6 Figyelemre méltó sajátosság, hogy míg francia viszony­latban 1947, az (akkor még) École Pratique des Hautes Études „hatodik szekciójá­nak" megalakulása óta az Annales szellemében szervezett társadalomtudományos történetírás szinte intézményes hegemóniát vívott ki magának, addig Németország­ban a gazdaság- és társadalomtörténeti tanszékek régebbről fennálló rendszerétől és a hivatalos történetírástól inkább munkaközösségek, folyóiratok (Geschichte und Gesellschaß 1975) köré szerveződve próbálta magát függetleníteni az új, kritikai társadalomtörténet. Az „Oxbridge"-i college-ok által dominált Angliában viszont az első társadalomtörténeti professzori kinevezésre csak 1967-ben került sor (Harald Perkin személyében épp Lancasterben, az újonnan alapított egyetemek egyikén), de intézményesen a társadalomtörténet tulajdonképpen sohasem oldó­dott el a gazdaságtörténet szervezeti kereteitől. Hogy a „nemzeti kontextus" ezen különbségeinek milyen institucionális mozzanatok állnak a hátterében (például hogy mi a „jelentése" egy tanszéknek itt és amott), az egy ilyen jubiláris visszapil­lantás keretében természetesen nem vizsgálható, de legalább egy utalás erejéig mégsem maradhat említetlenül. (Mellesleg, mivel nem valószínű, hogy a francia példa meghonosítására halvány esélyünk is lehetne mostanában, véleményem szerint a német és angol mintára érdemes inkább figyelmünket fordítanunk.) 6 RITTER, G. 1991. ill. BOURDIEU, P. 1996.

Next

/
Oldalképek
Tartalom