Komjáthy Miklós: Az osztrák-magyar monarchia közös minisztertanácsa (kormányzattörténeti és irattani vázlat) (Budapest, 1966)

A közös minisztertanács a világháború korában irattani és forrástani megjegyzések - XVIII. Néhány irattani és forráskritikai megjegyzés

raezni, hogy összefoglalásom a kormányzattörtenelem egy fejezeté­nek igényével lephetne fel. A másik ok, hogy a történettud'ománv általánosan észlelhető fejlődésével szemben, mind a polgári, mind a marxista történetírás a segédtudományok terén lényegében évtizedes módszereket alkalmaz ma is. Vakiüerősó-; lenne azt mon­danom, hogy uj módszerekkel kísérletezem. Tan Imanyomat legfel­jebb ilyen módszerek irányában való tapogatózásnak merném nevezni. Mindenesetre élénken érzem annak szükségét, hogy segédtudományi kutatásainkban fokozottabban érvényesítsünk társadalomtörténeti szempontokat. Történelmi segédtudományaink megújulása, amint er­re könyvismertetéseimben is ismételten utaltam, csak ezen az uton érhető el. Tudom, hogy a közös minisztertanáos történetével s a közös minisztertanácsi jegyzőkönyvekkel kapcsolatos fejtegetése­im igen-igen szerény tapogatózás ebben az irányban. Éppen ezért "elhárító mozdu.tat"-nak tünő megjegyzéseim nem a segédtudományi szint igénytelenségére kívántak utalni, hanem arra, hogy a tör­ténelmi segédtudományok társadalomtörténelmi nézőpontú megújulását valló felfogásomhoz képest valóban igénytelen kezdeménynek lehet csak tekinteni a közös minisztertanács működését sajátos módon vizsgáló bevezetésemet. - Egyébként e helyen is hadd mondjak kö­szönetet Vörös Károly kedves kollégájimaK ás barátomnak, akivel dolgozatomnak ezekben a sorokban kifejtett problémáit szádomra gyümölcsöző módon, nem egyszer átbeszélhettem. 173. Előző jegyzetemben igyekeztem közelebbről meghatározni tanulmá­nyomnak sajátos, társadalomtörténelmi szempontból kísérletező jellegét. Dolgozatomnak ebből a sajátosságából következii.1, hogy komprimált, néha köznasználat.1 értelmüktől eltérő fogalmakkal vagyok kénytelen élni, amelyeknek tartalmát esetről-esetre kell meghatároznom. A tudatcs, politikai cselekvések fogalmával szem­ben például a szokásosság fogalmát a szó legköznapibb érceimében használom, legtöbbször bizonyos hivatali gyakorlatot értek ezen, amely törvényes rendelkezések hiján szabja meg az ügyintézés formáit és módozatait. A technika szót .is, legalább részben, szükségfogalomként alkalmazom. Közelebbi értelmét meghatározó jelző nélkül a termelő ero'knetc leggyorsabban változó, legmozgé­konyabb részét jelölő fogalomként,szűkebb értelemben pedig, meg­felelő jelzővel, az ügyintézési módok, formák összefoglaló fogal­maként /ügyintézési technika/. 179o Az elkülönített jelző természetesen, csupán formai, ;;.íódsz«riani elkülönítést kivan jelenteni, ami a technikacörténeti vizsgáló­dások megkönnyítését szolgálja. 180. A modern technikának az ügyintézésre gyakorolt nagy befolyásá­ról, különösképpen arról, hogy a híradást echnika legmodernebb eszközeinek alkalmazása az események száguldó menetét rendkívü­li körülmények között, amilyenek az első világháborús viszonyok is voltak, közvetlenül is kitéríthette eredeti irányukból, "A bresztlitovszki béketárgyalások anyaga a bécsi Staatsarchivban"

Next

/
Oldalképek
Tartalom