Németh Péter (szerk.): Ipari üzemtörténet. (Honismereti kutatások Szabolcs-Szatmárban 7. Jósa András Múzeum Kiadványai 14. Nyíregyháza, 1979)

Puskás Edit a nyíregyházi Krúdy Gimn. tanulója: A Nyíregyházi Dohányfermentáló története megalakulásától napjainkig /1977. évi megyei pályázat/

PUSKÁS EDIT : A NYÍREGYHÁZI DOHÁNYi ERMENTÁLÓ TÖRTÉNETE MEGALAKULÁSÁTÓL NAPJAINKIG ELŐSZÓ A tiszántúli dohánytermelésnek,a termelt dohány fer­mentálásának központja vállalatunk, amelyet az 1951. évi július hé 1-én kelt alapító levél avatott vállalattá. A háború befejezése után a tiszántúli dohánytermelés és fermentálás semminemű eszközzel, felszereléssel nem rendelkezett, arrely a termelőmunka megindításához szüksé­ges volt. Nem voltak száritópajták, száritótornyaink, fermentáld berendezéseink, raktárhelyiségeink. A második világháború mindent elpusztított. A felszabadulással együtt eljutott hozzánk a Szovjet műszaki és tudományos segítség. A romok helyén felépült a mai Nyíregyházi Dohányfermentáló Gyár, amely világszínvo­nalnak megfelelő minőségű fermentált dohányt állit elő. A szocialista nagyüzemi mezőgazdaságokben uj dohány­fajtákat termelünk speciális dohánymüvelő gépekkel, a megtermelt dohányt korszerű szárítóberendezésekkel szárít­ják,és alapvető célkitűzés a nehéz fizikai munka megszün­tetése, termelékenység növelése. Nagy utat tett meg a vállalat az elmúlt negyedszá­zadban.A jubileumi ünnep évében idézni kell §Wt e súlyos nehéz, gondterhelt idők emlékét, hogy felmérhessük a 25 év munkájának eredményeit. A Nyíregyházi Dohányfermentáló Vállalat fizikai, mű­szaki, adminisztratív dolgozói, a kollektíva, a jól vég­zett munka öntudatával tekinthet vissza az elmúlt időkre és eret meríthet az elkövetkező évek ujabb feladatainak sikeres teljesítéséhez.

Next

/
Oldalképek
Tartalom