Németh Péter (szerk.): Ipari üzemtörténet. (Honismereti kutatások Szabolcs-Szatmárban 7. Jósa András Múzeum Kiadványai 14. Nyíregyháza, 1979)
Kovács Ágnes gimn. tanuló, Nyírbátor: Adatok a nyírbátori "Boni" gyár történetének megírásához /1978. évi megyei pályázat/
KOVÁCS ÁGNES: ADATOK A NYÍRBÁTORI "3ÓNI" GYÁR TÖRTÉNETÉNEK MEGÍRÁSÁHOZ A gyárat 1855. évben alapították, alapító tulajdonos MANDEL EDUÁRD volt. /1975. évben ünnepelték meg a gyár alapitáaának 120. évfordulóját./ A "BONI" elnevezését a Károlyi gróf alkalmazottainak szolgáltatásként kiosztott úgynevezett "bónifikált" földekről /"BÓNI"dombokról/ kapta,mely földterületeket gyártelepnek Mandel Eduárd alapító tulajdonos megvásárolt. * A gyártelep mezőgazdasági jellegű vállalkozás volt, mely 120-150 fő össz gyári dolgozóval: szeszgyárral, vámmalommal, sörgyárral indult. A sörgyártást beindítása után rövid időn belül befejezték, mivel elegendő vízmennyiség a gyártáshoz nem állt rendelkezésre. A "BONI"' magáncég megalakulása után, rövid időn belül családi részvénytársasággá alakult,"BONI" Gyártelepéé Mezőgazdasági Részvénytársaság" cégbélyegzéssel. Később a környék, de főképpen a megye előkelőségei közül sokat meghívtak igazgatósági tagnak, akik ezen tagságért a gyár nyereségéből osztalékot kaptak, igy pl.: Igazgatási tag volt Kállai Miklós volt miniszterelnök, korábban Szabolcs megye főispánja és hasonló magas állami tisztséget viselők. Még a mult század nyolcvanas éveiben tovább bővült a gyár. Mandel Eduárd alapitó, a részvények többeégét a csalód birtokában megtartotta és igy utóda fia Mandel Dezső lett a vezérigazgató. Működése alatt már 1926-ban a veje 2 Knap Károly igazgató is tevékenykedni kezdett.