Németh Péter (szerk.): Ipari üzemtörténet. (Honismereti kutatások Szabolcs-Szatmárban 7. Jósa András Múzeum Kiadványai 14. Nyíregyháza, 1979)
Puskás Edit a nyíregyházi Krúdy Gimn. tanulója: A Nyíregyházi Dohányfermentáló története megalakulásától napjainkig /1977. évi megyei pályázat/
46000' MOOmo lifo ««• A Szabolcs megyei termények rangsorolásában első helyet foglalta el akkoriban a rozs, a másodikat a kukorica, harmadikat a buza és negyediket a dohány. A dohány átlagtermése ha-ként 10,45 - 12,15 q. A termelt dohányfajta: Debreceni, Tiszai és Kapa 3./ A II. világháború és a dohánytermelés újjászervezése Az 1944» évi bombatámadások során a dohánybeválté telep épületei megsemmisültek, a fermentálógép i alyosan megrongálódott, használhatatlanná vált. ^ 1945-ben a felszabadulás után jelentős feladatot jelentett a dohánytermelés országos újjászervezése.Az elsőrendű élelmezési szükségleteket kielégítő növények termelése vált központi feladattá. A dohánytermelés erősen lecsökkent. 1945. év végén rendelet jelent meg a kötelező dohánytermelésről. 1346-bar. ezúton sikerült a belföldi szükségleteket biztosítani, 1948-ban mintegy 38 ezer kisbirtokos termelt dohányt. A dohánytermelés helyreállításában a legnagyobb dot a termés megezáritása okozta, miután a háború slatt igen sok dohányszáritó pajts elpusztult.