Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön (Az Arany János Múzeum Közleményei 11. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagykőrös, 2008)

ANYAGI JAVAK VÁNDORLÁSA, KERESKEDELEM - FODOR ISTVÁN: Prémkereskedelem, művészet, hitvilág (Kereskedelem és hatása őseink korában)

A későbbi vizsgálatok egyértelműen igazolták, hogy a keleti ezüstök Urál-vi­déki elterjedésének legfőbb okát a helyi lakosság hitvilágában lelhetjük fel. V. N. Csernyecov, az obi-ugorok (vogulok és osztjákok) nyelvének, ősi történetének és hitvilágának meghatározó jelentőségű kutatója alapvető jelentőségű tanulmányt szentelt a „keleti ezüstök" Ob-vidéki elterjedésének. 65 E dolgozatban számos pél­dával igazolja, hogy az Iránból, Közép-Ázsiából és Bizáncból származó ezüst edények nem véletlenül kerültek e messzi északi területekre. Ennek legfőbb oka az volt, hogy igen jelentős szerepet játszottak az itt élő vogulok és osztjákok hit­életében. Néprajzi és történeti forrásokat sorakoztat fel, amelyek egyértelműen igazolják, hogy az obi-ugor szent ligeteikben kaptak szerepet egykoron az ezüst­ből készült edények. Hivatkozik egy XVI. századi forrásra, amelyik arról tudósít, hogy a szent ligetben az egyik fa ágaira két ezüst edényt akasztottak, s az egyik a Napot, a másik a Holdat személyesítette meg. 66 Az edények, mint szoláris jel­képek, általában a vogul mitológia egyik legfontosabb istensége, Mir susne xum alakjával kerültek összefüggésbe. A „Világügyelő férfi", a főisten Numi Torem és Kaltes istenasszony legkisebb fia, aki lovon járja be a világot, rendet tesz az élők ügyes-bajos dolgaiban. 67 Az ezüstből s általában fémből (de csak fehér fémből) ké­szült edények az áldozati szertartásokon is szerepet kapnak. Sok helyen ugyanis az áldozati állatok húsát nem volt szabad faedényből, csak fémedényből fogyasz­tani, ilyeneket pedig az obi-ugorok sohasem állítottak elő. 68 A náluk forgalomban lévő bronztükrök és korong alakú lemezek sokszor ugyanazt a szerepet töltötték be, mint az ezüst edények. Vadászkéseikkel ezek felületére ugyanolyan alakokat, jeleneteket karcoltak, mint az edényekre. Végezetül Csernyecov arra a következte­tésre jut, amit részleteiben csak jóval később igazolt be a kutatás: az élelmes arab kereskedők a szaszanída birodalom széthullása után összevásárolták a muszlim hit követői számára kevés művészi értéket képviselő edényeke, s északon prém­re cserélték azokat. 69 A XVIII-XIX. századra vonatkozó adatokat N. F. Pritkova gyűjtötte csokor­ba. 70 Az ezüst edények iránti kereslet még ekkor is tetten érhető az obi-ugoroknál. Csakhogy ebben az időben már orosz termékeket vásároltak. Az ezüst (és általá­ban a fehér fémből készült) edényeknek valóságos kultuszát jegyezték fel körük­ben az egykori utazók. A fehér fém szemükben a tisztaságot, a fényt, a napot, a tében még megjelent egy cikke. Nevét gyászkeret nélkül nyomtatták, mintha még élt volna. Ld. TAGILCEVA 1994; IGNATYEVA 2003. 65 CSERNYECOV 1947. 66 Uo. 123. 67 Vö. MIFOLOGIJA, 16-20, 89-91; VÉRTES 1990, 21-29. 68 CSERNYECOV 1947, 120. 69 Uo.125. 70 RITKOVA 1949.

Next

/
Oldalképek
Tartalom