Asztalos Tamás szerk.: Ötvenéve az aszódi Petőfi Sándor Múzeum (Múzeumi Füzetek 54. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Szentendre -Aszód, 2008)
Asztalos Tamás: Műemlékek, műemlékvédelem - A Petőfi Múzeum szerepe a Galga-völgy műemlékvédelmében, az énekek megőrzésében, új értékek teremtésében
dagógiai osztálytermet, az egykori alumneum emeleti szobáját (az alsót már korábban átadták), valamint az egykori rajzterem épületét, a mai Galériát. A tér ilyen mértékű megnövekedésével, azáltal, hogy a főépület kizárólag kiállítási tér lett, megoldhatóvá vált, hogy falai közt, ahol egykoron Petőfi is tanult, egy korszerű állandó kiállítást mutassanak be az évforduló kapcsán. Természetes igényként merült föl, az új kiállítás gondolatával párhuzamosan, a műemlék főépület és az átadott két épület, illetve épületrész helyreállításának igénye is. Az Országos Műemléki Felügyelőség szigorú előírásai mellett, ami elsősorban a homlokzat tatarozását érintette, az épület helyreállítását, a belső tér kiállítási térré történő átalakítását Dr. Asztalos István koordinálta, Szalay László, a PMMI műszaki vezetője szakmai felügyelete mellett. A kőműves munkákat Seprős István, a villanyszerelést Kelemen János, a festést Kmety László, a vasmunkákat Szabó Zoltán, Jónás István a víz- és csatorna szerelést, Kelemen Mihály pedig az asztalosmunkákat végezte. Ekkor kapcsolódott a Petőfi Múzeum a települési szennyvíz-hálózathoz, s ekkor helyezték el a hőtárolós villanykályhákat, amiből kettő a műemlék főépületben, kettő a Galériában mind a mai napig üzemel. A Nagyközségi Közös Tanács 1983. április 22-i határozatában átadta az egykori alumneum Szontágh-lépcső felőli szárnyában lévő utolsó lakást is a Petőfi Múzeum részére. Ekkor már csak egy lakó, az egykori mindenes Kecskeméti család élt az épületkomplexumban. Az új állandó kiállítás bemutatását, a fölújított épületek, valamint a múzeum körüli rendezett tér átadását a 25. évfordulón, 1983-ban, a Múzeumi Hónap keretén belül októberben tervezte Dr. Asztalos István. A megnyitásra azonban 1984. március 15-éig várni kellett. Ekkor, nemzeti ünnepünkön, a nagyközség hivatalos rendezvényeként nyílt meg a Petőfi Múzeum ma is látható „Galga mente"című II. állandó kiállítása. Tervünk volt, hogy a Múzeum alapításának 50. évfordulója előtt egy új tárlattal, a Petőfi Múzeum III. állandó kiállításával tisztelgünk. Ennek érdekében az új kiállítás tématervét évekkel ezelőtt megírtuk, azóta csiszoljuk. Hasonlóan a 25 éves jubileumhoz, tervünk volt a már régen esedékes műemléki rekonstrukció megvalósítása is. Ez különböző okok miatt elmaradt. A hévizgyörki Szent Márton-templom műemléki rekonstnAkciója 1944 decemberében a visszavonuló németek és a beözönlő szovjetek közti harcokban az „Öregtemplom" tornya belövést kapott, a leomló torony beszakította a templomhajó tetejét. A háborút követően az épület elemeinek nagy részét a helyiek széthordták. A templom az 1949-es műemlék lajstromban már romként szerepel.