Asztalos Tamás szerk.: Ötvenéve az aszódi Petőfi Sándor Múzeum (Múzeumi Füzetek 54. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Szentendre -Aszód, 2008)

Asztalos Tamás: Műemlékek, műemlékvédelem - A Petőfi Múzeum szerepe a Galga-völgy műemlékvédelmében, az énekek megőrzésében, új értékek teremtésében

dagógiai osztálytermet, az egykori alumneum emeleti szobáját (az alsót már korábban átadták), valamint az egykori rajzterem épületét, a mai Galériát. A tér ilyen mértékű megnövekedésével, azáltal, hogy a főépület kizárólag ki­állítási tér lett, megoldhatóvá vált, hogy falai közt, ahol egykoron Petőfi is ta­nult, egy korszerű állandó kiállítást mutassanak be az évforduló kapcsán. Természetes igényként merült föl, az új kiállítás gondolatával párhuzamosan, a műemlék főépület és az átadott két épület, illetve épületrész helyreállításá­nak igénye is. Az Országos Műemléki Felügyelőség szigorú előírásai mellett, ami elsősorban a homlokzat tatarozását érintette, az épület helyreállítását, a belső tér kiállítási térré történő átalakítását Dr. Asztalos István koordinálta, Szalay László, a PMMI műszaki vezetője szakmai felügyelete mellett. A kőmű­ves munkákat Seprős István, a villanyszerelést Kelemen János, a festést Kmety László, a vasmunkákat Szabó Zoltán, Jónás István a víz- és csatorna szerelést, Kelemen Mihály pedig az asztalosmunkákat végezte. Ekkor kap­csolódott a Petőfi Múzeum a települési szennyvíz-hálózathoz, s ekkor helyez­ték el a hőtárolós villanykályhákat, amiből kettő a műemlék főépületben, kettő a Galériában mind a mai napig üzemel. A Nagyközségi Közös Tanács 1983. április 22-i határozatában átadta az egykori alumneum Szontágh-lépcső felőli szárnyában lévő utolsó lakást is a Petőfi Múzeum részére. Ekkor már csak egy lakó, az egykori mindenes Kecs­keméti család élt az épületkomplexumban. Az új állandó kiállítás bemutatását, a fölújított épületek, valamint a múze­um körüli rendezett tér átadását a 25. évfordulón, 1983-ban, a Múzeumi Hó­nap keretén belül októberben tervezte Dr. Asztalos István. A megnyitásra azonban 1984. március 15-éig várni kellett. Ekkor, nemzeti ünnepünkön, a nagyközség hivatalos rendezvényeként nyílt meg a Petőfi Múzeum ma is lát­ható „Galga mente"című II. állandó kiállítása. Tervünk volt, hogy a Múzeum alapításának 50. évfordulója előtt egy új tár­lattal, a Petőfi Múzeum III. állandó kiállításával tisztelgünk. Ennek érdekében az új kiállítás tématervét évekkel ezelőtt megírtuk, azóta csiszoljuk. Hasonló­an a 25 éves jubileumhoz, tervünk volt a már régen esedékes műemléki re­konstrukció megvalósítása is. Ez különböző okok miatt elmaradt. A hévizgyörki Szent Márton-templom műemléki rekonstnAkciója 1944 decemberében a visszavonuló németek és a beözönlő szovjetek közti harcokban az „Öregtemplom" tornya belövést kapott, a leomló torony besza­kította a templomhajó tetejét. A háborút követően az épület elemeinek nagy részét a helyiek széthordták. A templom az 1949-es műemlék lajstromban már romként szerepel.

Next

/
Oldalképek
Tartalom