Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

I. Tanulmányok - Gyulai Éva: Kultusz és valóság - Rákóczi-relikviák egyházi gyűjteményekben. A felsővadászi Rákóczi-casula és a jezsuiták homonnai kollégiumának Escobar példánya

A homonnai-ungvári jezsuiták A 36x23 cm-es könyv kötése feltehetően egykorú, világos disznóbőr, vaknyomá­sos díszítéssel, amelynek külső vagy első keretében a 16-17. században szokásos ún. német palmettás mustra fut körben, a harmadik vagy belső keret szalagos-palmettás dísze azon­ban magyarországi műhelyre mutat, talán kassaira, igen kö­zel Homonnához (12. kép). A reneszánsz ízlésű kötés a 17. század közepén készülhetett, így a Lyonban megjelent köny­veket nem sokkal megjelené­sük után bekötötték, de nem a megjelenés helyén, hanem ott, ahol használatba vették őket. A kötéstábla közepének tükrébe feltehetően később, de szintén vaknyomással ún. superexlib­rist, vagyis tulajdonosi jelet he­lyeztek. 64 A tulajdonjegy a je­zsuiták jelvénye: ovális láng­nyelves keretben IHS-szigla, fölötte feszület két oldalán nappal és holddal, a feszület alatt három szög Krisztus kín­szenvedésének szimbóluma. A miskolci Mindszenti Plé­bánia példányának mind a szerzője, mind kötéstáblájába nyomott jelvénye a jezsuiták felé mutat, s a könyv posses­sori bejegyzései is igazolják, hogy egykor a jezsuiták tulaj­donában volt, a további bejegyzések pedig a könyv további „sorsára" is fényt vetnek. A könyv számos bejegyzése közül a legtöbbet a címlapon olvashatjuk (13. kép). Ezek közül az alábbiak tartoznak a kötet legkorábbi beírásai közé: Collcgy Homonnac / Soc(ictatis). JESU (áthúzva) [Adscriptus] Cat(alogo)] Lit(tcrac): A /N(umcro): 71 (áthúzva) 16 — Sé (áthúzva) 1643 64 A kötés meghatározásában Rozsondai Marianne nyújtott értékes segítséget, melyet ezúttal is köszönök. 24 12. kép A homonnai jezsuiták könyvének bőrkötése, 17. század közepe (Fotó: Kulcsár Géza)

Next

/
Oldalképek
Tartalom