Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

I. Tanulmányok - Gyulai Éva: Kultusz és valóság - Rákóczi-relikviák egyházi gyűjteményekben. A felsővadászi Rákóczi-casula és a jezsuiták homonnai kollégiumának Escobar példánya

A bejegyzések egyér­telműen igazolják, hogy a könyv eredetileg a homon­nai jezsuita kollégium (Col­legium Homonnae Societa­tis Jesu) tulajdonában volt. A következő bejegyzés a könyvtári katalogizálásra és tárolásra vonatkozik, a ka­talógusba felvett könyvet az „A" jelű polcon vagy téká­ban őrizték a 71. szám alatt (kérdés, hogy 71 fólió mé­retű könyv hogyan fért el egy korabeli könyvtartó­ban). 65 Csak további köte­tek összehasonlító vizsgá­latával lehet majd eldön­teni, hogy még a homonnai, vagy már az ungvári könyvtár rendszeréről van szó. A két további évszám közül az 1656-os minden bizonnyal a könyvtári lel­tározáshoz tartozik, hiszen ugyanúgy áthúzták, mint a homonnai kollégiumot és könyvtári jeleket. Az 1642­ben megjelent első két kötet talán még 1643-ban került Homonnára (az 1643-as dátum a kötés időpontját is jelölheti), s 1656-ban bi­zonyosan leltári példány volt, kérdés, hogy hol, még Homonnán, vagy már Ungváron, ahová a homon­nai kollégium átköltözött. Escobar y Mendoza köteteit ugyanis 1707-ben már az ungvári jezsuiták könyvtárában találjuk. A Magyarországról a szerencsi országgyűlés vég­zése értelmében kiűzött (idegen) jezsuiták ungvári kollégiumában ugyanis 1707. február 20­án a fejedelem parancsára összeírták a kénytelen-kelletlen távozó jezsuiták több mint ezer kötetet számláló könyvtárát. 66 13. kép A könyv címlapja (Fotó: Kulcsár Géza) 65 Monok Istvánnak köszönöm, hogy segített a könyvtári jelzések feloldásában. 66 MOL UeC 107/52. Közli: Magyarországi jezsuita könyvtárak 1711-ig. 1990. 247-272. pp.

Next

/
Oldalképek
Tartalom