Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

I. Tanulmányok - Gyulai Éva: Kultusz és valóság - Rákóczi-relikviák egyházi gyűjteményekben. A felsővadászi Rákóczi-casula és a jezsuiták homonnai kollégiumának Escobar példánya

A felirat A felsővadászi casulát azonban több köti Rákóczi fejedelemhez, mint a szóbeli hagyomány, hiszen vászonból készült bélésére barnára színeződött, feltehetően tussal készült latin nyelvű feliratot festettek, melyet már a millenáris vármegye-monográfia is közölt (7. kép). 13 A felirat azonban nemhogy megkönnyítené, hanem még nehezíti is a tár­gya azonosítását, hiszen a latin szöveg hiányosságával, rejtélyességével (esetleges hibáival) csak fokozza a miseruha körüli zavart: 7. kép A casula bélésének felirata (Fotó: Kulcsár Géza) A PRINCIPE FRANCISCO RÁKÓTZY DE FELSŐ VADÁSZ Principe Sacri Imperii Romani 1 7 0 7. conjuge Carolinae Amaliae natae Principissae Hassiae Valfridis — induto ab illo — mortuus in Rodostó f M. NYÁRI 13 A casula... belsején a következő felírással, mely azonban későbbi eredetű, mint azt a fejedelem halálára vonatkozó utolsó sor mutatja. „A Principe Francisco Rákóczy de Felső-Vadász. Principe Sacri Romani Imperii Romani 1707. Conjuge Carolinae Amaliae natae Principissae Hassiae Valfridis - induto ab illo - mortuus in Rodostó. " Abaúj-Torna és Kassa 1896. 299. pp.

Next

/
Oldalképek
Tartalom