Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 4. (Budapest, 2004)
II. Módszertan - Műhely - Közlemények - Veres Gábor: Turisztikai fejlesztések történelmi környezetben (Látogatóbarát beruházások az egri Dobó István Vármúzeumban)
3. kép Az 1550-ben Zay i-'erenc várkapitány által öntetet! ágyú másolata. A nagy kaliberű, 16. századi ágyúk teljes talpszcrkezettel való bemutatására Magyarországon alig volt példa, a meglévő ágyúinknak eddig mi is csak a csövét tudtuk, rönkre helyezve, kiállítani. A fejlesztés eredményeként a négy nagy ágyú is teljes pompájában (lafettával, kerékkel) látható. Az ágyúkat a korabeli végvárban több szerkezet is védte az ellenséges találatok ellen. Ezekről egykorú leírások és metszetek is fennmaradtak. Az egri ágyúkat az ellenség tüzétől több, földdel töltött kas védte. Az ágyú egy pallószerkezeten mozgott. Az egyik nagy méretű ágyúrekonstrukciót a vár délnyugati ágyúdombján helyeztük el, egy kisebb kaliberűvel egyetemben, melyet jeles események (őrségváltás) alkalmával el is sütöttünk. A többi ágyú a vár különböző részein (kapuk, bástyák) kapott helyet. Kiemelkedő a kazamaták jelenlegi bejáratánál lévő délkeleti fülesbástya ágyúterme, ahová működő ágyú került. Az ágyúteremben elektronikus úton sül el az ágyú, füst és hanghatást keltve. A csoportos látogatás részeként a tárlatvezető távkapcsolóval hozza működésbe az elsütő szerkezetet. A Gergely- bástyában hagyományos módon töltik be és sütik cl az ágyút a várban működő hagyományőrző egyesület, az Egri Vitézlő Oskola tagjai, korhű ruhában-korhü technikával. Az ágyúállás itt a korszaknak (16. század) megfelelően épült ki. Az ágyú az elsütéskor pallón mozog, a puskapor robbanása okozta lendületet - a palló mellett - kötelek fogják meg és ezzel tudják a katonák a szerkezetet a lőréshez visszahúzni. A lőrést faszerkezet takarja az „ellenség" elől, melyet csak közvetlenül a lövés előtt nyitnak ki. A töltés hagyományos eszközökkel folyik (döröklőrúd, töltőkanál, pemete), a célzáshoz és elsütéshez is korhű eszközöket használnak (kanóctartó partizán, „Halber Cirkel" - mérőműszer). Ezt a programot külön díjazásért rendelhetik meg az érdeklődők. A tárgyi eszközök elkészülte után a program önfinanszírozó lesz, hiszen annak árát úgy alakít-