Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 4. (Budapest, 2004)
II. Módszertan - Műhely - Közlemények - Veres Gábor: Turisztikai fejlesztések történelmi környezetben (Látogatóbarát beruházások az egri Dobó István Vármúzeumban)
Az őrségváltás az alábbi koreográfia szerint zajlott: A sátor mellett sorakoztak fel őrségváltás előtt a korabeli viseletbe öltözött katonák, a tiszt ellenőrizte a felszerelésüket (mustra), majd dobszó kíséretében, a felvezető tiszttel az ágyúdombra vonultak, ahol a 11 órai váltást ágyúszó jelezte. Ezt követően körüljárták az őrhelyeket, ahol kettesével átvették a szolgálatot. A szolgálatellátáshoz 14 fő közlegény (6-6 fő őr, 1 felvezető és 1 fő dobos) volt szükséges. Ennek megfelelően 14 és 2 tartalék ruházatot készíttettünk (dolmány, süveg, ing, nadrág, öv, csizma), fegyverzettel (lándzsa, tiszti szablya és buzogány, rákfarkas sisak) és kiegészítőkkel (övek, tiszti kacagány, dob, szíj) együtt. Az ágyúk elsütéséhez pirotechnikust alkalmaztunk. (2. kép) 2. kép Indul a váltás. II. Ágyúpark fejlesztése A végvár egykori mindennapjaihoz hozzátartoztak a védműveken elhelyezett ágyúk. Sajnos, a vár korabeli ágyúinak többsége nem maradt fenn, illetve nem maradt Egerben. Már a nyolcvanas években készült néhány rekonstruált darab, melyek ma is láthatók. Ezekhez azonban a nagyobb kaliberű típusoknál nem készítették el a korabeli hordszerkezetet (ágyútalp lafetta kerékkel). A kisebb kaliberű falkonéták kerekei és talpszerkezete pedig az időjárás és a látogatók nagy érdeklődése miatt tönkrementek az elmúlt húsz évben. Szükség volt új ágyúk öntésére is és ezek, valamint a meglévők ágyútalpának pótlására, legyártására. Bajmócon (Nyitra m.)- ma Bojnicc (Szlovákia) - egy eredeti, 1550-ben Egerben öntött ágyúra bukkantunk a pályázat megvalósítása során. így erről vettünk mintát és ez alapján öntettünk 5 db új ágyút. Az ágyúkat tényleges működésének megfelelően tudjuk használni, hiszen valamennyi - a korábbiakkal ellentétben - végig üregeit csővel készült. A töltést és elsütést a várban működő katonai hagyományőrző csoport mutatja be, turisztikai program keretében. (3. kép)