Lakat Erika (szerk.): Patikaköszöntő. 40 éves a székesfehérvári Fekete Sas Patikamúzeum - Szent István Király Múzeum közleményei. B. sorozat 58. (Székesfehérvár, 2016)

Dávidné Horváth Enikő: A Szent István Gyógyszertár története. Székesfehérvár negyedik gyógyszertára és annak gyógyszerészei

Idősebb Pásztori Sándor és családja 1910 körül 2.4.2 Házassága 1875. január 30-án, 38 évesen Székesfehérváron nőül vette a 21 éves Burkus Juliá­­nát.54 A házassági anyakönyv a vőlegény lakóhelyének a Nádor utat, a menyasszonyénak a Lakatos utczát jelöli.55 A menyasszony szülei Burkus JózseP6 szűrszabó és Szabó Teré­zia57 voltak. Az esküvő időpontja nem szokatlan - a történeti demográfiában a házassági szezonalitásban a január kedvelt házasságkötési hónapként említett -, az viszont igen, hogy a házasulok a hirdetés alól felmentést kértek. Ennek oka könnyen kitalálható, ha az első közös gyermek születési időpontjára tekintünk. Pásztori Sándor József az esküvő után alig két hónappal, márciusban született,58 már törvényesen. A házasság minden bizonnyal mezaliansznak, rangon alulinak számított. A kései visszaemlékezésekből ér­dekes módon az is kiderül, hogy nem csak a gyógyszerész családnak volt ez egy kel­lemetlen helyzet, a helyi szűrszabó is nehezen adta megesett lányát a patikus fiához. 54 SZVL. IV-B/1423. A belvárosi római katolikus plébánia házassági anyakönyve. 55 Tanúik Ruder Ignátz birtokos és Langhmár Gáspár „városi alkalmazás”-ban levő személy voltak. 56 Szülei: Burkus József polgár és Pinke Katalin, fehérvári lakosok. 57 Szülei: Szabó István és Szabó Anna, fehérvári lakosok. 58 Pásztory Sándor József keresztszülei Roszperger János cukrász és Bernhardt Ottilia lettek.

Next

/
Oldalképek
Tartalom