Németh Györgyi szerk.: Manufaktúrák Magyarországon 2. Industria et Societas 1. Manufaktúrák és kora tőkés ipari kisvállalkozások. Sátoraljaújhely, 1991. október 3-4. (Miskolc, 1994)

PÁLL István: Paraszti pálinkafőzés, kis- és nagyüzemi pálinkafőzők a 18-19. században az Észak-Tiszántúlon és Bereg megyében

ragban a burgonyatermelés elterjedésével párhuzamosan került sor. A gabo­nából való pálinkafőzést az 1836-os törvény csak a gabonapálinka hagyomá­nyos területein engedélyezte, 18 amibe úgy látszik, Szabolcs megye nem tartozott bele, hiszen Fényes Elek 2L múlt század közepén megjegyezte, hogy a Szabolcs megyében termelt rozs egy részét „Szathmár vgyébe N. Károlyba hord­ják, hol az főképpen pálinka főzésre vásároltatik fel". 19 A forgalomba kerülő szesz mennyisége az 1830-as években elterjedt gőz­kazánoknak köszönhetően jelentősen megnőtt - mint arra fentebb már utaltam. A drága berendezések üzemeltetésével „csupán a korszerű gazdálkodás útján a kezdő lépéseket megtevő majorsági üzemek foglalkoztak célratörően", hiszen a nagyméretű, szeszfőzés céljára történő burgonyatermelés csak itt valósulha­tott meg. 20 A burgonyában gazdag Szabolcs megyében is hamar elterjedtek a „gőzmű­ves pálinkafőző intézetek". 1839-ben megjelent munkájában írja Fényes Elek, hogy „illyeneket már láthatni gr. Dessewffy Józsefnél Sz. Mihályon, Kállay Péter­nél Biriben, Bónis Sámuelnél Theten, de nemcsak itt, hanem egész országban leg­nagyobb illyen intézet van Bezdéden, mellyet b. Ghilányi, 's egyéb részvényes társaság állított fel. Mind ezen gépelyek Gall szerint vannak elkészítve." 21 A különböző összeírásokban, peres anyagban fennmaradt leírások alapján ezek a szeszgyárak valóságos nagyüzemeknek tűnnek az imént említett egy­szerű berendezések mellett. A szeszfőző berendezéseket is magukba foglaló épületek is jóval nagyobb méretűek, mint a „karámok" legfeljebb lakóháznyi méretű helyiségei. 1846-ból birtokunkban van Sulyok József petneházi szesz­gyárának egy per során felvett inventáriuma 22 , melyben igen részletesen szere­pel a lefoglalt épület külső és belső alkotórészeinek, felszerelésének lajstroma. Az egész üzemet 9261 forintra becsülték, mely összegből a berendezéseket magá­ba foglaló épület 3990 forintot tett ki, ami utal annak hatalmas méretére. A 114 négyszögöl területet kitevő tapasztott sövény falfelület, a tetőt fedő 28 000 zsindely két lakóháznál is nagyobb épületre enged következtetni. A berendezé­sekhez kút, hűtő, kisebb-nagyobb kádak, csatornák, főzőedények és szivattyúk („pumpák") tartoztak. A fából készült eszközkészleten kívül majdnem 1000 font vörös- és sárgaréz alkotta magát a szeszfőző gépet, míg a vasból készült gőzfazék egyedül 345 forintra becsültetett. Hasonló berendezéssel működött, de valamivel kisebb méretű lehetett Rós Jákob szeszgyára Nyírbélteken 1847-ben, melyet közel 6000 forintra értékeltek. 23 Érdemes részletesen megismerkedni a kis­várdai Eszterházy uradalom „pályinka ház"-ával, melynek összeírását 1802-ben készítették. A közel fél évszázaddal korábbi lajstrom alapján a parasztinál jóval ko­molyabb, ám a petneházinál valamivel szerényebb berendezésű kisüzem képe vá­zolódik fel előttünk 24 (lásd a mellékletet).

Next

/
Oldalképek
Tartalom