Németh Györgyi szerk.: Manufaktúrák Magyarországon 1. Manufaktúratörténeti Konferencia Miskolc, 1989. október 16-17. (Kiegészítő kötet. Miskolc, 1991)

A KONFERENCIA VITAANYAGÁNAK ÖSSZEFOGLALÓI - Dóka Klára: Az árutermelő mezővárosi, falusi kézműipar a 19. században és a felvásárlókereskedelem

ben. Az állattartás vesztett jelentőségéből, így a takácsok, szűcsök, csizmadiák számára niind kevesebb nyersanyag állt rendelkezésre. Harma­dik tényező az egyre inkább fejlődő kapitalista ipar versenye volt, melynek termékei feleslegessé tették a kezdetleges műhelyben készült cikkeket. Az időközben emancipálódott zsidó és egyéb kereskedőknek na­gyobb hasznot jelentett az olcsóbb gyári áru értékesítése, mint a falu­si, mezővárosi mesterektől történő felvásárolás. Fontos ok volt végül az 1850—es években végrehajtott jobbágyfelszabadítás is, mely a falvak társadalmát átrendezte. A jobbágyi függésből felszabadult mezőgazdasági munkaerőt nem kellett helyben hasznosítani, hanem az a lassan kibonta­kozó hazai kapitalista iparfejlődés tartaléka lett. Azonban már nem a falvakban es mezővárosokban űzött textil- vagy a bőrfeldolgozó ipar te­rületén, hanem először az élelmiszer-, majd a vasiparban. Az ágazati változás egyúttal az iparűző társadalom átalakulását és a 19. században ellentmondásos körülmények között kialakult és átmenetileg megerősödött falusi árutermelő kézművesség hanyatlását is jelentette.

Next

/
Oldalképek
Tartalom