Körmendy Lajos: Levéltári informatika. In: Körmendy Lajos (szerk.): Levéltári kézikönyv. Budapest, 2009, Osiris – Magyar Országos Levéltár, 637–732.

7. LEVÉLTÁRI INFORMATIKA • SZERK. KÖRMENDY LAJOS - 7.4. ADATBÁZIS ÉPÍTÉSE • BREINICH GÁBOR - 7.4.1. Az adatbázis-építés stratégiája

7.4. Adatbázis építése ■ 667 két pedig átírjuk, azaz összes leírásunkat egy nagy keretbe foglaljuk, ezáltal jelentősen könnyebbé válik a keresés, a böngészés, illetve bármilyen adatkarbantartás. Egyúttal a levéltár létrehozza a saját biztonságos elektronikus levéltárát, ugyanis a leírás eredménye is elektronikus iratnak számít! Hátránya viszont az EAD-vel készült leírásoknak, hogy nem működnek adat­bázisként, ezért a relációs adatbázisok, illetve az ezekre írt adatbázis-kezelők szol­gáltatásait nem nyújtják, bár elméletileg ez sem kizárt, hiszen a tagek pontosan definiálnak, besorolnak és elválasztanak, tehát az általuk határolt adatok mezők­nek is felfoghatók, és így programozhatok is. Van egy köztes megoldás is: adatbá­zist használunk, amelynek outputját úgy alakítjuk ki, hogy a rendszer az exportált adatállományt EAD-formátumban is produkálja. így az EAD legnagyobb előnyét, a megfelelő elektronikus iratformátumot nyerjük el. 7.4. ADATBÁZIS ÉPÍTÉSE ■ breinich Gábor 7.4.1. Az adatbázis-építés stratégiája Az adatbázisok adatok struktúrába szervezett, rendezett, informatikai eszközökkel kezelt állományai. Legfőbb sajátosságuk, hogy az adatok rögzítésén kívül azok kap­csolatait is tárolják, és ezáltal az információk több szempontú rendszerezését és visszakeresését teszik lehetővé. A levéltári szakmai adatbázis építésének célja az iratanyag jellegéhez és tartalmához igazított adatfeltárás, segédletkészítés, a forrá­sok hozzáférhetőségének megkönnyítése, a kutathatóság számítástechnikai eszkö­zökkel történő biztosítása. A levéltár az őrzött iratok típusa, jellege, tartalma és feltártsága alapján dönt az adatbázisok kialakításáról. Első lépésként a legfontosabb, hogy meghatározzuk az el­érendő célokat, számba vegyük a rendelkezésre álló erőforrásokat, azoknak az intéz­mény informatikai stratégiájához való illeszkedését. Tisztázni kell azon rögzítendő adatok körét, amelyek a forrásanyag lényeges tar­talmát és összefüggéseit érintik. Komolyabb mennyiségű anyag feldolgozását kö­vetően már csak jelentős többletmunkaidő és -pénz ráfordításával, a források újbóli kézbevételével lehet módosítani, kiegészíteni az adatbázisban feldolgozott adatok körét. Az adatmodell (egyedtípusok egyenként véges számú tulajdonság- és kap­csolattípusainak szervezett együttese) alapos átgondolásával célszerű kikerülni e gya­kori hibát. Ugyancsak lényeges kérdés, hogy megállapítsuk a feldolgozandó adatmennyisé­get és a szükséges időráfordítást. A várható haszon és előnyök, valamint a rendel­kezésre álló erőforrások mérlegelésével hozható megalapozott döntés.

Next

/
Oldalképek
Tartalom